Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yatırımcıyı tost-ayran ile ikna edecek

27.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Susurluk yeni Belediye Başkanı Nurettin Güney ile birlikteliği yakalamış ve kentin yeni yatırımlar alması için atağa geçmiş durumda.

Anadolu’ya gitmek iyi geliyor. Hele gittiğiniz yerlerde çalışan, proje üreten birileri varsa iyilik iki katına çıkıyor. Geçtiğimiz hafta kendimizi iyi hissetmek için yine bir Anadolu seferindeydik. Bu defa moral veren ilçe Susurluk. Moral veren isimler ise Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney’in etrafında bütünleşmiş muhteşem bir ekip. Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Sarı, Ticaret Borsası Başkanı Sefer Göçer, Ticaret Odası Başkan İlker Kurt, Ticaret Borsası Başkanı Mete Seyfeli, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aydın Sait ile Susurluk Belediye Meclis Üyeleri, Ömer Öztürk, İsmail Şafak, Gürhan Cihan, Bülent Anar, Kaya Kural, Kamil Gürel ve önceki dönem Meclis Üyesi Niyaser Karadeniz’de oluşuyor bu ekip. Bunların dışında bu ekip içinde yer alan başka isimler de olduğunu hatırlatalım. Bir de bu ekibe devlet aklı ile destek veren bir büyük önder daha var. Susurluk Kaymakamı Osman Ateş. Muhteşem devlet tecrübesi ile ekibe yol gösteriyor.

Evet, ekip çok önemli. Bu ekibi biraya getiren önderlik yapan Belediye Başkanı Nurettin Güney, son seçimlerde yönetime geldi. Kısa sürede ilçenin önemli isimlerini aynı hedef etrafından biraya getirmeyi başardı.

Hedef belli. Daha çok iş, daha çok aş. Tam da bunu sağlayacak bir ekip bir araya gelmiş durumda. Susurluk çok iyi bir jenerasyon yakalamış bulunuyor.  Şimdi sıra icraatta. İcraat için bütün iş dünyasına çağrı var.

Başkan Nurettin Güney yeni yapılan İstanbul-İzmir otoyolu ile her iki kente de çok yaklaştıklarını vurguluyor ve çağrısını bu kısa bilgilerle netleştiriyor:

-  Yatırımlarınıza iki saatlik mesafedeyiz. Bize gelin karlı çıkın.

Peki, kim gelecek? Hangi alanlardan yatırım için fırsatlar var? Bu konuda biraz önce isimlerini tek tek yazdığımız ekibin ayrıntılı bir çalışma yaptığını belirten Başkan Nurettin Güney’, şöyle devam ediyor:

. Susurluk tarım ve hayvancılıkla jeotermal turizmi buluşturmalı. Bütün projelerimizi bunun üzerine inşa ediyoruz. Bereketli topraklarımız sayesinde İstanbul ve İzmir’i doyurmaya talibiz. Üstelik yakın mesafe. Yakın mesafe olması, üretim ulaştırma maliyetleri açısından ve çevresel etki açısından çok önemli. Biz hem uygun fiyata sebze ve meyve imkanı sunacağız, hem de daha az enerji harcayarak bu sunumu yaptığımız için iklim değişikliğine daha az neden olacağız.

. Susurluk’ta üretmek, enflasyona ve iklim değişikliğine karşı önleyici tedbir anlamına geliyor. Böyle bir prestiji paylaşmak isteyen tüm yatırımcıları Susurluk’a bekliyoruz. Hem para kazanın, hem de prestij diyoruz. Ayrıca bir başka önleyici tedbiri de insan sağlığı açısından ortaya koyacağız. Susurluk’ta turizm yatırım yapmak insanı bir çok hastalığa karşı korumak anlamına geliyor. Turizmcileri heyecanla bekliyoruz.

 

TEMSA yerli bir marka ona Türkiye sahip çıkmalı

TEMSA ile ilgili gelişmeler gündeme geldiğinde Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç’ı aradım. Gelişmeleri yakından takip ettiğini öğrendiğimizde sanki TEMSA’daki kötü gelişmelerin önüne geçileceğini düşündüm.

