Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dünya fuar endüstrisi ve HORECA 2020

21.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

HORECA, uluslararası hotel ekipmanları, ağırlama, konaklama teknolojileri fuarı ve hotel, restoran, cafe sözcüklerinin ilk iki harfinden oluşan bir kısaltma kullanıyor. İlk kez 2019 yılında gerçekleştirilen fuar, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) ve GL Platform Fuarcılık tarafından projelendirilerek düzenlenmekte.

Dünyada her yıl çeyrek milyar yani 250 milyon insan, 30 bine yakın fuarı ziyaret ederek 30 milyar dolarlık bir pazar oluşturuyor. Fuarlara katılan şirket sayısının da 5 milyon olduğu hesaplanıyor. Dünyada yapılan her altı fuardan birisinin Çin’de yapılıyor olması herhalde kimseyi şaşırtmayacaktır.

Fuar, Latince ‘forea’ kelimesinden köken almakta, festival-şölen anlamında kullanıldığını da ekleyelim. Yukarıda bahsedilen 30 bine yakın fuar içinde öne çıkanlar değişik uzmanlık alanında ve 250 farklı sektörde 9 bin civarında olanları. Dünya fuarcılığında Almanya lider ülke konumunda bulunuyor. Örneğin AB ülkeleri içinde 2019 yılında yapılmış en önemli sayılabilecek 1400 fuarın 500’e yakını Almanya’da düzenlendi. Bunun 150’si uluslar arası düzeyde yapıldı ve 10 milyon ziyaretçi tarafından gezildi.  Avrupa’da Almanya’yı Fransa, İtalya ve İngiltere izliyor. İlk dört sırayı alan bu ülkeler, Avrupa fuarcılığını sırtlamakta, dünya fuarcılığında da en etkin konumda bulunuyorlar. Almanya’da yapılan ve küresel fuarcılık bağlamında ilk akla gelen fuarlardan bazıları Frankfurt’ta (Main) gerçekleşen Uluslararası Otomobil Fuarı (IAA), bilgi teknolojileri alanındaki Hannover’deki CeBIT, Berlin’deki Uluslararası Medya Fuarı (IFA) ile yine Berlin’de yapılan uluslararası Turizm Borsası (ITB) fuarları…

Ülkemiz bu pazardan ancak yüzde birler düzeyinde bir pay alma noktasında maalesef. Zaten dünya ticaretinden de bu rakamın biraz üzerinde yani yüzde 1.4’lük payımız söz konusu. Hâlbuki 2-3 saatlik bir uçuş ile bir milyarı aşkın insanın yaşadığı ülke pazarlarına sahip olan avantajlı coğrafya içindeyiz. Bu ülkelerin gayri safi hasılaları 15 trilyon düzeyinde.

Büyük ölçekli fuarlardan fonksiyonel ve bölgesel bir fuar anlayışına evirilen uluslararası fuar trentleri gözönüne alındığında HORECA, önümüzdeki yıllarda İzmir marka değerine büyük katkılar sağlama noktasında güzel bir örnek olarak görülüyor. Çünkü fuarcılığın doğasında olan yeme, içme ve konaklama unsurlarına odaklanmış durumda. Bilindiği gibi fuarlar stand yapı teknolojisinden nakliye ve gümrük işlemlerine 15 sektörü doğrudan etkileme potansiyeline sahip. Küresel fuarcılıkta bir lider olan Almanya örneğinde, sektör kamu ağırlıklı bir görünüme sahip. Bunun mikro örneği İzmir’de söz konusu. Çünkü diğer kentlerde ticaret ve sanayi odalarının inisiyatifi söz konusu iken, yeni fuar alanı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı.

Ülkemizde 2020 yılında gerçekleştirilecek 450 fuardan, sadece 136’sı uluslararası ölçekte ve tahmin edileceği gibi en büyük payı İstanbul almakta. Bu kentimiz, yaklaşık 200 bin metrekare fuar alanına sahip. Örneğin Fuar İzmir’in brüt kapalı alanı sadece 78.750 metrekare.

Tekrar HORECA’ya dönersek, 2,5 milyar dolar ihracat hacmine sahip sektörün ticaret odaklı fuarı “HORECA FAİR EGE ULUSLARARASI OTEL EKİPMANLARI, TEKNOLOJİLERİ ve HORECA FAİR EV DIŞI TÜKETİM, GIDA Fuarı’nda, otel ve mutfak ihtiyaçlarının yanında restoran, pastane ve kafe, catering firmaları ve sosyal / askeri tesislerin kurulumdan nihai müşteriye ulaşan sürece kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler sergilendi. HORECA’da yurt dışından alım heyeti, ziyaretçiler, turizm sektörüne yön veren isimleri hem katılımcı hem de düzenlenen panellerde konuşmacı olarak yer aldı. Yurt dışından gelen heyetlerin arasında; Dünya Turizm Örgütü Başkanı, Belediye Başkanları, Tur Operatörleri,  Yabancı Medya Temsilcileri, Gastronomi ve Seyahat Bloggerları ile ilgili davetliler yer aldı.

19-21 şubat tarihleri arasında Gaziemir’deki yeni fuar alanında yapılan Horeca’da, songün, moderatörlüğü tarafımdan yapılan Sağlık Turizmi Panelinde, İl Sağlık Müdürü Sn. Op. