Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türk keneşinin önemi

27.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İnsan bazen en yakınındakileri gözden kaçırabiliyor. Onlarla daha yakın ilişkilere girmeyi ihmal edebiliyor. Ülkeler arasındaki ilişiklerde de bu böyle oluyor. Örneğin Türk Cumhuriyetlerle olan ilişkilerimiz zaman zaman soğuyabiliyor.

Oysa Azerbaycan’ı “tek millet, iki devlet” olarak görmüyor muyuz? Uçak düşürülmesi olayı bahane edilerek Rusya ile FETÖ’cülerin bozduğu ilişkilerin düzeltilmesinde bize en çok destek veren Kazakistan olmadı mı?

Türk Emanetleri

Bu ilişkilerin vardığı noktayı irdelemek, durum değerlendirmesi yapmak amacıyla İMED (İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü Mezunlar Derneği) İzmir Şubesi, Türk Cumhuriyetlerindeki kültürel emanetlerin ve toplumsal gelişmelerin ele alındığı bir toplantı düzenledi. Konuşmacılar, Dünya Mirası Gezginleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Atila Ege ile Türk Keneşi (Konseyi) Kurucu Genel Sekreteri emekli Büyükelçi Halil Akıncı idi.

Atila Ege, UNESCO Dünya Mirası (emaneti) listesinde bulunan yerlerin yüzde 85’ini yerinde görmüş bir gezgin. Türk Keneşine dahil Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’da bulunan emanetleri tanıttı. İzleyicilerin aklı Azerbaycan’daki Bakü merkezinde, Kazakistan’daki Ahmed Yesevi türbesinde, Özbekistan’daki Buhara ve Semerkant kentlerinde vb. kaldı. Bu ülkelerle turizm ve kültür etkinliklerini çoğaltmanın ne denli önemli olduğu, Türk uygarlığının bu muhteşem emanetleri görülünce daha iyi anlaşılıyor.

Moskova Büyükelçisi iken emekli olan Halil Akıncı, Türk Cumhuriyetlerle olan tarihi, kültürel, toplumsal bağları, kadim Türk ozanlarının seslenişleri ile somutlaştırdıktan sonra kuruluşunda başat rol oynadığı Türkdildeş Ülkeler İşbirliği Keneşi (Konseyi) konusunda ayrıntılı bilgiler aktardı. Türk kamuoyu kendisini Büyükelçi iken büyük ozanımız Nazım Hikmet’in mezarına yaptığı ziyaret dolayısıyla da iyi tanıyor.

Keneşin önemi

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’ın üye olduğu Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi),“Türk dili ortak çatısı altında birleşen üye ülkelerin yanı sıra Türk dünyasının ve bölge ülkelerinin ekonomiden politikaya, turizmden eğitim ve spora kadar pek çok alanda iş birliğini ve etkinliğini artırmaya yönelik çalışmalar yürütüyor.”  Türk Keneş’ine Türkmenistan, KKTC, Macaristan da gözlemci olarak katılıyor.

Bu birliktelik somut meyvelerini turizm alanında gösteriyor. Keneşe bağlı ülkelerden geçtiğimiz yıl ülkemize 1 milyonu aşkın turist geldi. Bu sayıların hızla artacağını düşünüyorum. Bizden de tarihi köklerimize doğru gezilerin çoğalacağına inanıyorum.

Türk Keneşinin önemle üzerinde durduğu başka bir konu da eğitim. Bu kapsamda “Uluslararası Türk Akademisi” kurulmuş. Akademinin yaptığı en önemli çalışmalardan birisi, dilde ve alfabede birliği sağlamak. Atatürk önderliğinde Latin harflerine geçişte sağladığımız başarı diğer Türk Cumhuriyetlerine yol gösterici olabilir.

Batının emperyalist çevreleri, birçok konuda Türkiye’yi yalnızlaştırmak için elinden geleni ardına bırakmıyor. Nedir bunlar? Suriye’nin kuzeyinde, CIA denetiminde ikinci bir İsrail olacak Kürdistan’ı kurmak. Ege denizinde, kıta sahanlığını 12 mile çıkartarak Türkiye’yi Akdeniz’e çıkamaz hale getirmek. Doğu Akdeniz’de, doğal kaynakların kullanılmasında Türkiye’ye engeller çıkarmak; buradaki paylaşımda ülkemizi devre dışı bırakmak. Kuzey Kıbrıs Türklerini yok etmek, güneydeki Rumlara tabi kılmak. Bu amaçlarla, Türkiye’yi yalnızlaştırmak; Suriye, İran, Rusya, Libya, Mısır gibi doğal müttefiklerinden koparmak.

Bu siyasi ortamda, Türk Keneşinin daha dinamik duruma gelmesi ve Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi, ülkemizin uluslararası ilişkilerinde karşılaştığı “yalnızlaştırma” siyasetine karşı panzehir olacaktır. Bundan hiç kuşkunuz olmasın.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Nisan 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarımız ve eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla yayımlanan genelgeye ilişkin değerlendirmede bulundu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Nisan 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Mart 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Mart 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test