Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Libya’da asıl kazananlar kimler olacak?

31.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin Libya politikası yabancı basında “Türkiye’nin Osmanlı’ya Dönüşü” benzetmesi ile gündeme geldi. Silah alımlarından tutun, Suriye ile enerji anlaşmalarına, Rusya’nın Putin’i ve Türkiye’nin Erdoğan’ı son bir kaç yıldır olaylar üzerine “derinlemesine” düşünmüyor gibi duruyor. 8 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleşen bir toplantıda, iki lider menülerine bir yenisini daha ekledi: Libya’daki savaşta etkin rol almak. Libya’ya girme kararlarından sonra iki lider ateşkesi resmen 13 Ocak’ta başlatmıştı.

Putin’in İstanbul’a gelişinden daha günler önce Erdoğan, Türkiye’nin Libya’ya orada bulunan yerel hükümeti desteklemek adına askeri birlik göndereceğini basına açıklamıştı. Libya hükümeti, General Khalifa Haftar’a sadık, Mısır, Birleşik Arab Emirlikleri ve Rusya tarafından desteklenen ayaklanmalarla karşı karşıya. Erdoğan, Libya’ya girilmesi durumunda Türk askerlerinin savaştan kaçınacağını, koordinasyon ve eğitime odaklanacağını açıklarken, Türkiye’nin amacının “savaşmak değil” ama “meşru hükümeti desteklemek ve insani bir trajediden kaçınmak” olduğunu söylüyor. Türk yetkililer harekatın büyüklüğünü belirtmedi: Economist, Türkiye'nin kara kuvvetlerine ilaveten en az birkaç savaş gemisi ve savaş uçağı göndereceğini ileri sürüyor.

 

En son ne yaşandı?

Türkiye, Libya’nın desteksiz Libya Birlik Hükümetine insansız savaş uçaklar da dahil olmak üzere silah ve mühimmat yardımında bulundu. Erdoğan'ın savaş gücünün bir parçası olmaya hazırlanan Suriye paralı askerleri de Libya'da faaliyet göstermeye başladı. Bu gelişmeler olurken, 6 Ocak'ta General Haftar'ın kuvvetleri Sirte'yi ele geçirdiklerini duyurdu. Haftar Libya’nın başkenti olan Trablus’a doğru ilerlerken, Türkiye, birliklerin yayılmalarının ve savaş düzeni almalarının, Libya Birlik Hükümetinin lehine olmasını ummakta.

 

Türkiye’ye düşen pay…

Türkiye’nin Libya’dan birçok beklentisi ve olası çıkarları söz konusu. En büyük pay da Türk inşaat şirketlerinin. 2011 yılında Libya’nın diktatörü Muammer Kaddafi’nin düşüşüyle yarım kalan yaklaşık 20 milyar dolar değerindeki inşaat projelerini yeniden hayata geçirme şansı Türk şirketlerinde olacak. Libya hükümetinin "yedek askerleri tekrar topluma entegre etme programı” başkanı Mustafa el-Sagezli’ye göre, Türkiye yarım kalan inşaatları tamamlamanın yanı sıra, Libya’nın kurum ve kuruluşlarının ve Libya ordusunun yeniden yapılandırılmasına etkin ve önayak olmaya da hazırlanıyor. Sagezli’ye göre, eğer Libya Birlik Hükümeti kazanırsa "Libya’nın kapıları sonuna kadar Türklere açık olacak”.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Geçtiğimiz hafta ibadete açılan ve ilk Cuma namazı kılınan Ayasofya'da halıya uzanıp selfie çeken adam sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test