Kıvanç olayı yakından takip ettiğini ifade etmişti çünkü. Kısa süre içinde Adana'da belediye ve odalar bir araya geldi.

Ortak bir açıklama yapıldı. Açıklamayı Zeki Kıvanç dile getirdi. Şunları söyledi:

. Adana’nın değil, tüm Türkiye’nin global anlamda en önde gelen markalarından biri olan TEMSA’nın son dönemde karşı karşıya kaldığı durum nedeniyle toplandık.

. TEMSA'nın yılda 11 bin 500 araç üreten, 66 ülkeye tamamen Türk mühendislerinin tasarımı otobüsler ihraç eden, elektrikli otobüste dünyada önde gelen üreticilerden biri konumunda.

. TEMSA, yerli otomobilin konuşulduğu dönemde, Türkiye’de otomotiv alanında sahip olduğumuz en önemli ve milli değerlerden biridir. TEMSA, yine kendi Ar-Ge birimleri tarafından yüzde 100 yerli olarak gerçekleştirilen, yüksek teknoloji ürünü elektrikli otobüsü ile dünyada ses getirdi.

. ABD’de Silikon Vadisi’nde elektrikli otobüsleriyle hizmet vermeyi başardı.. 2018 yılında gerçekleştirdiği 125 milyon dolar ihracatıyla Türkiye’nin en büyük 123. ihracatçı şirketi olarak ülkemizin ve bölgemizin istihdam gücünü artırmış ve cari açığın kapatılmasına da önemli katkı sağladı.

. TEMSA'nın Adana ve Türkiye’nin diğer şehirlerindeki tedarikçileriyle birlikte yaklaşık 15 bin kişinin evine ekmek götürmesine vesile oluyor. TEMSA içinde bulunduğu sıkıntılı süreci atlatarak bir an önce yeniden üretime devam etmesi gerekiyor.

. Süreçte hangi hatalar yapılmış olursa olsun, önümüzdeki dönemde ilgili tüm tarafların, TEMSA’nın çalışması noktasında gereken özveriyi göstermesi bölgemiz ve ülkemizin ekonomik menfaatleri açısından önemli bir gerekliliktir.

. Hiçbir ülke, TEMSA gibi önemli bir ismi, değeri kaybetmek istemez. Hükümetimizin TEMSA’nın yeniden faaliyete geçmesi noktasında gereken katkıyı sağlayacağına olan inancımız tamdır.

Evet, Zeki Kıvanç’in Adana ve Türkiye adına yaptığı açıklama bu şekilde. Yerli otomobilin konuşulduğu bu günlerde onlarca ülkeye ihracat yapmış bir Türk markasının kapatılması düşünülemez. Eğer böyle bir gelişme olursa Türkiye’nin markalarına güven azalır. Gelecekte otomotiv ihracatımız yara alır. Bu olumsuzluğa biran önce dur denilmesi gerekiyor. Herkes bu konuda üzerine düşeni yapmalı.

 

Marmara Üniversitesi çok önemli bir etkinliğe imza attı

 

Marmara Ekonomi Kongresi birinci sınıf öğrencilerinden Yüksel Çengel gibi duayenleri kadar bütün kesimlerini bir araya getirmeyi başardı.

Marmara Üniversitesi ile İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği çok önemli bir etkinlik yaptı.

Marmara Ekonomi Kongresi’ni düzenledi. Türkiye’nin önde gelen isimleri tarafından 2020’de dünya ve Türkiye ekonomisini nelerin beklediği konuşuldu.

Fırsatlar ve riskler masaya yatırıldı. 1936 yılında kurulan ve 83 yıllık mazisi ile Türkiye’nin en eski ve köklü mezun derneklerinden olan İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği’nin böyle bir etkinliğe imza atması önemliydi.

Dernek daha önce de Vergi Kongresi gibi her kesimden karar alıcıların katıldığı etkinliklere imza atmıştı.

