Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Piyasalarda stres arttı

14.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Suriye’nin gölgesi piyasaların üzerinden bir türlü kalkmıyor. Çin’den yayılan virüsün Dünya borsaları üzerindeki etkisinden kurtulmaya başlamışken, İdlip merkezli olumsuz haberler gelmeye başladı. İlk saldırı sonrası, bir anlaşmazlık, bir yanlışlık, hata kaza diye anlamaya çalıştığımız sekiz şehit haberinin üzerinden bir hafta geçmemişken beş şehit haberi daha geldi.

Piyasa artık bunun hata kaza olmadığını, taammüden işlenen bir eylem olduğunu ve hatta ve hatta azmettiricisinin de yakın dostumuz Rusya olduğunu anlayıverdi. İşin rengi değişti.

Son dönemde, reel faiz vermediğimiz bir yana, ABD verileri çok pozitif gelmeye devam ediyor. Bu gelişme Doları diğer dünya para birimleri karşısında değer kazanmasına neden olurken TL’de düşük faiz sebebiyle bonodan çıkan para dolara dönüşüp güvenli limanlara doğru hareket ediyor.

BDDK’nın geçen hafta yaptığı swap hamlesi, kurun aşırı değerlenmesinin önüne geçmeye çalışması bu gerekçeyle olduğu kadar Suriye’deki gelişmelerle ilgili gidişatın kur spekülasyonuna yol açabileceği endişelerinden kaynaklanmış olabilir.

İdlip’le ilgili görüşmelerin sonuçsuz kalması bir yana Türk ordusu günlerdir Suriye sınırına yığınak yapıyor.

Bölgeden gelen haberler, çatışmaların devam ettiğini ve Türkiye’nin Suriye ordusunu gözlem noktalarının gerisine çekilmeye o ya da bu şekilde zorlayacağını gösteriyor.

Piyasamız açısından doların güçlendiği bir döneme gelen bu gelişmeler, doların yüksek kalmaya devam edeceğini ve bir miktar çözülme eğiliminde olan döviz mevduatının bir süre daha gelişmeleri takip ederek pozisyonlarını koruyacağını gösteriyor.

Borsa İstanbul 100 endeksi ise 99,000 seviyesinden başladığı yükseliş trendinde İranlı generalin vurulmasından sonraki en önemli imtihanını veriyor.

124536 seviyesine kadar yaklaşık %25 kazanan endeks bu süre zarfında yabancı takasının %58,96 dan  %65,79 kadar tırmandığını ve tekrar 59,76 gerilediğini gördü. Bu kadar kısa sürede bu denli oynaklık alışılmış bir durum değil.

Endeks seviyesiyle korelasyonu olmayan bu hareketliliğin, Endeksin yükselişi ve düşüne etkisinin sınırlı olduğu görülüyor.

Dolar tarafına baktığımda güçlü duruşunu sürdürmesi güçlü ihtimal olarak duruyor. Hiç bir olumsuzluk olmasa, dolar stabil duruşunu sürdürse dahi doların yıl sonu beklentisi 6,50 civarındadır. Buna ilave gelişmeleri dikkate alacak olursak bir miktar üzerinde yılı kapatması sürpriz olmayacaktır.

Gelişmelerin ons altın lehine bir yükseliş trendine dönüşmesini beklememekle birlikte gram altının Dolar hareketine bağlı olarak yatırımcılarını önceki yıllar kadar olmasa da güvenli liman olarak pozisyonunu koruyacağı görünüyor.

Hisse senedi yatırımcı için ise kısa zamanda kazanılan yüksek getirinin, yatırımcı üzerinde yarattığı ruh halinden kurtulması gerekiyor. Karları muhafaza etme yönünde hareket etmeyenler için karlarını azar azar geri kaptırabilecekleri bir dönem geliyor. Dikkatli olmakta fayda var.

Dünya üzerinde 3 kıta on iki ülkede askeri faaliyette bulunmaya başlayan Türkiye’nin ve piyasalarının her an yaşanabilecek olumsuzluklara hazırlıklı olması zamanda bunu içselleştirmesi ve alışması gerekecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test