Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'nin güveneceği güç kalmamıştır

14.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Suriye iç savaşının vardığı nokta İdlib'de çözümü zor tam bir açmaz halini almıştır. Türkiye için bu açmazın bedeli giderek ağırlaşmaktadır.

Rusya'nın verdiği destekle Suriye güçleri bölgede durumlarını güçlü kılmak için Türk gözlem noktalarına saldırmakta tereddüt etmemişlerdir. Türkiye önce 8 ardından 5 şehit vermiştir. Rus heyeti ile Ankara'da yapılan son görüşmeden olumlu bir sonuç çıkmadığı gibi, Rus tarafı Türkiye'yi İdlib'e çok sayıda zırhlı araç ve binlerce asker sığınağı yapmakla suçlamıştır.

Bu gelişmeler karşısında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye'ye müzahir açıklamalar yapmıştır. Ankara'ya gelen ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Türkiye'nin NATO müttefiki olduğunu hatırlamış ve destek vaadinde bulunmuştur. Ancak akıldan çıkmayan gerçek ise, ABD'nin YPG/PKK yı inanılmaz ölçüde silahlandırdığı, son olarak 2021 bütçesinde 200 milyon dolar yardım planlamış olmasıdır. Böylece ABD'nin Irak ve Suriye'nin kuzeyinde Kürt devletçiğinin oluşturulması hedefinden sapmadığı her vesileyle açığa çıkmaktadır.

Rusya Savunma Bakanlığı, ilk defa açıkça İdlib'de gelinen halihazır durumun Ankara'nın bu bölgeyle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmemesinden kaynaklandığını ileri sürmüş ve Türkiye'nin asker ve silah sevkiyatının durumu zorlaştırdığını açıklamıştır.

Öte yandan Birleşmiş Milletler, Rusya destekli Suriye güçlerinin operasyonları nedeniyle 700 bin sivilin Türkiye sınırına ilerlediğini belirtmiştir. Bu tehlikeli acil duruma işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedefin teröristler değil sivil halk olduğuna dikkat çekmiştir. Amacın bölge halkının Türkiye sınırına doğru harekete zorlanarak işgal edilmek istenen sahanın boşaltılması olduğunu belirten Erdoğan, Şubat sonuna kadar Suriye rejiminin Soçi mutabakatındaki sınırlara geri çekilmesinin gerektiğini, bu yapılmadığı takdirde karada ve havada ne gerekiyorsa Türkiye tarafından yerine getirileceğini söylemiştir.

Türkiye artık Rusya'ya da ABD'ne de güvenecek durumda değildir. Sürekli yeni mehil müddetleri vererek Türkiye lehine gelişmeler beklemek beyhudedir. Rusya'nın Suriye rejimine arka çıktığı aşikâr hale gelmiştir. Bu durumda yapılması gereken Suriye yönetimi ile diyalog yollarını bulmaktır. Esasen her zaman dile getirilen Suriye'nin toprak bütünlüğü gerekçesinin gereği de, İdlib'in terörist gruplardan temizlenmesi için ortak mücadele uzlaşısını gerektirmektedir.

Türkiye için maliyeti giderek ağırlaşan sorunun ekonomik, demografik ve politik yönleri hesaba katılarak daha fazla vatan evladının yok yere şehit olmasına yol açacak adımlardan kaçınılması mutlak bir zarurettir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test