Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

AK Parti’de, CHP’de ilk seçimde oy kaybedecek!..

31.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mırıldanmalar başladı ya; göreceksiniz gerisi gelecek.

Hem de kısa bir zaman diliminde.

Soru şu: “Erken seçim” olur mu?

Şimdilik ibre “hayır”dan yana. Ama burası Türkiye hiç belli olmaz.

Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan bahar ya da yaz aylarında, bir sabah erkenden “erken seçimi, şu şu koşullarda konuşuruz” derse hiç şaşmam.

Neden derseniz; Cumhurbaşkanımızın çok dalgalı kararları var.

Bugün dediğinin bir süre sonra tam tersini söyleyebiliyor.

Son örnek Rusya olan ilişkilerimiz. ABD’ye dirsek çevirip Putin ile kol kola girmedik mi?

Oturup İran’ı da alarak Suriye için Astana başta olmak üzere çeşitli anlaşmalar yapmadık mı?

Ya şimdi… Daha Çarşamba günü Senegal’den dönerken Cumhurbaşkanımız ne dedi?

“Astana süreci diye bir şey kalmadı. Rusya Astana ve Soçi’ye sadık değil!..” Ekledi:

“İdlib’de bu bombaları vesaire durdurdunuz durdurdunuz, durdurmadığınız takdirde bizim artık sabrımız tükeniyor Bundan sonra ne gerekiyorsa biz de bunu yapacağız…”

Yani düne kadar Rusya ile dost idik, bugün karşılıklı atışmaya başladık.

Bu sonuçlara bakarak yorumlarsak, her an “erken baskın seçim” olabilir, derim.

***

Yorum çarpıcı

Siyasal veri analisti M. Günal Ölçer, çok iddialı bir görüş paylaştı.

2020 Analizi başlıklı söyleminde ülkedeki son durumu; AK Parti ilk seçimden sonra iktidarı kaybedecek sözleriyle yorumladı.

Şahsen katılmıyorum.

Her türlü olumsuz koşullara rağmen, belki metropollerde bu iddia geçerli olabilir ama Anadolu’da hala en güçlü ve birinci parti AK Parti’dir, erken seçim yapılsa bile bu sonuç değişmeyecektir.

Siyasi arenaya ilişkin öngörülere gelince..

Polimetre’nin veri analizlerine göre, “Yeni kurulacak partiler en çok AK Parti’den oy çalacak.

Hemen bilgilendireyim; Polimetre, politik verilerin, matematik, istatistik ve bilgisayar bilimi aracılığıyla siyaset ile ilişkilerini inceleyen ve bu verilerden yararlanılabilir bilgi üreten bir bilim dalıdır.

Devam edelim:

Yine “yeni partiler”, özellikle belediye yönetimin CHP’de olduğu büyükşehir-il ve ilçelerde CHP’den azımsanmayacak oranlarda oy alacak. MHP’den de oy önemli oy akışı olacak.

Ancak, HDP’den oy almayacaklar.”

***

Erken seçim

Peki erken seçim olacak mı?

Polimetre’nin analizine göre, 2020’de bir erken seçim olasılığı çok zayıf. 2021 yılında da erken seçim görünmüyor. Ancak boş olan milletvekillikleri için o da 2021’de bir ara seçim söz konusu.

***

Parlamenter sistem

2020’nin en hayırlı gelişmesi, ülkemizin tekrar parlamenter sisteme dönüş çalışmalarının başlatılması olacak.

Mümkün mü?

Evet; 2020’de hem de AK Parti ve MHP parlamenter sisteme dönüş önerisi getirecekler veya getirilecek öneriyi destekleyecekler, diğer partiler de parlamenter sisteme dönüş önerisine destek verecekler.

Seçim sistemi

AK Parti+MHP seçim sistemi değişikliği önerisi getirecek. Erken seçimin tek koşulu bu olacak. Cumhur İttifakı’nın seçim sistemi önerisi “dar bölge” olacak.

