Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Karşıyaka stadını, üniversitesini, hastanesini istiyor

7.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Neredeyse yarım yüzyıla yaklaşan zamandır Karşıyaka’da yaşıyoruz. Üstelik hiç ayrılmamacasına… Ailecek; bu güzelim diyarda; cumhuriyet, demokrasi, barış ve özgürlük değerleri ile iç içe yaşamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Tıpkı pek çok Karşıyakalı gibi…

Yıllardır Gözlem’de yazıyoruz. Ancak bugüne kadar ‘suyun öte yanı’ndan, yani Karşıyaka’dan hiç söz etmedik. İzninizle, bu haftaki ‘insaNomi’ köşemizi Karşıyaka’ya ayırmak istiyoruz. Bunca aradan sonra, bizi yeniden Karşıyaka’yı yazmaya iten neden, CHP’nin yeni ilçe yönetiminin başlattığı, ‘Karşıyaka stadını, üniversitesini ve hastanesini istiyor’ kampanyası oldu.

35,5 kültürü

Karşıyaka’da ‘35,5 kültürü’ olarak isimlendirilen bir toplumsal iklim - atmosfer - yaşam biçimi vardır. Cumhuriyet değerlerini içeren, özgürlükçü, bağımsızlıkçı, demokrat, hoşgörülü, yenilikçi, çağdaş bu yaşam biçimi ve kültürü; Karşıyaka’nın tarihsel gelenekleriyle ve Karşıyakalının güncel yaklaşımlarıyla da örtüşmektedir.

Karşıyaka’da 35,5 kültürünün üç temel ayağı vardır. Bunlar, Atatürk’ün partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ilçe örgütü, yerel yönetim - yani Karşıyaka Belediyesi ve Karşıyaka Spor Kulübü’dür (KSK). Bu yapılar, bir bakıma, Karşıyaka’nın sosyal, kültürel ve toplumsal yaşamının üzerinde yükseldiği temel kolonlardır. Bir başka deyişle, Karşıyaka’nın temel direkleridir

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın mezarının Karşıyaka’da bulunuşu da, Karşıyakalılar için çok önemli bir semboldür. Aynı zamanda bu sembol, Karşıyakalıların cumhuriyet ve demokrasi değerlerine bağlılığının da somut göstergesidir.

Stat - üniversite – hastane

Çağdaş yaşam anlayışıyla bu denli bütünleşmiş Karşıyakalılar, uzun süredir yeterli hizmet alamadıklarını düşünüyorlar. Aslında bu hizmet ve yatırım eksikliğinin, Karşıyaka’yı da aşan İzmir’in kuzey aksına uzanan boyutunu da görmek gerekiyor. İşte Karşıyaka’da başlatılan kampanya, bütün bu konulara dikkat çekiyor. Bir anlamda Karşıyaka’nın ve Karşıyakalıların çığlığı oluyor. Ayrıca, Karşıyaka’da kasıtlı olarak oluşturulmak istenen, CHP’li yerel yönetimlerin stadı istemediği gibi yanlış bir algıyı da ters yüz ediyor.

Şu gerçeğin altı çok kalın biçimde çizilmelidir; Karşıyaka, bugüne kadar hak ettiği hizmeti ve yatırımı maalesef alamamıştır. Bunda en büyük sorumluluk elbette merkezi yönetimdedir. Ancak, Karşıyakalılar, seçilmelerine büyük destek verdikleri yerel yönetimlerden de Karşıyaka’ya daha çok ilgi ve hizmet beklemektedir.

Genel anlamda İzmir’in kuzeyinin, özel olarak da Karşıyaka bölgesinin önemli ihtiyaçları vardır. Stat, üniversite ve hastane öncelikli ihtiyaçlar olarak öne çıkmaktadır. Karşıyaka’da başlatılan kampanya, Karşıyakalıların çığlığını ilgililere duyuracak önemli bir çalışmadır. Aynı zamanda, eskimiş siyaset - parti çalışmasında, yeni - farklı ve doğru bir makas değişimidir.

Karşıyaka - Alaşehir kardeş kent oldu

Geçtiğimiz günlerde, yarım asırdır yaşadığımız Karşıyaka ile doğup büyüdüğümüz ve çocukluk yıllarımızı geçirdiğimiz Alaşehir ilçesi ‘kardeş kent’ oldular. Doğrusu bu habere çok sevindik.

Bu anlamlı ve güzel girişimin, her iki kentimiz ve belediyemiz için, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. Kararı alan, CHP’li Karşıyaka Belediye Başkanımız Cemil Tugay ile 71 yıl sonra Alaşehir Belediyesi’ni CHP’ye kazandıran Alaşehir Belediye Başkanımız Ahmet Öküzcüoğlu’nu, yürekten kutluyoruz.

Çiçeksiz Karşıyaka sahili

Karşıyaka’dan söz açılmışken, bir konuya daha değinmeden geçmek istemiyoruz. Karşıyakalılar tramvaydan çok hoşnutlar ve emeği geçenleri teşekkürle anıyorlar. Ancak sahil düzenlemesi için aynı güzel duyguları maalesef paylaşamıyorlar. En çok yakınılan da ağacın, toprağın azlığı ve çiçeğin hiç olmayışı… Bakalım, İskele çevresinde nasıl bir görüntü ortaya çıkacak?

Karşıyaka merkezinde, Tersane kafeden İskele’ye kadar olan bölümde çiçeğe rastlamak neredeyse mümkün değil. Bu çiçeksiz görüntü, ilkbahar aylarında değişecek mi, doğrusu merak ediyor ve baharı iple çekiyoruz. Hiç olmazsa trafik ışıklarının çevresinde çiçekli alanlar düzenlense, bu boz ve gri görüntü biraz renklendirilebilir. İlgilileri ve yetkilileri, yalnızca Karşıyaka merkezinde oturanların değil, aynı zamanda her gün sahilden geçen binlerce araçtan on binlerce insanın gözlemlediği Karşıyaka sahilini çiçeklendirmeye çağırıyoruz. ‘İzmir’in gülü’ Karşıyaka, topraksız, ağaçsız ve çiçeksiz kalmasın.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar
Yazarlar
Website Security Test