Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye Kıbrıs’ta deniz üssü oluşturmayı planlıyor

27.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz günlerde gündeme Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’ta deniz üssü oluşturmayı planlandığı oturdu. Uzmanlardan oluşan bir grup, KKTC’de olası bir üs için bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor. Deniz üssü oluşturma planı KKTC’nin Geçitkale Havalimanı’nı Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de işlev gören insansız hava araçları (İHA) için bir üs olmasını onayladıktan sonra ortaya çıktı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden seçilen araştırma ekibi Gazimagosa bölgesinde iskeleden başlayarak 35 ila 40 kilometrelik bir alanda araştırma gerçekleştiriyor. Plan, askeri karargahların ve deniz tesislerini de kapsıyor fakat Kıbrıs’ta bulunan Türk askeri kuvvetlerinin bildirdiği üzere plana ‘cephanelik’ dahil değil.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sismik arama ve sondaj gemilerini Türk Silahlı Kuvvetleri, denizaltılar, savaş uçakları, insansız hava uçakları ve havadan benzeri yöntemler ile koruyor. Türkiye şu anda bölgedeki en yakın deniz üssü olan Aksaz Deniz Üssü Komutanlığını kullanıyor fakat Kıbrıs'ta daha küçük ve daha yakın bir deniz üssü kurulması faaliyetleri ve lojistiği elbet hızlandıracaktır. Kuzey Kıbrıs adasında oluşturulacak bir deniz üssünün savaş araçlarının gücünü, hızını ve verimliliğini arttıracağı kuşkusuz. Bunlara ek olarak deniz ve hava kuvvetlerinin uzun sureli açılma süresi de elbet artacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eylül 2018'de Türkiye'nin gerekirse KKTC’de bir deniz üssü kurabileceğini işaret etmişti. KKTC Başbakanı Ersin Tatar da Geçitkale Havalimanının Türk kuvvetlerince kullanılmasını onayladı. Tatar açıklamasında, ‘Türkiye ve Kıbrıs hem masa da hem de sahada işbirliğine devam edecektir’ dedi. Deniz üssü tartışmalarının kısa süre içinde sonuca bağlanması bekleniyor. Yabancı basına göre bu adım Türkiye için stratejik ve yerinde bir hamle.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Nisan 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Mart 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Mart 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci Murat Kışlalı, Ankara kulislerinde konuşulan ve tartışılan konularda GÖZLEM’in sorularını cevapladı. İşte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test