Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

100 milyar dolar için ilk adımı attılar

31.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yıllardır dertleniriz dünyanın en büyük ithalatçısı ABD’ye bir türlü istediğimiz ihracatı yapamıyoruz diye. Şimdi bu dertlenmeye son vermenin tam zamanı. Çünkü ABD en üst düzeyde Türkiye'ye gelip "Aramızdaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkaralım" teklifinde bulundu.

Bu teklif aslında şartların dayatmasıydı. Çin’e üretim bağımlılığını azaltmak, alternatif üretim üssü oluşturmak için adım atmıştı ABD.

Ama olsun. Teklif teklifti. Bu teklifi Türkiye iyi değerlendirdi. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay 100 milyar dolar hedefi için görevlendirildi. Hem kamu hem de özel sektör tecrübesi olan ve Ankara’nın en çalışkan isimlerinden bir olan Turagay hiç vakit kaybetmeden sektörler bazında 100 milyar dolar hedefi için kolları sıvadı.

Ve bu konuda ilk adımı tekstil sektörü ile birlikte attı. Ahmet Öksüz’ün önderliğinde İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri (İTHİB) 100 milyar dolar hedefine yönelik ABD çıkarmasını yaptı. Bu çıkarmada Turagay’da yanlarındaydı.

Ahmet Öksüz Türkiye’nin önde gelen 32 kumaş firması biraya getirdi.

Ve bu yıl ilk kez New York’ta bu firmaları ABD’nin önde gelen alıcıları ile buluşturdu. Ahmet Öksüz’ün ekibi yani İTHİB Başkan Yardımcısı Fatih Bilici ile İTHİB Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Tanrıverdi öyle bir çalışma yaptı ki etkinliğin ilk yılında neredeyse bütün önde gelen alıcıları Türk kumaş devleri ile buluştu.

Yani hedef tam 12’den vuruldu. Hatta aynı tarihlerde yapılan benzer etkinlikler çiçeği burnunda İTHİB etkinliği karşısında deyim yerindeyse bozguna uğradıı.

Etkinlik “i Of The World Fuarı” olarak lanse edilmişti. Ve çok önemli bir strateji ile yola çıkılmıştı, sürdürülebilirlik teması işlenmişti etkinlik boyunca.

Alıcılar New York’tan ve ABD’nin farklı eyaletlerinden gelmişti. Bu başarıya imza atan Ahmet Öksüz sektörün en dik duran isimlerinden biriydi.

Her şart altında sektöre sahip çıkmış, doğruları söylemişti.

Son dönemde tekstil mühendisliği bölümü ile ilgili yaptığı çalışmalar ile efsane olmuş başka sektörlere örnek gösterilmişti Ahmet Öksüz. Bu önemli isim New York etkinliğini şöyle değerlenmişti:

Böyle bir uygulamayı bu yıl ilk kez gerçekleştirdik. ‘i Of The World’ fuarını başarıyla tamamladık. Şu anda İhracatçı Birlikleri arasında organize edilen tek sektörel ihraç ürünleri fuarı olan ‘i Of The World’, beklentilerimizin de üzerine çıkan ziyaretçi katılımıyla yoğun ilgi gördü. Türkiye tekstil sektörü olarak dünyanın 6'ncı ve ABD'nin 10'uncu büyük tedarikçisiyiz ve ABD’nin tekstil ve hammaddeleri ithalatından yüzde 2.2 pay alıyoruz. Hedefimiz ABD’de pazar payımızı gerçekleştirdiğimiz ihracat ataklarıyla arttırarak ABD’nin ana tedarikçilerinden biri olmak. ABD’nin en büyük ilk 5 tedarikçisinden biri olabilecek potansiyele sahibiz. Bu sebeple Türkiye ve ABD arasında hedeflenen 100 milyar dolarlık dış ticaret hedefinde öncü sektörlerden biri olarak belirlenen tekstil sektörü olarak gerçekleştirdiğimiz fuarla ilk somut adımı atmış olduk. Amacımız i’Of The World’ fuarımız gibi fuarları yaz-kış moda sezonuna bağlı olarak her 6 ayda bir devam ettirmek ve fuarımızı ABD’nin farklı noktalarına da taşımak.

Bir süre önce ABO ile aramızdaki ticaretin 100 milyar dolara çıkarılması için kararlılık açıklanmıştı. Bunun ilk somut adımını Ticaret Bakan Yardımcısı Turagay'ın önderliğinde İTHİB ekibi attı.

 

Tekstilde başardı sırada mobilya var

Türkiye ABD ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefini ile ilgili proje konusunda koordinasyonu Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay’a vermişti.

Turagay İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birliği’nin (İTHİB) önderliğinde düzenlenen ve New York’ta yapılan etkinlikle bu konuda ilk adımı attı.

Başarılı da oldu. Başarılı da olacak. Çünkü Turagay şu çelişkiye dikkat çekiyor:

- Türkiye dünya ihracat pazarında binde 9 pay alıyor. Dünyanın en büyük alıcısı ABD pazarından ise sadece binde 4 pay alabiliyor.

