Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kaç öğrenciye eğitim verdik diye sordu 29 bin yanıtını alınca çok heyecanlandı

21.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden biri olan DP Word Türkiye'deki dev yatırımına yeni halkalar ekliyor. Şirket, öğrencilere yaptığı yatırımla da dikkat çekiyor.

Yarımca'daki limana en hızlı yatırımlarla rekor kırdıran şirketin CED'su Kris Adams aynı zamanda çevreci atakları ile de dikkat çekiyor.

Dünyanın 51 ülkesinde 80’den fazla limanı işleten DP World son dönemde Türkiye’de önemli yatırımlara imza attı. İnsanlara iş, ekonomiye güç verdi. Liman devinin yatırım kararları İzmit Yarımca’ya da hayat verdi. DP World Yarımca CEO’su Kris Adams bütün İzmit’in sevgilisi haline geldi. O da Türkiye’yi ve İzmit’i çok sevmiş olacak ki zaman zaman gelişmeleri bizlerle paylaşıyor. Paylaşırken heyecanlanıyor.

Son paylaşımı için İstanbul’un tarihi mekanlarından birini seçmişti. Önce limandaki gelişmeleri şu sözlerle anlattı:

- DP World Yarımca, küresel bir ticaret merkezi olarak Türkiye ekonomisinin desteklenmesinde çok önemli bir rol oynuyor. DP World Yarımca’yı en hızlı büyüyen, en modern liman ve lojistik merkezleri arasına sokan yatırımlarımıza devam ediyoruz. Dijitalizasyon çabalarımız sayesinde geleneksel liman operatörü rolünün çok fazlasını sunuyoruz. Geliştirdiğimiz uygulamalarla liman verimini ve güvenliğini Türkiye’de hiçbir terminalin görmediği boyutlara taşıdık.

Bu sözlerin ardından muhteşem bir bilgiyi bizlerle paylaşıyor:

- Bu limanda ARGE çalışmaları yapıyoruz. Belki de burası bir süre sonra teknoloji üssü olacak.

Kris Adams bu bilgi notunu sadece bizi değil her gittiği yerde inovasyon ve teknoloji ile ilişkilendirilen Sanayi Bakanı Varank’ı bile etkileyecek özellikteydi.

Kris Adams ile yatırım ve ekonomi ile ilgili değerlendirmeleri uzun sürdü ama farklı bir konuyla ilgili görüşleri bize çok çarpıcı geldi.

Yarımca’da çevreci ataklar yaptıklarını anlattı. Hatta sözün bir noktasında İletişim Koordinatörü Asuda Şengül’e dönüp sordu:

-  Kaç öğrenciye ulaştık son olarak?

Bugüne kadar çevre ile ilgili çok önemli projelere imza atan Asude Şengül’den 29 bin yanıtı alınca yine devam etti anlatmaya Kris Adams. İşe o bilgiler:

. IMPACT2030'un global üyesi olarak 17 küresel amaçtan cinsiyet eşitliği ve denizleri ve okyanusları koruma alanları üzerine çalışılıyor.

. Tüm operasyonlarımızda bu iki alanda sürdürülebilir projeler geliştirilerek çalışan gönüllerimiz tarafından hayata geçirilmesine destek veriyoruz.

. Hatta bu kapsamda global olarak DP World çalışanlarının bu tarz projelere tam destek verebilmeleri için çalışanların yıllık hedeflerine yıl boyunca en az 16 saat gönüllü çalışma hedefi eklendi.

. DP World Yarımca olarak da bu sene BM'nin desteklediği “Okyanus ve denizleri koruma” hedefi doğrultusunda denizlerimizi korumak için biz de üzerimize düşeni yaptık.

.  Bu kapsamda “Çöpüme Sahip Çıkıyorum” projesini geliştirip, 70 gönüllümüzle birlikte uygulamaya aldık.

. Bu projede Okyanus ve denizlerdeki kirliliğe yol açan tek kullanımlık plastiklerin azaltımı ve geri dönüştürülmesi olmak üzere çöp ve geri dönüşüm konularında farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

. Diğer taraftan çalışanlara dağıtılan termos mataralar ve ofislere yerleştirilen su sürahileri ile plastik bardak ve PET şişe su kullanımına son verildi.

. Proje kapsamında öğretmenler proje konusunu derslerde işlerken, DP World Yarımca’dan 70 gönüllü çalışanda okulları ziyaret ederek çocuklarla” Çöpünü Sıfırla” oyununu oynadılar.

Kris Adams bütün bunları anlatırken liman ile ilgili bilgileri paylaşır gibi heyecanlıydı. Son noktayı bu projenin bütün Türkiye’de yaygınlaşmasını isteğini dile getirerek koydu.

