Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Milli Piyango'nun adı değiştirilmelidir!..

3.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İşin cılkı çıktı, "rezalet" hâlini aldı ve "özelleştirilme" sonrasında Milli Piyango'nun bıraktım "milliliğini", hatta "piyangosu" bile şüpheli hâle geldi!..

"Geçen yılın büyük ikramiyesi" ile başlayan söylentiler, "bu yılki" çekilişe kadar "acabalar" ile geldi ve 31 aralık çekilişi sırasındaki "Noterler arasındaki 'Sus'lu' işaretleşme" görüntülerinin sosyal medyaya düşmesiyle, "önlenemez" bir çığ gibi büyüdü!..

Bu iş nasıl düzeltilir bilmem, "varsa" yetkililer, ilgililer "ne yapabilir" onu da bilmem.

Tez elden "bir şeyler yapılmazsa", insanlarımızın çoğunluğunun "Aldatılıyoruz" diye düşünmelerinin önüne geçilemez!..

Zor bir durum ve "düzeltilmesi" çok zaman alacaktır!..

Ama, "hemen atılması gereken" bir adım var; "Milli Piyango" adından "Milli" kelimesinin çıkarılması!..

"Umut Piyangosu" mu denir, "Al Kazan Piyangosu" mu, bilmem, ama bildiğim artık bu piyangonun "Milliliğinin kalmadığı" ve "Milli" kelimesinin bu piyangodan kurtarılmasının gerekli olduğu!..

"Kim yapar, nasıl yapar" onu da hukukçular bilir; ama yapılmalıdır!..

 

Adaletin farkındasızlığı!..

Üstü üste gelen örnekleri ile basın hürriyeti, demokrasi, hukuk devleti için "kara bir yılbaşı hediyesi olan" olaylar konusunda elbette çok üzgünüm ve "64 yıldır bu mesleğe emek vermiş" bir gazeteci olarak, "saldırıya uğrayan, mahkûm olan" meslektaşlarıma "Geçmiş olsun" derken, "yanlış işleyen" adalet mekanizmasına da birkaç cümle ithaf ediyorum; "Anlayana sivrisinek saz" cinsinden:

"Gazetecilere saldıranları" serbest bırakmaya devam edin ki, "başkaları, başkalarını" da dövsünler!..

"Fetöcü olmayan gazetecileri" mahkûm edin ki, onlar da "birilerine hedef gösterilmiş" olsun ve yarınlarda sokaklarda, evlerinin önlerinde saldırıya uğrasınlar!..

Bitmedi; "Fetöcü olmaları mümkün olmayan" gazetecileri mahkûm edin ki, yavaş yavaş "Fetöcülükten haklı olarak mahkûm edilenler" için de "Acaba bunlar da mı masum" diye düşünenler çoğalsın!..

Bilmem ki, "hür dünya insanlarının gözünde" ülkemizi ve ülkemizi yönetenleri ne hâle düşürdüğünüzün farkında mısınız, değil mi misiniz?

 

 

Okuyucu Soruları

Katar, İstanbul'a taşınır mı?

İstanbul'dan, "Kanal İstanbul güzergahında oturan" bir okuyucum mail atmış.

Soruyor; "Türkiye, İstanbul, bizler, İstanbullular, TC vatandaşları için ne olacak, bilmiyorum. Bu kanal yapılırsa, zaman gösterecek, neler olacağını. Ama bugünden görebildiğim bir şey var; Orada, Kanal İstanbul yapılınca, İstanbul Boğazı ile arasında New York'un Manhattan Adası'na benzer bir ada ortaya çıkacak; Petro dolar milyarderlerinin adası olabilir mi, sizce?

