Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP kongrelerinden…

27.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mahallelerde delege seçimlerini tamamlayan Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP), bugünlerde ilçe kongreleri yapılıyor. Oldukça çekişmeli geçen kongreler, kamuoyunun da ilgisini çekiyor. Özellikle, CHP’nin uzun süredir yerel yönetimleri elinde bulundurduğu İzmir’de, doğal olarak bu ilgi ve duyarlılık daha yüksek.

Doğrusu CHP’liler, iç mücadeleyi, delege seçimlerini ve kongre süreçlerini çok seviyorlar. Bütün enerjileriyle bu süreçlere yükleniyorlar. Bu da işin heyecanını artırıyor. İşte bu yüzden de, ilçe kongreleri ilginç görüntülere sahne oluyor.

 

Karabağlar’da sürpriz sonuç

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan ilçe kongreleri içinde, en çekişmeli yarış Karabağlar’da yaşandı. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun da desteğini alarak, iki dönemdir görev yapan mevcut ilçe başkanı Ali İhsan Yıldız, bu dönem de adaydı ve sonuca daha yakın görünüyordu.

Bu dönem, ilçedeki muhalif gruplar, Mehmet Türkbay’ın adaylığında buluştular. Türkbay, parti içinde herkesle barışık olan ve uzun yıllardır siyasete emek veren bir isimdi. Bu özelliklerini kongre sürecinde iyi değerlendirdi. ‘Herkesin adayıyım’ diyerek, 3 oy farkla da olsa ipi göğüsledi.

 

Seçim nasıl kaybedilir?

Karabağlar ile aynı gün yapılan Bayraklı kongresinde de sürpriz bir sonuç vardı. ‘Ağabey’ kimliğiyle uzlaşı adayı olarak seçime giren eski il başkanı ve milletvekili Selçuk Ayhan, seçimi kaybetti. Rakibi Pınar Susmuş, sandıktan zaferle çıktı. Hem de 30 oy farkla…

Bizim 40 yılı aşan bir süredir siyasal yaşamda tanıdığımız Selçuk Ayhan, siyasetteki onca tecrübesine karşın nasıl oldu da bu seçimi kaybetti? Üstelik favori olarak gösterildiği bir seçimi… Kendisi sosyal medyada yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Büyük farkla kazanacağımız kongreyi benim nezaket ve dürüstlük çerçevesi içinde kalmaya özen göstererek bazı müdahalelere yeterince önlem alamadığım, kendi listemi tümüyle kendim çıkaramadığım, herkesin yazarsanız oy vermeyeceğiz dediği bir arkadaşı listeye almak zorunda kaldığımız için kaybettik. Sorumluluk tamamen benimdir.”

 

Konak’ta saflar karıştı

Karabağlar ve Bayraklı sürprizlerinden sonra Konak seçimi daha da önem kazanmıştı. Orada mevcut başkan Çağrı Gruşçu ile eski belediye meclis üyesi Ahmet Karadağ yarışıyordu. Konak seçiminin ilginç bir görüntüsü; kongre süreçlerinde hiç görüntü vermeyen eski Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilk kez muhalif aday Ahmet Karadağ’ın seçim bürosunu ziyaret ederek görüntü vermişti.

Daha da ilginç olan durum, kongrede listeler açıklanınca ortaya çıktı. Geçmişte Aziz Kocaoğlu’na yakın olarak politika yaptıkları bilinen bazı isimler, mevcut başkan Çağrı Gruşçu’nun listesindeydi. Konak siyasetinde saflar karışmıştı. Önceki kongrelerde ilçe yönetimine destek veren ‘Yalı Grubu’ bu kez muhalif adayı desteklerken, öteden beri ilçe yönetimine muhalif bir çizgide olan bazı isimler de, mevcut yönetimin listesine girmişti. Bu isimlerin de desteğiyle genç başkan Gruşçu, seçimden net bir başarıyla çıktı.

 

Çarşaf liste ve Foça örneği

CHP’de her kongre sürecinde bir çarşaf liste tartışması yapılır. ‘Parti içi demokrasi’ söylemiyle, delege seçimlerinde ve kongrelerde çarşaf liste uygulanması istenir. Üstelik bu talep tüzüğe de işlenmiştir. Kongrelerde asıl olan çarşaf liste uygulamasıdır. Ancak, önerge verilip, kabulü halinde blok liste uygulanır.

‘Çarşaf liste’, pratikte, çoğunlukla tüzükte yazıldığı haliyle kalır. Ekip başları, yönetimlere kendi kontrolleri dışında kimsenin girmesini istemedikleri için, kongrelerde blok listeyi onaylatıp geçirirler. Böylece, kongre öncesi zamanlarda çokça konuşulan ve savunulan ‘çarşaf liste’ uygulaması da, gerçekten çarşafa dolanır!.. Bu konuda tek istisna Foça örgütüdür. Foça’da bu yıl da gelenek bozulmadı ve seçimler ‘çarşaf liste yöntemi’ ile yapıldı.

 

Kadınların başarısı

Şu ana kadar yapılan kongrelerde dikkati çeken ve partilileri sevindiren bir durum, kadın ilçe başkanlarının sayısının artışıydı.

Daha önce CHP İzmir örgütünde 3 kadın ilçe başkanı (Balçova, Seferihisar, Menderes) varken; Bayraklı’da Pınar Susmuş’un ve Foça’da Ayla Yılmaz’ın eklenmesiyle, bu sayı şimdiden 5 oldu. Yeni seçilenleri kutluyor ve başarılar diliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Nisan 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarımız ve eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla yayımlanan genelgeye ilişkin değerlendirmede bulundu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Nisan 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Mart 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Mart 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test