Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güzel tablo ''gerçeği'' anlatıyor!..

10.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İki bilgi notu birkaç gün arayla elime geçti; görünüşte "birbiri ile hiç ilişkisi olmayan", ama aslında "Anlayana sivrisinek saz... Anlamayana davul zurna az..." sözünün ne kadar haklı olduğunu gösterecek kadar "ilişkili" iki bilgi notu!..

Birincisi; Ege Genç İş Adamları Derneği (EGİAD)'nin gerçekleştirdiği ve İstanbul merkezli Genç Yönetici ve İşadamları (GYAD) temsilcileriyle, kendi dernek üyelerini buluşturan "İş İnsanları Ticaret Köprüsü" toplantılarının 7'ncisinin haberi ile o toplantıda dernek başkanı Mustafa Aslan'ın yaptığı konuşma.

İkincisi, Medya Takip Merkezi (MTM)'nin "2019 yılında Türkiye siyaset ve toplumsal hayatında öne çıkan gelişmelerin ve bu süreçte partilerimizin yazılı / görsel / sosyal medyada "ne kadar" yer aldığına dair araştırması... Yerel Seçimlerden, Barış Pınarı Harekatına, AKP'den, Meclis'te tek milletvekili ile temsil edilen partilere kadar!..

Mustafa Aslan diyor ki konuşmasında; "Rekabet ve iş modellerinin hızla değiştiği, yeni ve yenilikçi sistemlerin her geçen gün iş yaşamını farklı boyutlara taşıdığı bir süreçteyiz. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirmenin yolu da networking'den geçiyor."

Networking ne demek; "İş ağları" demek. Ne diyor Aslan; "Bu ağları kurun ve genişletin!.."

Peki bu hangi yollarla olacak; internet başta iletişim araçları ile / sosyal medya / yazılı ve görsel basın yolu ile... Hedef; "iş ağlarını, iletişimi ülkenin her tarafına ulaştırmak", dahası uluslararası ilişkilere kadar varmak!..

Devam ediyor, Aslan; "Sosyal ağların daha çok digital ortama taşındığı günümüzde yüz yüze, doğrudan iletişimin gücü ve etkisi aslında hala çok önemli. Günümüzde iyi bir network'ü olmayan bir girişimci ve yatırımcının iş hayatında hayatta kalması mümkün değil. Sosyal sermaye bir iletişimci için iş hayatına atılırken olmazsa olmaz kriterlerin başında geliyor. Sosyal sermayemle neler yapabilir, hangi kapıları açabilirim? Kimlerle ilişkideyim? Kimler beni tanıyor? Tüm bu soruların cevabı kişinin mevcut durumunu net bir şekilde görmesini sağlıyor. Kuvvetli bağlantıları olan bir girişimci çok daha etkili olabilir ve ihtiyaç duyduğu an bağlantılarından destek alabilir. Ancak en önemli konu desteğe ihtiyaç olduğu zaman önceden hazır bir network'ün olabilmesini sağlamaktır. Bunun için de daha ihtiyaç olmadan insanlarla ilişki kurmak, geliştirebilmek ve canlı tutabilmek gerekir. Biz de tam bu noktada devreye giriyoruz. Burada iş dünyasını bir araya getirerek, bir ağ oluşturarak onların birbirlerine ihtiyaç duyacakları zamana ön hazırlık oluşturuyoruz. Bağlantılarımızı, iş ağlarımızı, ortak tanıdıklarımızı daha net görüyoruz. Bu da networkingin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor."

Bu sözlere, bu sözlerin anlattığı yalın gerçeğe, "Çağdaşım" diye kim itiraz edebilir?..

Öyleyse, geçelim, ikinci bilgi notuna ve "Acı tablo gerçeği anlatıyor!.." bölümüne!..

 

Acı tablo "gerçeği" anlatıyor!..

Bu bölümde "ikinci bilgi notunu" ve sonucunu anlatacağım. Zira MTM'nin ikinci notundaki rakamlar da bir başka gerçeği, ama "acı gerçeği" ortaya koyuyor; bilmeliyiz ki, "rakamlar" yalan söylemez!..