Bugün karadan aralarının çok açık olduğu Suudi Arabistan ve de denizden Bahreyn / Birleşik Arap Emirlikleri arasında kalmış olan Katar'da 500 bin Katar vatandaşı Arap yaşıyor. Bunun 3 misli, Hindistan'dan, Afganistan'dan, Nepal'e kadar ve diğer Arap ülkelerinden gelen ve çalışan göçmen var. Katar Şeyhi korkuyor, Türk Birliği koruyor, kendisini. İşte, İstanbul'da ortaya çıkacak olan ve de bugünlerde Arapça tanıtım ve pazarlama videoları sosyal medyada yüz binlerce tıklama alan bu ada, İstanbul'da Katarlıların Manhattan'ı olacak galiba. Katar'daki Katarlıların hepsi buraya taşınacak gibi görünüyor; ne dersiniz?"

CEVABIMDIR: Videoları gördüm; Katarlılar başta Araplar şanslı insanlar, "Çölden geldim Cennete" diyecekler ve Kanal İstanbul'un ortaya çıkaracağı adada yaşamak için "petro - dolarları" yağdıracaklar. Bence bu soruyu "Muhalefet Partilerinin liderlerine sorsa" idiniz; "Suriyelilere harcanan 50 milyar doların Katarlılardan geleceği düşünülüyor, olabilir mi? Bu da olaya bakan bir başka pencere. Ne dersiniz CHP'liler, İyi Partililer; iyi mi olur, kötü mü?

 

Sözün Özü

Bu hafta "Sözün Özü", İrlandalı "din adamı" ve "filozof" George Berkeley'den; "(Devleti yöneten) Bilginlerle beraber düşünmeli, halkla birlikte hareket etmelidir."

 

İnternet'ten "esen" rüzgarlar!..

 

Ah şu Pazar Yerleri!..

Okuyucularıma "Türkiye, belediyelerden başlayarak kurtulur" diyerek verdiğim sözünü tutmaya ve her hafta "belediyeleri yazmaya" devam edeceğim.

Bu haftaki konum, "Belde pazarları"; büyüğüyle, küçüğüyle...

Önce Belediyeler Kanunu'ndan başladım, sonra "Pazarlar ile ilgili" mevzuata girdim ve inanın sevgili okuyucularım, hayretler, şaşkınlıklar içinde kaldım.

O mevzuatta "öyle detaylar, yapılması zorunlu olması gereken hususlar" var ki...

Ama... Bunları, Pazar yerlerinin çoğunda, elinizde "Sinoplu filozof Diyojen'in ünlü feneri olsa" ve onunla da arasanız, bulamazsınız!..

Kanunda, yönetmeliklerde, "Pazarcıların yaka kartları, satış yeri levhalarından" başlayarak, "pazar yeri tuvaletlerine, otoparklarına" kadar onca "yapılması zorunlu" şeyler var; ama nerede?..

Dahası daha da feci; ya denetim, ya Belediye zabıtaları; bilmem ki "göreniniz oluyor" mu, Pazar yerlerinde?..

Bakınız ey okuyucularım; "Beldenin "asıl sahipleri" bizleriz; "Belediyemizi yönetecekleri seçenler de bizleriz"; yani "sahibi aslisi biziz" beldenin de, belediyenin de!..

"Sahiplenmezsek", hesap sormazsak, uyarmazsak, "suç onlarda olmayacak"; bizlerde olacak!..

Girin internete, birkaç tıklama ile "Pazar yerlerimizdeki eksikleri, hataları, yanlışları göreceksiniz"; doğrudan "sağlığımızı, çocuklarımızın, torunlarımızın sağlığını, beldenin sağlığını ilgilendiren" ve "mevzuata göre 'yapılması gerekenlerin' nasıl pas geçildiğini anlayacaksınız!..

Dahası, bizlerin, "dördüncü güç olarak, halk adına denetleme görevini yapmak durumunda olan" basının da görevimizde "nasıl noksanlıklar yaptığımızı" da "Pazar yerinde" teşhis edeceksiniz!..

Söyleyin şimdi bana; sadece, "yapılması gerekenleri yapmayan" seçtiklerimiz mi sorumlu?..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test