Evet, “Ticarete akıl, geleceğe değer katıyoruz” sloganı böylece tamamlanmış oldu. Liman yatırımları ile ekonomide atak yapan çok hızlı bir büyüme yakalayan DP Word Yarımca, CEO Kris Adams’ın bu anlattıkları ile daha güzel bir gelecek, daha yaşanabilir bir dünya için önemli adımlar atma çabasını gündeme getirdi.

 

 

200 bin lira hibe desteği veriliyor

MİAD'ın toplantısına katılan Bakan Varank, derneğin adının iş adamları yerine iş insanları olarak değiştirilmesini istedi ama Malatyalılar erken davranıp derneğin adını daha önceden iş insanları yapmıştı.

Teknopark açılışından ayağının tozuyla Malatyalı İş İnsanları Derneği’nin toplantısına gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşmasında çağrılar yaptı ve müjdeler verdi. İşte Bakan Varank’ın konuşmasından satırbaşları:

. Malatya ve Elazığ’da KOSGEB’in Acil Destek Kredisi Programını uygulamaya aldık. Bu kapsamda; depremden zarar gören KOBİ’lerimize 100 bin liraya kadar faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz kredi vermeye başladık.

. TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci Programıyla, nitelikli girişimciliği özendirip, yüksek teknolojili ürünleri geliştirebilen başlangıç firmalarını ekonomiye kazandırıyoruz.

. Bu programın başvuruları 28 Şubat’a kadar devam edecek. Programa kabul edilenler 200 bin liraya kadar hibe alıp; teknoloji ve yenilik odaklı fikirlerini, somut işlere dönüştürebiliyor.

. Bir diğer vizyoner politikamız da firmalara sunduğumuz sermaye desteği. Bunun için 750 milyon liralık kaynağı harekete geçirecek 2 yeni fon kurduk. . Bu fonlar; teknolojiye, sanayiye ve yeniliğe yatırım yapacak. Bu fonlar; yatırımlarınıza ortak olup, sizi bankalara faiz ödemekten ya da kredi borcuna girmekten kurtaracak. KOBİ’ler, yenilikçi işletmeler ve iş kurmak isteyenler mutlaka bu fırsatı da değerlendirmeli.

 

Toplantıdan notlar

MİAD toplantısında Darande’ye müjde çıktı

. Malatya İş İnsanları Derneği'nin (MİAD) bu defa konuğu Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank oldu.

. Varank, teknoji gibi soğuk bir konuyu içine duygu katarak sıcak hale getirebiliyor.

. Bu yüzden konuşması adeta nefessiz dinlendi. Birbiri ardına verdiği müjdeler ve çağrılar ise zaman zaman alkışlarla karşılık buldu.

. Toplantının ev sahibi MİAD’ın Başkanı Yunus Akdaş her zaman ki misafirperverliği ile herkes ile tek tek ilgilendi.

. Daha önceleri genellikle Güneşli, Bakırköy hattında toplantı yapan MİAO bu defa İstanbul’un tam ortasını Taksim’i tercih etmişti.

. Çünkü artık Taksim’de bir Malatyalı’nın çok güzel bir öteli var. Tuna Ailesi’nin yaptığı Sofitel Otel bütün ihtişamı ile hemşerilerine ev sahipliği yaptı.

. Grubun Başkanvekili Nuri Tuna o gün Malatyaspor’un futbol maçı olmasına karşın herkesin bu toplantıyı tercih etmesine dikkat çekti.

. Meslektaşımız Vahap Munyar da MİAD’ın yönetimine girmişti. Bu yüzden artık ev sahibi olarak herkesle ilgilendi.  

. Bakan Varank ‘a çok sayıda soru geldi.  MİAD Tarım Komisyonu adına Hasan Yıldırım’ın sorusu en dikkat çekiçi olandı.

. Hasan Yıldırım gerekçelerini ortaya koyarak Darande’ye meyve kurutma tesisi kurulup kurulmayacağını sordu.

. Soru üzerine Bakan Varank’ın Darande aşkı ortaya çıktı. Böylece Drende’ye benden başkalarının da aşık olduğunu öğrenmiş oldum.

. Darandeliler Bakan’ın bu aşkını takip edip kurutma tesisi kurabilirler. Tam zamanı…

. Bu arada 2023'e kadar en az 10 Turcorn hedefini tekrarlayan Bakan Varank daha yeni bininci mağazasını Ukrayna’nın başkenti Kiev’de açan LC Waikiki’nin sahibi Vahap Küçük’ü işaret ederek bunlardan birini göstermiş oldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test