Ancak “dar bölge” Millet İttifakını oluşturan partiler; CHP, İYİ Parti, Saadet ile Davutoğlu ve Ali Babacan’ın partileri için kesinlikle bir “güç, yani oy kaybı” demek.

Dar bölge sistemi, AK Parti’nin (başta Anadolu ve Karadeniz olmak üzere) tekrar 350’ye yakın milletvekili ile iktidar olmasının önünü açacak.

HDP bu seçim sistemi değişikliğini destekliyor. Çünkü Doğu ve Güneydoğu’da silme seçim kazanmasının tek yolunun “dar bölge” sistemi olduğunu biliyor.

Ayrıca seçim barajı da büyük olasılıkla düşürülecek.

Cumhur İttifakı “Madem öyle; işte buyurun seçim” diyecek, kamuoyu baskısıyla Millet İttifakı doğal olarak “hayır” diyemeyecek.

Ak Parti…

2020’de güç kaybetmeye devam edecek, partili seçmenin bir bölümü yeni kurulacak partilere yönelecek. Seçim kanununda değişiklik ve parlamenter sisteme dönüş taleplerini dile getirecek. Teşkilatlardan kısmi kopuşlar olacak, ancak milletvekili düzeyinde sayısal anlamda önemli ayrılmalar olmayacak.

Olağanüstü durumlar hariç, ilk genel seçimden sonra iktidarda kalması zorlaşacak.

Peki MHP?

AK Parti iktidarının sürmesi için üzerine düşen görevleri yapmaya devam edecek, MHP’den kopan seçmenler İYİ Parti ve kurulmakta olan partilere yönelecek.

CHP sıkıntılı

Belediye yönetimlerinin CHP’de olduğu yerlerde AK Parti+MHP oy oranını arttıracak. Bu da yapılacak ilk genel seçimde CHP için sıkıntı yaratacak. CHP’nin yönetmekte olduğu belediyeler nedeni ile başı ağrıyacak, bu yörelerde oy kayıpları ile karşılaşacak. Özellikle İzmir dikkatli olmak zorunda. Çünkü yapılacak ilk genel seçimde yeni kurulan partilerin İzmir’deki oy oranlarının, Türkiye genelindeki oy oranlarından oldukça yüksek çıkması riski var.

CHP açısından sorun yaratacağı düşünülen İzmir dışındaki diğer  büyükşehirler şöyle:

Aydın, Tekirdağ, Antalya ve Mersin.

Ekonomi

Siyasi analizin ekonomik yansımalarına gelirsek:

İşsizlik artacak, pahalılık artacak, enflasyon artacak. Geçim sıkıntısı artacak, iflaslar artacak. Hükümette zorunlu değişiklikler yapılacak, Yönetenler, halkın dikkatini işsizlik ve pahalılıktan uzaklaştırmak için Suriye, Libya, Kanal İstanbul gibi yeni gündemler yaratmak zorunda kalacaklar.

Kanal İstanbul

Yıl içinde temeli atılacak ancak, hiçbir zaman tamamlanmayacak. Gerek maddi gerekse uluslararası ilişkiler anlamında Türkiye için baş ağrısı olacaktır.

 

 

CHP Kurultay öncesi kaynayan kazan gibi

Kemal Bey’in İzmir, İstanbul, Ankara adayları kim?

Şubat’ın ilk haftasında CHP İzmir İl Kongresi var;  28-29 Mart’ta da Kurultay.

CHP Kurultay süreci için İzmir, İstanbul ve Ankara çok önemli.

Bu üç kentin il başkanı ve Kurultay delegeleri partinin neredeyse Genel Başkanı ve parti yönetimini (MYK) ile Parti Meclisi’ni belirleyen “yol”u çiziyor.

Kısacası CHP’de gözler Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerinde.

CHP ilk kez bu Kurultay öncesi farklı bir süreç yaşıyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu İzmir, İstanbul ve Ankara adaylarını net; yani isim soyadlarıyla ilan etmese de, “işaret diliyle” tarif etti.

