Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sorgusuz sualsiz ihaleler…

27.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Memleketin gündemi ekonomi, açlık, işsizlik ve çözümleri olması gerekirken şu anda ne yazık ki rantı, FETÖ’yü, rüşveti ve ihale yolsuzluklarını konuşuyoruz… Bitmedi gitti yıllardır bu işler ki, yapılması gereken işlere kafa yorulsun… Birileri kuleleri götürürken, gariban vatandaş iki yakasını bir araya getirmek için cebelleşip dursun…

Yeni durum Türkiye Cumhuriyeti’nin kıymetli, hatırı sayılır üniversitelerinden biri ile ilgili. Gerçekten de söz konusu olan köklü bir devlet üniversitesi… Yani Ankara Üniversitesi TIP Fakültesi…

İhale TV Uzmanı E. Müfettiş Ruhi Arslan, Kamu İhale Kurumu’nun resmi web sitesinden Ankara Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir hizmet alımı ihalesi ile ilgili dikkat çeken, şüphe uyandıran başlıkları ve değerlendirmelerini şöyle aktarıyor:

“Bilindiği üzere ihale sonuçları Kamu İhale Kurumu Web sitesi üzerinden yayınlanmaktadır. Bizler de hangi idarenin, hangi fiyata, hangi ihtiyaçlarını karşıladıklarını bu bilgilerden öğrenmekteyiz. Bahsedeceğimiz ihale 7 Kasım 2019 tarihinde Ankara TIP Fakültesi tarafından yapılan laboratuar hizmet alım ihalesi. Kamu İhale Bülteni’nden edindiğimiz belgeye göre birçok soru işareti içeren bir ihale yapılmıştır. Şöyle ki; İhalenin 5 kısmına ait bilgilere göre 4 kısmına sadece bir istekli teklif vermiş ve ihaleler bu istekli üzerinde bırakılmış. Öte yandan toplam yaklaşık maliyeti 5 milyon 18 bin 421 lira olan iş, toplam 12 milyon 352 bin 818 liraya ihale edilmiş. Yani bu ihalede yaklaşık maliyeti 7 milyon 334 bin 396 lira daha fazlasına sözleşme yapılmış. Bu ihalede sorulması gereken birinci soru şudur; İdarenin hazırladığı yaklaşık maliyet ile yani piyasa tahmini bedeli ile sözleşme bedelleri arasında neden 7 milyon liralık fark var?  İdare, yaklaşık maliyeti kusurlu mu hazırlamıştır? Yoksa ihaleyi yüksek fiyattan mı vermiştir?

Sorulması gereken ikinci soru şudur; İhale dokümanını edinen 12 istekli olabilecek kişi varken, ihaleye katılım 4 kısımda 1, tek kısımda ise 2 istekli ile sınırlı kalmış. Yani neden ihalenin 4 kısmına bir istekli katılıyor ve ihaleler bu istekli üzerinde kalıyor. Ayrıca ihaledeki 5 ayrı kısım 5 ayrı istekli üzerinde bırakıldığına göre bu istekliler birbirleriyle anlaşmışlar mıdır?

Sorulması gereken üçüncü soru ise ihale yetkilisi neden bu ihaleyi iptal edip de daha fazla katılımcının olacağı ihaleyi yapmamıştır? Öyle ya bu ihalede 12 firma ihale dokümanı aldığına göre her kısım için 12 potansiyel katılımcı bulunmaktadır. Dolayısıyla söz konusu olan ihale bu sorular çerçevesinde birçok soru işareti içermektedir. Her ihalenin tüyü bitmemiş yetimin hakkı ile yapıldığı bilinmeli ve bu ihalede görev yapan kamu görevlileri bu bilinçle yetişmeli ve kural dışı yapılan ihaleler iptal edilmelidir.”

Evet, tespitler böyle… Bu durumda kanuna nizama ne gerek bolca kılıf hazırlansın yeterli!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Nisan 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Nisan 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Nisan 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Nisan 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Nisan 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Nisan ayı burç yorumları. 6-12 Nisan haftası burçları neler bekliyor?

Yazarımız eski Milli Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ve CHP'li belediyelerin yardım toplamasıyla ilgili...

Yazarlar
Website Security Test