Bu yaman çelişkiyi ortadan kaldırmak için ilk adımdan sonra yeni adımlar gelecek.

ABD dönüşü mobilya fuarına katılan Turagay ikinci adım için işareti verdi ve şunları söyledi:

. ABD’nin toplam mobilya ithalatı 60 milyar dolar, Türkiye'nin buraya yaptığı ihracat ise 140-150 milyon dolar civarında.

. Burada da çok büyük bir potansiyel var. ABD çok büyük bir pazar olduğu için siparişler de büyük oluyor.

. Dolayısıyla bizim bu siparişleri karşılayacak altyapıyı oluşturmamız lazım.

Turagay’ın bu açıklamaları üzerine mobilya sektörünün en büyük örgütünün başında olan isim Ahmet Güleç çalışmaya başlamış bile.

Kimler katıldı

Akın Tekstil – Almodo – Altınyıldız - Antik Dantel –Arsan – Bahariye – Barutçu – Bezsan – Bossa - BTD Tekstil - Can Tekstil - Dynamo/Denim Kumaşçılık – Ekoten – Elyaf – Esenteks – Etiteks - ETS Ezgi Tekstil – Gallus – Gülle - Karma Örme – Kıvanç – Kipaş – Oğuz – Ölçerler – Özdoku - Özel Tekstil – Öztek – Söktaş – Uğurteks - Yılmaz Kumaşçılık - Yurt Kumaş – Yünsa

 

Doğtaş Kelebek Grubu tek başına beş markası ile yaptığı Mobilya Show herkesin çok ilgisini çekti. Firma bu etkinlikte tüm üst yöneticileri ile gövde gösterisi yaptı.

 

Tek başına show yaptı

Doğtaş mobilyada birçok ilki başardı. Bir süre önce Türkiye’nin en eski ve etkin mobilya markalarından biri olan Kelebek’i de bünyesine kattı ve Türkiye’nin mobilyada en önemli kuruluşu haline geldi.

Doğtaş – Kelebek bu birleşme ile bazı araştırmalara göre Türkiye’nin ikinci mobilya kuruluşu haline geldi. Son dönemde bu dev üç büyük hamle daha yaptı.

Doğtaş Kelebek Grubu önce yeni bir yatak markası ile yola çıktı.

Yeni yatak markaları Lova çok kısa sürede pazarda önemli bir noktaya geldi.

Grubun bir başka önemli atağı ise e-ticaret alanında oldu. Ruum Store markası ile e-ticaret konusunda farklı bir tarz yakalayan Grup Kelebek Mutfak ile de yeni bir açılım yaptı.

Yani Doğtaş – Kelebek Grubu alanında artık 5 markaya sahip dünya markası adayı bir kuruluş haline geldi.

Geçtiğimiz günlerde bu alandaki gücünü sınava tabi tutan Doğtaş – Kelebek çok üstün başarı belgesi aldı.

Mobilya Fuarı’nın hemen yanında WOW Otel’de beş markası ile gövde gösterisi yapan Doğtaş Kelebek Grubu ziyaretçi akınına uğradı.

Bu çok akıllıca düzenlenmiş bir etkinlikti. 5 kardeşin uyum içinde başarıya odaklanmasını sağlayan aile anayasası ile Türkiye’de bir ilke imza atan Grup, yapılan Mobilya Show ile bir başka ilke daha imza atmış oldu.

Bu ilki yaratmada ortak akıl büyük katkı sağladı. Kardeşler artık çok iyi de bir yönetim kadrosu oluşturmuştu.

Tek başına bir sektör devi olarak tasarlanan Mobilya Show’un gördüğü ilgiyi ve geleceğe ilişkin bilgileri Doğtaş  - Kelebek Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan şu sözlerle ifade ediyor:

. Biz burada 2020 tasarımlarını sergiledik. İlk günden itibaren sektör paydaşlarının bayilerimizin büyük ilgisi ile karşılaştık.

. Yeni yılda pozitif bir atak içinde olacağız. Özellikle sektördeki KDV indiriminin kalıcı hale gelmesi bu atağı pekiştirecek.

. Grup içinde yer alan tüm markalar tasarım, teknoloji ve kalite yatırımı yapıyor ve yapmaya devam edeceğiz.

. Biz burada yerli ve yabancı iş ortaklarımıza, sektör ilgililerine beş markamızı bütün ayrıntıları ile anlattık.

. Yerli iş ortaklarımızın yanı sıra ABD’den Romanya’ya, Moğolistan’dan Rusya’ya uzanan geniş bir coğrafyadan katılım oldu. Evet, tam 38 ülkeden alıcıları bizim Mobilya Show’u ziyaret etti.

. Ortaklarımızdan alınan siparişlerin yanı sıra, çok sayıda yeni sipariş anlaşmabı da yaptık. Özellikle 10 yeni ülkeden gelen sipariş taleplerinin mobilya sektörü adına da memnuniyet verici olduğunu söylemek isterim.

. Artan bu iş hacmi istihdama dönüşecek. Tedarik zincirinden, bayi yapısına kadar her adımda ekonomide çarkların dönmesine katkıda bulunacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test