Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2019 nasıl geçti

27.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yılın son ayına girmemizle birlikte, yurt dışı piyasaları Noel sebebiyle, tatil moduna girmiş durumda. Fonlar ve portföy yöneticileri yıllık stratejilerini tamamlamış, yıl sonu rakamlarının gerçekleşmelerini bekler vaziyetteler.

Yurt içinde ise yılın son ayında dövizdeki son ataklar, altındaki yükseliş ve borsa İstanbul’un yabancısız yükselişi ana konular.

2019 yılında dünyada yaşanan majör konular ise, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları ve ABD merkez bankasının yılbaşında faiz artırım adımları atması beklenirken herkesi şaşırtarak üç kez faiz indirmesi oldu.

Türkiye’de ise 2019 başında, karamsar bir yıla başlamıştık, kur hareketliliğinin önünü alabilmek için atılan faiz artırımı adımları, enflasyonu tetiklemiş ekonomideki küçülme ve işsizlik oranlarındaki artış peşi sıra gelmişti. Yerel seçimler, ABD ilişkileri, Suriye operasyonları piyasalarda dalgalanmaya yol açarken, Çarşı pazarda ticaretin gerilemesine yol açtı.

Dünyada yılın ikinci yarısında bambaşka gelişmeler oldu. FED’in faiz indirimi adımları ve Euro bölgesinin ekonomik durgunluktan kurtulamayarak negatif faizi devam ettirmesi, Tüm dünyada merkez bankalarının genişlemeci adımlar atmalarını faizleri düşürmelerine yol açtı.

Başta hisse senedi piyasaları olmak üzere genişlemeci politikalardan en çok faydayı sağlamış oldular. Altında diğer fayda sağlayan yatırım aracı oldu. Ons altın 1282 dolardan başladığı yıl içerisinde 1557 dolara kadar yükselmeyi başardı.

Hisse senetleri piyasaları da başta ABD borsaları olmak üzere tüm dünya özellikle yılın 2. yarısından itibaren pozitif bir ivmeyle yılı oldukça kazançlı tamamladılar. S&P 500 endeksi 2508 seviyesinden başladığı yılı 3234 seviyesine tırmanarak oldukça göz alıcı bir şekilde kapatıyor. Almanya DAX endeksi ise Euro bölgesinde bir toparlanmadan söz edemesek bile 10668 seviyesinden başladığı yılı 13458 seviyesinde tamamlıyor. Gelişmekte olan gurupta yer alan Brezilya BOVES endeksi ise 87887 puandan başladığı 2019 yılını 115,800 seviyesinden tamamlıyor.

Biz ise türlü türlü sıkıntılar yaşadığımız 2019 yılı başında, Borsa İstanbul 100 endeksimiz 90986 puandan başladığı yılda kapanışı yaklaşık 113395 seviyesinden yapıyor olacak.

Diğer yatırım araçlarına baktığımızda ise TL faizlerinin Merkez Bankasının %12’lik bir indirime gittiği yılda mudilerin kazançlı çıkmadığı görünüyor %12’ye gerileyen politika faizine paralel olarak gecelik faizler % 8/10 aralığına daha uzun vadelilerin ise 10/12 aralığına düştüğünü görüyoruz faizlerin enflasyonu kurtarmak gibi fonksiyon eda ettiği ve yatırım olarak bir değer taşımadığını görüyoruz.

Gram altın 2019 yılının en yıldız yatırım aracı olarak göz kamaştırdı. Halen 2020 yılı içinde kendisine şans verenler olmasına rağmen ABD dolarında faiz indirimi beklenmediği ve Türkiye’nin büyüme yılı olacağı ve şimdilik cari açık ve döviz ihtiyacının çok yüksek olmadığı bir yılda, üstelik iki yıldır şampiyonluğu kimseye bırakmayan, altın yatırımcısının şansını fazla zorlamamasında fayda var.

Dolar yatırımcısı ise 5,3350 seviyesinde başladığı 2019 yolculuğunda 5,9583 seviyesinden yılı kapatırken 10 lira olacak gazı verenlerin gazlamasına geldiğini bir yılsonunda anladı. Ülke ekonomisi cari fazla verirken özel sektör döviz borçluluğu düşmüşken dolardan yükseliş ummak, evim yansa da yumurtamı pişirsem düşüncesinden farklı bir yaklaşım değil.

2019 her nasıl geçmiş olursa olsun ülkemin insanlarına 2020 yılında sağlık huzur ve bol kazançlar diliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

A Haber'de yayınlanan bir haberdeki çelişki sosyal medya gündemine oturdu. Haberde su kesintisi yaşandığı bildirilirken arkada çalışan çamaşır makinesi sosyal medyanın...

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test