Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP, İzmir’i taçlandırmalı

31.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizin ana muhalefet, İzmir’in ise yerel iktidar partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 8 Şubat’ta il kongresini toplamaya hazırlanıyor. Bu il kongresi, hem CHP açısından ve hem de İzmir açısından büyük önem taşıyor.

Öncelikle altını çizmek gerekiyor; CHP ile İzmir arasında önemli bir birliktelik var. Bu kent, iktidar partisinin tüm hamlelerine ve dayatmalarına karşın, son dönemlerde CHP’ye büyük destek veriyor. Hem genel ve hem de yerel seçimlerde, tercihini büyük ölçüde ana muhalefet ve adayları yönünde kullanıyor.

 

İzmir’in desteğini hak etmek

Aslında, yıllardır iktidara karşı muhalefetten yana olmak ve bu duruşu bunca seçim döneminde sürdürebilmek, hiç de kolay değildir. Takdir etmek gerekir ki, bu duruşuyla, İzmir ve İzmirli, siyasal tarihimize de önemli bir not düşüyor.

İzmir’in ve İzmirlinin bu muhalif tavrı ve duruşu, genel anlamda CHP’nin, özelde de CHP İzmir İl Örgütü’nün sorumluluğunu o ölçüde artırıyor. Adeta, ana muhalefetin omuzlarına ağır, ama aynı zamanda anlamlı ve onurlu bir yük yüklüyor.

Bu bağlamda, şu soruyu da içtenlikle sormak gerekiyor. Ana muhalefet partisi, İzmirlinin bu desteğini ve güvenini, gerçekten hak edebiliyor mu? Ya da, bir başka söylemle, ne ölçüde hak ediyor?

 

İzmir il kongresine doğru

Aslında bu soruların tartışılıp değerlendirileceği, bir iç muhasebe yapılacağı süreç, ana muhalefet partisinin kongre dönemidir. Bu muhasebenin yeterince yapılıp yapılamadığının ve sonuçlarının, süreç tamamlandığında daha iyi değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

CHP’de ilçe kongreleri tamamlandı. İzmir’in ilçelerinin yarısında yönetimlerin değiştiği görülüyor. Bu durum aslında önemli bir yenilenmeyi ifade ediyor. En önemli değişim de, 2’den 6’ya çıkan kadın ilçe başkanı sayısının artışı.

İzmirli seçmen açısından bu sürecin önemli bir yönünü, parti ile yerel yönetimler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi konusu oluşturuyor. Başta büyükşehir olmak üzere, İzmir’in pek çok belediyesi CHP’li başkanlarca yönetiliyor. Bu durum ister istemez kongre sürecini ve il kongresini, İzmirliler için daha da önemli hale getiriyor.

 

CHP ile İzmir-İzmirli ilişkisi

İzmir ve İzmirliler, CHP’nin özellikle bu iktidar döneminde en büyük desteği aldığı kenti ve seçmen kesimini oluşturuyor. Kısacası, CHP’lilerin çok sevdikleri söylemle, İzmir’in ve İzmirlilerin, CHP’nin tarlasında izleri var; üstelik bu iz çok da derin!..

Ancak, ‘tarlada bu denli izi olanın, harmanda da o ölçüde yüzü, sözü var mı’ diye sorulacak olursa, doğrusu bu soruya, gönül rahatlığıyla olumlu yanıt vermek pek mümkün olmuyor.

İşte, biz, il kongresi öncesinde, tam da bu noktaya dikkat çekmek istiyoruz. CHP’nin İzmir’e ve İzmirliye karşı olan sorumluğunun altını çizip, ‘CHP, İzmir’i ve İzmirliyi taçlandırmalı’ diyoruz.

 

Taçlandırma nasıl olur?

Peki, CHP, İzmir’i ve İzmirliyi nasıl taçlandırabilir? İsterseniz gelin bu konu üzerine odaklanıp, önerilerimizi ve düşüncelerimizi daha da açmaya çalışalım.

Öncelikle, iktidara yürüme iddiasındaki ana muhalefet partisi, en güçlü olduğu kentte ve yörede, en nitelikli ve donanımlı örgütlerini oluşturmak zorundadır. Bu yerel örgütler, siyasal anlamda tüm ülkeye mesaj vermeli ve örnek oluşturmalıdır. Aynı zamanda, İzmir’in bunca yıllık muhalif duruşuna da yakışmalıdır. Önderliğiyle, o duruşu pekiştirip, daha ileri noktalara taşıyacak ağırlıkta olmalıdır. Bir anlamda, iktidara yürüyüşün kaldıracı, yönlendiricisi işlevi görmeli ve ülkeyi yönetecek siyasal kadroların referansı anlamına gelmelidir.

Taçlandırmanın bir başka önemli yönü, CHP’nin merkezi organlarına ve genel politikasına İzmir’in ağırlığının gereğince taşınabilmesidir. İzmir ve İzmirli, CHP’nin politikalarında daha çok söz sahibi ve yönlendirici olmalıdır. Bunun yolu da, merkezde daha etkin ve daha doğru biçimde temsil edilebilmekten geçiyor.

Kısacası, ‘kurtuluşun ve kuruluşun kenti’ İzmir’in, CHP’deki ağırlığı artmalıdır. Hiç olmazsa, verdiği desteğe uygun hale gelmelidir. Bunun gerçekleşmesi, bir bakıma, ‘İzmir’in ve İzmirlinin taçlandırılması’ anlamına gelecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Ali osman varol

04.02.2020 - 23:06
Sayın mehmet şakır örs ben bir c.h.p.uyesi olarak aynen senin gibi düşünüyorum tıpkı kafamdaki sorulara rehber oldunuz teşekkürler kaleminize yüreğinize sağlık
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Eylül 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Eylül 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test