Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Yeni'' Türkler

14.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Suriyeliler Türkiye’ye kök salmaya devam ediyor ve huzursuzluklar katlanarak büyüyor. 

Suriyeli doktor Muhammed Duveydar, bundan 10 yıl önce Reyhanlı için “büyük, uykulu bir köy gibiydi” diyor. Duveydar, Reyhanlı’yı o zamanlar daha “savaş kurbanları” oraya kaçmadan ziyaret etmiş. Fakat, mültecilerin “akınıyla” eski Reyhanlı kalmadı artık…

Reyhanlı, Suriye iç savaşından sonra nüfusunu neredeyse üçe katladı. Tam sınırda bulunan bu ilçe, artık dört bir yanı tuğla duvarlarla örülü, geri ve fakir kalmaya mahkum bir yer haline geldi. Bir zamanlar İdlib’de yaşayan Suriyeliler, günümüzde Suriye’ye komşu illerin birçoğunda yaşayan Türklerden sayıca kat kat fazlalar. Reyhanlı’nın eski durgun ana caddesi artık mağazalarla dolu. Suriyeli ve Türk gençler gece geç saatlere kadar yeni açılan nargile kafelerde vakit geçiriyor. Economist’te bahsedilene göre artık kimi Türk kızlar türbanı Suriyeliler gibi takıyor ve kimi Suriyeli kadınlar ise baş örtülerini Türklere benzetmeye çalışıyor.

Artık istenmiyorlar

Suriyeliler 9 yıl önce savaştan kaçarken Türkiye’de memnuniyet ve misafirperverlikle karşılanmışlardı. “Savaş mağdurlarının” misafirlikleri uzun sürdü ve artık ülke genelinde istenmiyorlar. Anketler Türklerin % 80’nin “Suriyelilerin ülkelerine dönmelerini istediğini” söylüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti geçtiğimiz Kasım ayında, Suriyelilerin büyük bir bölümünü Suriye’de yaratacakları bir tampon bölgeye yerleştirmeyi hedeflemişti. Fakat yabancı basına göre artık bu da mantıklı bir kaçış yolu değil; çünkü Türkiye planladığı alanın yalnızca üçte birine ulaşabildi.

Kendileri için zorlaşan koşullara ve halk tarafından “istenmemelerine” rağmen Suriyeliler, Türkiye’ye adeta köklerini salmaya devam ediyor. Bu durum özellikle Reyhanlı gibi sınırda bulunan il ve ilçelerde söz konusu: Suriyeli mülteciler, var olan Türk adet, gelenek ve göreneklerini alıyorlar ve yerlerine kendilerininkini geçiriyorlar. Birçoğunun Suriye’de durum ne olursa olsun, ülkelerine geri dönmek gibi bir isteği veya niyeti yok. Son dokuz yılda Doktor Duveydar gibi 110 bini aşkın Suriyeli Türk vatandaşlığı aldı bile.

Suriyelilerin Türkiye’de sürdürdüğü hayat, yabancı basına göre hiçte kolay değil. İstisnalar hariç, mal alma ve çalışma hakları yok. Birçoğu yasa dışı yollarla çalışıyor. Binlerce Suriyeli bu gerekçeyle sınır dışı edildi. Dışarıdan gösterilmeye çalışılan tablo bu olsa da, hükümet Suriyelileri “evlerinde hissettirmek” için elinden geleni yapıyor. Örneğin, mültecilere sağlanan eğitim olanakları ve eğitime erişimleri büyük ölçüde onarıldı. Hükümet gün geçtikçe sayıları artan yeni ve dili Arapça olan eğitim yuvaları açıyor.

Olaylar ilk 2013’te gerilmişti

Reyhanlı’da gerilim, arabaya yerleştirilen bir bombanın patlaması ve 52 kişinin can vermesiyle, 2013 yılında patlak verdi. Yerel halkın bir bölümü bu duruma Suriyeli mağazalara saldırarak tepki gösterdi ve yüzlerce Suriyeliyi zorla evlerine gönderdi. Yaşanan olaylardan bu yana güvenlik önlemleri arttırıldı, elbet Suriyeliler ve Türklerin ilişkileri de. Son 7 yıldır tansiyon yükselmese de, Reyhanlı’da gerilimin patlaması an meselesi. Komşu İdlib’de Ruslar, Türk destekli Suriyeli güçler ve cihatçılara kanlı bir çıkışta bulununca, evlerinden olan yüzler binlerce Suriyeli de sınır kapılarına dayandı.

İdlib’de olan duruma hükümet “Dur” demek zorunda

Bir Suriyeli mülteci akınını daha kaldıramayacak olan Türkiye, çaresizce rejimin ilerlemesini durdurma sözü verdi. 2 Şubat’tan bu yana Suriye rejimi güçlerinin saldırılarıyla şehitler veren Türkiye, misliyle mukabele etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, rejime bağlı birliklerin Şubat sonuna kadar gözlem noktalarının gerisine çekilmemesi halinde Türkiye'nin "bu işi" bizzat ele alacağını söyledi ve “Türk askerine saldırı sürerse, Rejim güçlerini her yerde vuracağız” dedi.

Bu tablo,  çoktan Rusya-Türkiye ilişkilerini gerdi bile. Rusya, Suriye rejimini destekliyor fakat Putin aynı zamanda Erdoğan’ı stratejik bir müttefik olarak benimsemiş durumda. 3 Şubat’ta Ukrayna’ya gerçekleştirdiği seyahatte Erdoğan, Rusları “ihmalden” suçlamıştı. Erdoğan, “Rusya’nın Kırım kuşatmasına karşı olduklarını ve kuşatmayı gayri meşru varsaydıklarını” da hatırlattı. Seyahati sırasında Erdoğan, “Ukraynalı askerlerin Kremlin’in ulusal marşını yok sayan” ulusalcı sloganlarına da olumlu tepkiler verdi.

Peki Türkiye ne yapacak, ne yapabilir?

Öte yandan, yabancı basına göre “Türk liderin” yapabileceklerinin bir sınırı var. Suriyeli rejimle karşı karşıya gelmekle Türkiye başa çıkabilir. Fakat Rusya’yla karşı karşıya gelmek tehlikeli olacaktır. 2015 yılında Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesi sonucu, Moskova Türkiye’ye çok ağır yaptırımlarda bulunmuştu ve Türkiye’yi Suriye’de varsaydığı “vekillerinden” çıkarmıştı. İki ülkenin ilişkilerinin düzelmesi ancak Erdoğan’ın özür dilemesi sonucu oldu.

Türkiye, İdlib’de yaşanan çatışmayı durdurmaya çalışacak, bu arada büyük ihtimalle Rusya ile karşı karşıya gelmekten kaçınacaktır. Öte yandan Rusya da NATO üyesi Türkiye ile arasını daha fazla germek istemeyecektir.

Bu süreçte Suriye’de daha çok kan dökülebilir, Reyhanlı ve benzeri illere daha fazla mülteci gelmesi kaçınılmaz olabilir. Bunun önlenmesi gerekiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Satılmış çamalan

14.02.2020 - 18:30
Aynen katılıyorum Sanki Suriye top yekün buraya taşındı
Yazarlar
Website Security Test