O bilgi notunda, "2019 yılında, hangi partiler, yazılı / görsel / internet medyasında ne kadar yer almışlar"; onun rakamları var:

*AKP- Yazılı Basın: 346.515, Görsel Basın: 158.892, İnternet Medyası: 3.005.492, Toplam: 3.510.399,

*CHP- Yazılı Basın: 259.622, Görsel Basın: 173. 015, İnternet Medyası: 2.107.005, Toplam: 2.539.642,

* MHP- Yazılı Basın: 121.592. Görsel Basın: 82.384, İnternet Medyası: 970.903, Toplam: 1.174.879,

* HDP- Yazılı Basın: 54.236, Görsel Basın: 63.981, İnternet Medyası: 644.665, Toplam: 762.882,

*İyi Parti- Yazılı Basın: 79.984, Görsel Basın: 47.299, İnternet Medyası: 576.443, Toplam: 703.726,

* Saadet Partisi- Yazılı Basın: 33.095, Görsel Basın: 17.630, İnternet Medyası: 225.162, Toplam: 275.887.

Cumhur İttifakı (AKP + MHP)'nın rakamları ile Millet İttifakı (CHP + İYİ Parti)'nın rakamlarına bir bakın, hatta Millet İttifakı'na Saadet Partisi'nin rakamlarını da ekleyin; "muhalefetin yazılısıyla, görseliyle, internetiyle kurabildiği" Medya iletişiminin acıklı hâlini görün!..

Mustafa Aslan başkanın altını çizdiği ve "Güzel tablo 'gerçeği' anlatıyor!.." bölümünde detaylı olarak aktardığım "dijital ağları, siyasette ve sosyal alanda kuramayan bir 'muhalefet ittifakı' var" ortada!..

Örnek; GÖZLEM gibi "30 yıldır, Atatürk'ü, Atatürk ilkelerini, Anayasa'nın 'değiştirilemez' maddelerini, Cumhuriyeti, laik bir hukuk devletini, insan ve kadın haklarını" savunan, "değerli" akademisyen bilim adamlarını, kendi alanında uzman emekli diplomatları, askerleri, hukukçuları, sosyal bilimcileri, ekonomistleri, gazetecileri "yayın kurulu üyesi, yazar, görüş uzmanı olarak sayfalarında ve WEB sitesinde toplayan" bir gazetenin kapısını bile çalmayan genel ve yerel parti teşkilatı yöneticileri ve  milletvekilleri ile dolu "Millet ittifakı partileri için” bilmem ki daha ne yazayım; yazıklar olsun!..

 

Okuyucu Soruları

Belediyecilik nasıl oynanıyor?..

Bir okuyucum mail atmış, soruyor; "Belediyelerle ilgili yazılarınızı okuyorum, şaşırmıyorum" diyor ve devam ediyor; "Belediye Başkan adayı iken, adım adım ve defalarca semtimize, mahallemize, kafemize, kahvehanemize kadar gelenlerin çoğu, nedense seçildikten sonra 5 yıl bir daha semtimize uğramıyorlar. Onları bıraktım, bir Parklar Müdürünü, bir Temizlik İşleri Müdürünü bile göremiyoruz, 3 - 4 ayda bir beldemizi şöyle bir dolaşmayı, sorunlarımızın olup olmadığı yerinde bizlerle konuşarak öğrenmeyi bile görev kabul etmiyorlar. Sonra seçim zamanı geliyor, gene aynı terane. Ne yazık ki bizler de böyle yapanlara particilik yüzünden oy veriyoruz. Belde sakinlerinin partili vatandaşlarının bile o partinin adayını seçme hakkı yok. Ankara'da karar veriliyor, bir çeşit tayin yapılıyor, bize de o tayin edilenlerden birini, çok oy alanını seçmek kalıyor. Beldede bile yarım demokrasi var, peki böyle bir ülkede nasıl yaşar?..

CEVABIMDIR; Okuyucum o kadar haklı ki, şikayetine ekleyecek bir tek kelimem yok. Ama ona cevabım, bir başka soru olacak; Sen ne yapıyorsun ey benim TC vatandaşım; "Ankara'da tayin edilen" adaylardan birine oy vermekten başka? Vatandaşlık görevi bu kadar mı?

 

İnternet'ten esen rüzgarlar!..

 

Sözün Özü

"ABD'ye takmış" ve de kafaları hâlâ "Go Home" günlerine takılıp kalmışlara bir sorum var; İran'da Devrim Muhafızları Ordusu'nun Kudüs Gücü Komutanı "ilk okul mezunu" general Kasım Süleymani ile Suriye'de YPG önderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) komutanı general Mazlum Kobani arasında fark var mı?..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 'beyaz cennet' Pamukkale travertenlerindeki görüntü sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Ankara bir diş hekimi ile hamile karısı, iddiaya göre Muğla'nın Fethiye ilçesine giderken yolda darp edildi. Hamile kadının düşük riskinin olduğu belirtildi.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Yazarlar
Website Security Test