Etkinliğin her aşamasında Dr. Berra Doğaner’in pozitif etkisi hissedildi. Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı olarak görev yapan Berra Doğaner bir araya getirilmesi çok güç isimleri ekonomiyi konuşmak için buluşturmuştu.

Öğrencilerin katılımı muhteşemdi. Üniversite olaya tam destek vermişti. İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuran Cömert’in böyle bir platforma duyulan ihtiyacı dile getirmişti.

TİM Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin’i dinleyenler rahmetli Erdoğan Alkin Hoca’yı adeta yeniden yaşadılar.

Etkinliği son günü tatile denk gelmişti. Cumartesi yapılan ve moderatörlüğünü Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak’ın yaptığı panelde iş dünyasının önemli isimler söz aldı.

Sadık Ayhan Saruhan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak sanayi cephesinden ekonomiye baktı. Başarıyı hikayesini anlattı.

Yiğit Savcı, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak Anadolu’da yaptıkları çalışmaları anlatırken heyecan verici gelişmelerden bahsetti.

Tijen Mergen, Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak söz aldığında sosyal sorumluluğun ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Bir bir cumartesi günü hiç kimse salondan ayrılmadan soruları ile panele renk kattı. Ve son söz. Ekonomi tartışmak için böyle platformlara o kadar ihtiyaç var ki… Bu yüzden bu etkinliği yapanların eline sağlık diyoruz.

 

 

Antalya HORECA’yı dünya markası yapacak

 

Oteller ve ihtiyaçlarını bir araya getirmeyi hedefleyen etkinlik için herkes birlikte haraket etme kararı aldı. Bu birliktelikte ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı'nın büyük payı bulunuyor. 

Türkiye’nin dünya markası etkinliklerinden biri olmaya aday bir çalışma Antalya’da yapılıyor. Ülkenin en büyük konaklama, ağırlama, yiyecek ve içecek endüstrisi HORECA (Hotel, Restaurant, Cafe) buluşması 15-18 Ocak tarihleri arasında ANFAŞ tarafından Antalya'da gerçekleştirilecek.

2020 yılında 3,5 milyar dolar iş hacmine ulaşmayı hedefleyen sektör, dünyaya yüzde 95 Türk yerli üretim ürünler satıyor ve Türk üreticiler 150 ülkeye ihracat yapıyor.

Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği(ETÜDER) Başkanı Melih Şahinöz başta olmak üzere; Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) Yönetim Kurulu Başkanı Güçlü Kaplangı, Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Ali Can Aksu, Marmara Bölge Satınalma Yöneticileri Platformu (MARSAP) Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Kaya, ANFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Münevver Duran Karahasan ile ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Antalya'daki gerçekleşecek büyük HORECA buluşması öncesi İstanbul Point Otel'de bir araya geldi.

HORECA Fuarı hakkında bilgiyi ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı şu sözlerle verdi:

. Fuarımıza katılacak toplam 600’ün üzerinde katılımcı firma, 3 bin 700’den fazla markasını sergileyecek.

. Yurt içi katılımcılarımızın yanı sıra bu yıl Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Brezilya, Cezayir, Çin, Endonezya, Hindistan, İran, İsrail, İtalya, Libya, Litvanya, Nepal, Rusya, Tayland, Tunus, Ukrayna olmak üzere toplam 17 ülkeden katılımcıyı, ziyaretçilerimiz ile bir araya getireceğiz.

.Yurtiçindeki 81 şehirden gelecek ziyaretçiler ile 49 ülkeden 50 binin üzerinde profesyonelin 31. Hotel Equipment ve 27. Food Product fuarlarını ziyaret etmesini bekliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Eylül 2020 Cumartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İstanbul'da yapıldığı belirtilen bir sokak röportajında konuşan Almancı çift sosyal medyada büyük paylaşım aldı. Ekşi Sözlük ve Twitter'da binlerce etkileşim alan vide...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Eylül 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Eylül 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test