Facebook ta paylaştweet le

Beyhude geçen yıllar...

7.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İnsanlığı önümüzdeki yıllarda nasıl bir gelecek bekliyor dersiniz?

Güçlü devletler ve onların politikaları, çıkar çatışmaları, bölgemizde ve Türkiye'de hangi değişimlere neden olacak?

Bu değişimler bölgemizin ve ülkemizin sosyoekonomik, politik gelişmelerini, var olan yönetimlerini nasıl etkileyecek?

Gençlerimizi, kadınlarımızı, iş insanlarımızı, geleceğimizi nasıl şekillendirecek?
Ve en önemlisi, bölgemizin ve ülkemizin geleceği ile ilgili bütün bu soruların cevaplarını bize kim verecek?!

Uygar ülkelerin akıllı yöneticileri ve onların liyakatli ekipleri, bilim ve siyasetçileri bu sorulara yıllar öncesinden kafa yorup kapsamlı cevaplar, stratejiler hazırlarken, biz geleceği takdiri ilahi'ye, günü algı ile yargıya, düşünenleri korkuya bıraktık.

Hatırlarsınız, yıllar öncesinde Rus Bilim Adamı Dugin ve onun Rus jeopolitiğindeki yandaşları, Batı yanlısı tutum sergileyen tüm ülkeleri köşeye sıkıştırmak, parçalamak, bu ülkelerin iç istikrarını bozmak, yurttaşların arasında etnik ve dini çatışmalar çıkarmak, enerji yatağı olan havzalarda sürekli gerilimli bir ortam oluşturmak suretiyle, Rusya'nın çıkarlarına uygun ortamı hazırlamak önerilerini ortaya atmışlardı.

Çok uluslu çıkarların diğer kampını oluşturan ABD ve müttefikleri, Türkiye dahil, 22 ülkenin sınırları değişecek dedikleri Ortadoğu Projesinin haritalarını sayfa sayfa açıklarken, biz alternatif düşünce, politika, strateji oluşturacak ülkenin deneyimli diplomatlarını, Entelektüellerini, generalleri ve en çok da Amirallerini "darbe yapacaklar" bahaneleri ile hapislere tıkıyorduk. Suriye sınırındaki mayınları temizliyorduk. Yetmedi ABD'nin diktiği "stratejik ortaklık" gömleği içinde kibirlenip, Cumhuriyet dönemini paranteze almaya kalkıyor, Yeni Osmanlılar kimliğiyle, öğlen namazını Şam-Emevi camisinde kılma hayallerine dalıyorduk.

Sonuç; İçerde Feto, dışarıda PKK, Kudüs'te İsrail bayrakları görünce ayıldık.

Bugün burnumuzun dibindeki yeryüzü zenginliklerini eloğlu çıkar ortaklıkları kurmuş paylaşırken, biz köşe kapmaca oynayan çocuklar gibi bir Rusya, bir Amerika, olmadı Afrika arasında koşturup can kaybediyoruz. Matematik bilmeyenlerin, 2000 yıllık devlet geleneği ile öğünen bir halkı getirdikleri hazin sonu şimdi görüyor, içimizde büyüttüğümüz öfkelerin çaresizliğinde kayboluyoruz.

Hadi diyelim akıl ve bilgiye önem vermedik, bilgi üretemedik, böyle günlerin geleceğini görüp, strateji geliştiremedik, bu işleri yapan diğer ülkelerin bilim adamlarının yazdıklarını, söylediklerini de mi okuyup izlemedik? Şimdi Satranç tahtasına dönüşen Ortadoğu ve Batı Akdeniz'de sonuç ne olur diye düşünüyoruz!

Birinci Dünya Savaşı sonunda bu zenginliklerin üstünde oturan bir imparatorluğun, güçlü devletler arasında nasıl paylaşıldığını yaşayan biz değil miydik? Atatürk'ün liderliğinde, sonu iyi hesaplanmış, milletin kurtuluş başkaldırısı ve mücadelesi olmasaydı, bu gün oturduğumuz toprakların üstünde güçlü devletlerin esir yaşayan halkları olacağımızı ne çabuk unuttuk?

Geçirdiğimiz bu deneyimler millet olarak önümüzde yeni kapılar açmalı ve olayları yorumlarken yeni bir vizyon kazandırmalıydı.

Öğrendiklerimiz sadece günümüzdeki olayları yorumlamamızı değil, gelecekte olabilecekleri de tahmin etmemizi, görebilmemizi sağlayabilirdi. Günümüzde de uluslararası arası ilişkilerin, hâlâ yeryüzünün zenginliklerini, jeopolitik imkanlarını, büyük ve güçlü devletler arasında paylaşılması temelinde kurulduğunu görebilmeliydik!

Yazık oldu. Yıllarımızı heba ettik.

Unutmayalım ki, Büyük Atatürk'ün sözleri hala aynı canlılıkta, aynı tazeliktedir "-Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar