Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'nin İdlib açmazı

7.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye baştan ber politikasıi, IŞİD militanlarını temizleme ve Türkiye’nin sınır güvenliğini koruma amaçlarını taşıyordu. Türkiye PKK/YPG güçlerini sınırdan uzaklaştırmış ve onların ABD himayesinde güneye, petrol bölgesine yöneltilmesini sağlamıştır. Bu arada Türkiye Astana sürecinde verdiği sözleri yerine getiremediği için Rusya tarafından sağlanan anlayış azalmıştır. Nitekim Rusya'nın verdiği destekle Suriye güçleri Türk askerine saldırmış ve 8 askerimiz şehit olmuştur.

Türkiye'ye” İdlib'de başarısız olduğu suçlamasını” yönelten Rusya'ya İdlib'e yönelik saldırılarda Rusya'nın sağladığı açık destek hatırlatılmıştır. Suriye yönetimi iç savaşın sonuna gelirken İdlib’i ele geçirerek başarı mesajı vermek istemektedir. Astana ve Soçi süreçlerinin tehlikeye düşmesi tabiatıyla ABD'yi memnun etmiş ve Türkiye'ye destek açıklaması yapmış ve şehitler için taziyede bulunmuştur. Türk askerlerinin şehit olduğu gün Ukrayna'ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı Kırım'ın Rusya tarafından ilhakının tanınmadığı açıklaması ile Ukrayna'ya 200 milyon TL hibe açıklamasının Putin'in canını sıktığı muhakkaktır. Ancak Putin henüz tepkisini dışa vurmamıştır. Başta Erdoğan sert açıklamalarda bulunmuşsa da, günler geçtikçe, Türkiye ılımlı açıklamalarda bulunmuş, Astana ve Soçi sürecine bağlılığını devam ettiğini söylemiştir.

Son gelişmeler ışığında Türkiye'nin alacağı tavır önümüzdeki dönemde belli olacaktır. ABD, Türkiye'yi yanına çekmek isteyecektir, ancak Türkiye Putin ile uzun bir süreçte ve çeşitli güçlüklerden geçmiş olan dostluk sürecini feda etmeyeceği işaretini vermiş, İdlib'in temizlenmesi için de Esad Rejimine Şubat ortasına kadar süre tanımıştır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test