Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Urla İkinci El – Antika Pazarı

21.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Urla Belediyesi şehrin içinde olan Pazar yerini, gitti yepyeni bir Pazaryeri yaparak Urla Sanayisine yakın bir yere taşıdı. Karşısında otogar.

Önce merkezden yeni pazar yerine otobüs kaldırdı.

Cuma günleri bildiğimiz Pazar orada kuruluyor. Diğer günler de sinek avlıyor. Cuma günleri orada bir tezgaha insanlar 40-50 TL ödüyorlar. Köşe başları biraz daha pahalı. Tezgah sahipleri karar alamıyorlar. Karar Belediyenin elinde yani çoğunluk ve davul vatandaşın sırtında tokmak belediyenin elinde. Belediye de KİT gibi davranıyor ister istemez. Cuma gününün dışındaki günler halk bu mekana gitmiyor, çünkü bomboş beton.

Halbuki 2-3 çiçekçi olsa, halkın eski kitaplarını bırakacağı bedava kitap alacağı bir kitap köşesi olsa. Yoga olsa, fal bakan birisi olsa orası sair günler de canlanır.

Bir-iki gün “Bisiklet - Motosiklet pazarı olsun” denildi. Olmadı. Halbuki ülkenin en büyük ikinci el motosiklet ve bisiklet pazarı olurdu. “Antika pazarı” yapıldı yeter duyurulamadı ve bırakıldı. Çünkü “Yeni Pazar Yeri” sahipsiz! Kağıt üzerinde tezgah sahipleri çoğunlukta ama ipler Belediyenin elinde. Bir yönetim kurulu sözüm ona seçiliyor ama toplanmıyor bile.

Tabii ikinci el Antika fikri Alaçatı’da yıllardır gündemde. Buradaki sıralamanın da doğru olmadığını düşünenler lütfen katkılar yapsın.

Sonra Urla’da halk bu işe el attı: Bizim Bahçe Yoga Plates Stüdyosu çıktı ve ilk uygulamayı İskele ağaçlı yoldaki bu mekan yaptı.

Eski Tamirhane binasında önce “Kadın Üretici Pazarı” sonra meydanda muhtelif pazarlar kurulmaya başlandı. Bu daha ziyade Başkanın kararına göre oluyor.

Sonra Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin projesi olarak hazırlanan 2. el antika pazarı için zamanın başkanı Sibel Hanım Büyük Pazar yerini, Tamirane binasını da para ile kiralamayı uygun bulmuş, atıl olan pazaryerine de Kent Konseyi Kadın Meclisi uygulama yapmamış.

Kiralanan Tamirane binası yer olarak çok uygun olduğu için hızla tanınmıştır.

Neden meydandan yeni pazaryerine bir minibüs sürekli çalıştırılmaz ve yeni Pazar yeri haftanın her günü canlı tutulmaz bilinmiyor.

Sonra Kent Konseyinde Antika Pazarı fikri canlandı. Bu fikri alıp Eski Tamirhane binasında uygulayanlar olmuştu. Sonra o da durdu.

Şimdi Bizim Bahçe, Bazaar, Gülzade, 2 el Sandık Göz Nuru, çeşitli pazarlar Urla’nın muhtelif yerlerinde açılıyor.

Ekonominin yanı sıra tezgah açanlar arasında sosyal bir etkinlik yaşanıyor. Cumartesi / Pazar günü bir komşuluk, bir sosyal piyasa oluşuyor. Yani insanlar “piyasaya” çıkıyorlar ikinci el pazarlarında. Görme ve görülme yeri. Güzel eşyalar bulmak mümkün.

Gönül isterdi ki bu iş Yeni Pazar yerinde oluşsun. Oraya kadın eli değmesi kesin gerek! Bakalım zaman ne gösterecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test