Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Aldığımız sorumluluklar son derece ağırdır

3.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Doğu Akdeniz’de oluşturulmaya çalışılan münhasır ekonomik bölge (MEB); Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve ülkemizin hak ve çıkarlarını açıkça ihlal etmektedir. Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon rezervlerinin paylaşımında KKTC bütünüyle görmezden gelinmiş, ülkemiz de bütünüyle dışlanmıştır. Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Doğu Akdeniz’den çıkarılacak doğal gazı Kıbrıs ve Yunanistan üzerinden İtalya’ya taşıyacak Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı (EASTMED) projesini hayata geçirmek için iş birliği halindedir. Bu boru hattının güzergahı en kısa yoldan Türkiye Kıt’a sahanlığından, bu olmazsa yol uzatılarak ve daha fazla maliyetle Libya Kıt’a sahanlığından geçirilmek zorundadır. Doğu Akdeniz’deki hak ihlalini bertaraf etmenin yolu, çıkarılacak doğalgazın nakil hattına engel koymaktır. Türkiye; Libya ile imzaladığı Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Mutabakatına Dair Muhtıra ile bu engeli koymuştur. Karşılığında da Libya’da devam eden iç savaşta, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH)’ne askeri destek sözü vermiştir. Bu askeri destek sözü verilmemiş olsaydı UMH Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması mutabakatına razı edilebilir miydi? Bunu bilmemiz mümkün değildir ama UMH’nin General Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu karşısındaki durumuna bakıldığında Türkiye veya bir başka ülkenin askeri desteğine şiddetle ihtiyaç duyduğu da bir gerçektir. Sonuçta Libya’ya askeri birlik gönderilmesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM’de kabul edilmiş, Cumhurbaşkanı’na oldukça geniş yetkiler verilmiştir.

ABD ekseninde uygulamaya koyduğumuz Ortadoğu politikamız arzu edilen sonucu vermemiştir. Ortadoğu’da ve Akdeniz’de ve hatta Ege’de gelişen her durum ülkemizin aleyhinedir ve sanıyorum artık bunun farkına varılmıştır. Aldığımız sorumluluklar son derece ağırdır. Türkiye bu durum karşısında diplomasiyle çözüme ulaşamamaktadır. Çare askeri gücümüzü sahaya sürmekte aranmaktadır. Daha doğrusu muhataplarımız ülkemizin askeri gücünü sahaya çekmek için adeta ortam yaratmaktadır. Silahlı kuvvetlerimiz Balyoz, Ergenekon v.b. kumpaslarla zayıflatılmıştır, Arınç’a suikast bahanesiyle milli mukavemet sistemimiz de ortadan kaldırılmıştır. Ülkemiz bir taraftan PKK terörüyle uğraşırken, diğer taraftan Irak’ta, Suriye’de ve şimdi de Libya’da pek çok cephede askeri varlık göstermek zorunda kalmıştır. Bu arada Yunanistan Ege’de adalarımızı işgal etmekte, anlaşmalar hilafına silahlandırmaktadır. Buna karşı konulamamaktadır. Bölgedeki projenin baş aktörleri olan ABD, AB, Rusya ve bütün bölge ülkeleriyle derin anlaşmazlıklarımız vardır, şimdi de Libya’da karşımıza alınmışlardır. Ekonomimiz her geçen gün daha da kötüye gitmektedir. Halkımız inanç değerleri ve siyasi tercihleri yönünden kutuplara bölünmüştür. Ülkemiz demokrasi, hukuk, temel hak ve özgürlükler açısından dünya sıralamasında sonlarda gösterilmektedir. Bölge ülkeleriyle ilişkilerimizde (Libya dahil) siyasal İslamcı yapıları desteklediğimiz algısı hakimdir ve bu husus uluslararası basında açıkça dillendirilmektedir. Libya’daki iç savaşta taraf olmak gelecekte sorun yaratabilecektir. Böyle bakıldığında benim endişem ülkemizin İran, Irak ve Suriye gibi müdahale edilmesi gereken ülkeler sınıfına itilmekte olduğudur.

Libya’ya asker gönderilmesine pek çok açıdan muhalefet edilebilir. Her ne kadar bu askeri desteğin eğitim ve danışmanlık görevini kapsadığı söylense de askerimizin sıcak temasa girme olasılığı vardır. Buna da muhalefet edilebilir. Ancak şehitler üzerinden muhalefet edilmesi bence doğru değildir. Böyle durumlarda askerimizin moralini yüksek tutmak için azami hassasiyet gösterilmelidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan da çok büyük bir tarihi sorumluluk almıştır. Ulusal güvenliğimizi muhafaza etmek ve ülkemizi birlik, bütünlük ve beraberlik içinde geleceğe taşımak için milli mutabakat içerisinde son derece dikkatli adımlar atılmalıdır.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test