Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Virüsler ve ekonomiye etkileri

21.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Bir devletin liderin etkilemekte zorlandığı ekonomik dengeleri bir nanometrik virüs yıkabilmektedir”

Son zamanlarda daha çok bilişim dünyasındaki yazılım virüslerini konuşur olmuştuk. Oysa canlı evrimin ilk evresinde var olan sonraki gelişiminde de önemli roller oynayan virüslerle yaşadık ve varlıkları gündeme çok az geldi.  Ta ki bu minik virüsler insanları tehdit edene kadar.

İnsanları tehdit ederken ekonomik dengeleri de alt üst ettiler. Başta uçak şirketleri, turizm sektörü olmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti’nden hammadde alan ürün alan ve hammadde satan tüm sektörler derinden etkilendi. Bu bağlamda Türk doğaltaş sektörünün en büyük blok alıcısı olması nedeniyle Çin’in ithalatı durdurması sektörü çok zor durumda bıraktı. Buna karşılık sektör MARBLE 2020 fuarında devam eden projelerden gelecek talepleri karşılamak gayreti içine girdi.

Virüsler 1 milimetrenin milyonda biri ile milyonda 400’ü arasında değişen küçük yapılardır. Bu virüsleri canlı olarak kabul edenlerde var kabul etmeyenlerde. Ancak küçücük boyları ile bitkileri hayvanları insanları hasta ediyor ölümlerine neden oluyor ve ekonomileri tehdit ediyor. Bazı virüslerin faydalı olduğunu hatta doğru bir tabirle “virüsün hakkından bir başka virüs” geldiğini de belirtmek gerekir.

Virüsler ülke ekonomilerini; ya bitki ve hayvanların ölümüne neden olarak ya da üretimlerini olumsuz etkileyerek vuruyorlar. İşte bazı örnekler;

Bitkileri olumsuz etkileyen virüsler: Buğdayda Barleyyellowdwarfvirus’ün 6 milyon dolar zarara neden olduğu,pirinçte 1,5 milyar dolar zarara yol açtığı,Tristezavirus’un sadece Amerika’da 20 milyondan fazla turunçgiller ağacı kuruttuğunu, Brezilya’da aynı virüsün 10 milyon ağacın sökülmesine neden olduğu bilgilerine ulaşıyoruz.Patateste Potatovirus X (PVX)ve Potatovirus Y (PVY), domateste Tomatospottedwiltvirus (TSWV)ve Tomatoyellowleafcurlvirus (TYLCV), Plumpoxvirus kayısı, erik, şeftali, kiraz vb. bir çok sebze ve meyveye zararlar verdiği görülmektedir.Sonuç olarak virüsler tarım ürünlerinde önemli verim kayıplarına sebep olabilmektedir. (Kaynak: MOLECULAR PLANT PATHOLOGY; 2011)

İnsan ve hayvanları etkileyerek ekonomilere zarar vermiş olan ve veren virüslerden bazıları: Virüsler insanlarda konakladıklarında birçok salgın hastalıklara ve ölümlere sebep olmaktadır. Çiçek hastalığı (Poxvirus), Çocuk felci Polio (Picornavirus), Grip (İnfluenzavirus), uçuk (Herpesvirüs). Son zamanlarda yaşanmış olan A tipi influenza virüsü olarak da bilinen H1N1 virüsünün sebep olduğu bir grip türü olan “domuz gribi” sadece ABD’de 4 binden fazla ölüme, (SARS-CoV) “kuş gribi” günümüzde İnfluenza A virüslerinin H5 ve H7 protein taşıyan alt tipleri patojeniksuşlar olarak kabul edilmektedir. Dünya sağlık örgütü 2009 yılında kuş gribinden 18.500 kişinin öldüğünü bildirmiştir. Son olarak yakın zamanda yaşadığımız yeni bir coronavirüs (nCoV) onbinlerce insanı etkilemiş ve ölüm sayısı resmi rakamlara göre 2.000 e yaklaşmıştır. Bu virüsler birçok hayvanın yok olmasına veya telefine, birçok insanın hastalanarak verimden düşüşüne veya ölümüne yol açmıştır. Üretimler durdurulmuş insanların seyahat özgürlükleri kısıtlanmış uluslararası organizasyonlar iptal edilmiştir. Bu virüslerin etkileme süreleri tam olarak belirlenemediği için virüsün yayıldığı ülkelerden ithalat durdurulmuştur.

Virüslere karşı antibiyotikler etkili olamayınca bunlara karşı yoğun olarak bağışıklık sistemini geliştirmeye yönelik aşı araştırmaları ve üretim faaliyetleri sektör olarak eczacılık sektörünün ekonomik gelişmesine katkı sağlamaktadır. Aşırı maske talebi maske üretimini artırmaktadır.  Viral hastalıkların kontrolünde etkili ve tedavi edici bir kimyasalın olmaması, virüslerin çoğalmasının konukçu hücreye bağımlı olması ile yakından ilgilidir. Virüs çoğalmasını durdurmak için kullanılan antiviral maddelerin birçoğu, konukçu hücrenin nükleik asit veya protein sentezine olumsuz etkisi nedeniyle toksik etkiye sahiptir. Ne var ki aylarca süren bu çalışmalar sürerken virüslerde mutasyona uğrayarak bu aşılara karşı direnç kazanmaktadırlar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test