Kemal Bey’in isteği bu üç kentte tek adayla seçime gidilmesi. CHP kültürüne pek uygun olmasa da, tüm çabalar bu yönde.

 

Kaftancıoğlu kesin

CHP’de  il kongreleri 3 Şubat ile 2 Mart arasında yapılacak.

Tek adayla il kongresi planının en önemli halkası İstanbul. 9 Şubat’ta yapılacak İstanbul il kongresinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun adayı Canan Kaftancıoğlu. Kemal Bey başka bir aday çıkmasını istemiyor.

Bunu da açık açık, “Başarılı il başkanlarımızla devam etmeliyiz. 25 yıl sonra İstanbul’u kazanmış bir il başkanı başarılıdır” sözleriyle ifade ediyor.

 

Ankara’da durum

CHP Ankara İl Kongresi’nin tarahi 16 Şubat Pazar. Başkentte tek adayla seçime gidilmesi mümkün görünmüyor. Kılıçdaroğlu Ankara’da adayının Parti Meclisi üyesi Ali Hikmet Akıllı olduğu mesajını veriyor ama; bazı belediye başkanları ve milletvekilleri Genel Başkan’ı başka bir isim üzerinde iknaya çalışıyorlar. Kılıçdaroğlu şimdilik tüm bu baskılara “adayımız Ali Hikmet Akıllı” diyerek direniyor. Ne kadar başarılı olabilecek göreceğiz.

Ve CHP İzmir

İzmir için tarih 8 Şubat Cumartesi. Fuar-Kültürpark Celal Atik Spor Salonu’nda yapılacak.

 Kılıçdaroğlu İzmir’de “adayım” diye İl Başkanı Deniz Yücel’i işaret ediyor. Bunu da “Deniz ile devam edilsin” sözlerinden anlıyoruz. İsteği ve arzusu bu yönde.

Sorun, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve bazı İzmir Milletvekilleri.

İl Başkanı Deniz Yücel’e itirazları var. Hatta bunu seslendirmek için, sıkıntılarını dile getirmek için Kılıçdaroğlu’na kadar gittiler.

Sonuç; Kemal Bey Deniz Yücel’i arayarak görüştü ve şu tavsiyede bulundu:

“Tunç Soyer ve milletvekillerinin taleplerini dikkate alın…”

Ancak buna rağmen sıkıntılı süreç düzelmeyince, Kılıçdaroğlu Genel Başkan Yardımcılarını “olaya el koyun, uzlaştırın” talimatıyla İzmir’e gönderdi.

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 'İl Başkanı Deniz Yücel’in devam etmesini istediği' ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de 'Yücel’e sıcak bakmadığı ve bu düşüncesini CHP Lideri’ne ilettiği' iddiaları masaya yatırıldı. Ve bir toplantı yapılması kararlaştırıldı.

 

Karşıyaka ev sahibi

CHP'de Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, yanında Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek ve Tuncay Özkan, “uzlaştırıcı” olarak Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ve CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç’un ev sahipliğinde taraflarla buluştular.

Saat 19.00’da başlayan buluşmaya Genel Başkan Yardımcıları dışında,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, İl Başkanı Yücel ve yönetimi, il disiplin kurulu üyeleri, yeni seçilen ilçe başkanları, kongrelerde görevi bırakan eski ilçe başkanları, Kadın ve Gençlik Kolları İl Başkanları ile bazı milletvekilleri ve belediye başkanları katıldı.

Salıcı'dan 'uzlaşı' önerisi

Salıcı’nın il kongresine yönelik mesajlar verdi ama  herhangi bir isim telaffuz etmedi. Ancak ‘uzlaşı’ önerisini tekrarladı. Ekledi:

 “Gurur duyduğumuz bir Büyükşehir Belediye Başkanımız, gurur duyduğumuz bir il başkanımız var. İktidara yürüdüğümüz bu süreçte İzmir Örgütü'nün de  kol kola girerek kavgasız sıkıntısız yürüyeceğine inanıyorum. Başarının temel hikayesi uzlaşmadır. İzmir üstüne düşeni yapacaktır.

 

Soyer ne dedi

Başkan Tunç Soyer de güzel ve birleştirici bir konuşma yaptı. O da;  " İktidara yürüdüğümüz süreçte güç birliği lazım. İl Örgütü ve belediyelerin uyumlu çalışması lazım" mesajı verdi.

Belli ki, İl Başkanı Deniz Yücel’in kulağı biraz çekilmişti. Soyer aslında bu sözleriyle kongre sürecine müdahale etmeyeceğinin de sinyalini vermiş oldu.

 

İzmir’de 7 şiddetindeki bir depremde, 1 milyon 650 bin konut ve işyeri risk altında

Korkmanız için değil, bilmeniz için…

Yazacaklarım asla paniklemeniz, korkmanız için değil. Sadece bilgilendirmek içindir.

Deprem, önüne geçilemeyen ölümcül bir doğal afettir. (7-9 şiddetinde)

İzmir’de ne yazık ki, birinci derece deprem bölgesinde kurulu bir kenttir. Çok riskli bölgelerimiz de var, riski az yerleşim bölgelerimiz de…

Bilirsek, günlerdir yazılan, ekranlarda konuşulan önlemleri alarak, hayatta kalma oranımızı yükseltebiliriz.

İzmir’in deprem için en riskli bölgelerinde, yapılan araştırmalara göre toplam 313 bin bina var ve buralarda 1 milyon 650 bin konut ve işyeri yer alıyor.

Bir deprem olduğunda herkesin gözü İstanbul’a çevriliyor ya; doğrusu bu değil. İzmir İstanbul’a göre daha riskli.

İstanbul’da bir fay hattı varken, İzmir’de tam 13 ayrı fay hattı var. Ve 13 fayın önemli bir kısmı da kent yerleşiminin altında.

Yani, deprem konusunda İstanbul’dan çok, İzmir’i konuşmak zorundayız.

Çünkü, İzmir’in 13 fay hattı da 7.0 büyüklüğünde deprem üretebilecek, güncel, aktif, diri fay dediğimiz deprem üreten faylar.

Riskli ilçeler

İzmir’in kıyıyla bağlantılı güncel alüvyonlar üzerinde kurulan hemen hemen bütün ilçeleri, ne yazık ki risk altında.

Özellikle de, Karşıyaka, Çiğli, Bayraklı, aynı şekilde Menemen. Semt olarak ise; Bostanlı, Alaybey ve Mavişehir.

Jeoloji Mühendisleri Odası olarak yapılan araştırmalarda ise ne acıdır ki, İzmir’in depreme hazırlıklı olmadığı belirtiliyor.

TÜBİTAK kaynaklı araştırmada ise, İzmir merkez ile Aliağa ve Menemen'de uzunca bir süredir 4'ten büyük depremler tespit ediliyor. Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Dairesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ’a göre, İzmir Metropolü ile Aliağa ve Menemen'de 16 noktada deprem kayıt istasyonu kurulu.

4 önemli fay

"İzmir'de 7 veya daha üstündeki büyüklükte deprem olmaz" yaklaşımı da ne yazık ki doğru değil. Prof. Dr. Akçığ’a göre, kentte tehlike arz eden 4 önemli fay bulunuyor.

Bunlar, Seferihisar, Karaburun, Tuzla- Foça ve İzmir fayları.

Tekrarlarsak, kentte deprem açısından en riskli yerleşim yerleri Bostanlı, Alaybey ve Mavişehir gibi deniz kenarı düz alanlar, en güvenli yerleşim yerler ise kentin yüksek tepe bölgeleriyle dağlık kesimler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Mart 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Mart 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci Murat Kışlalı, Ankara kulislerinde konuşulan ve tartışılan konularda GÖZLEM’in sorularını cevapladı. İşte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test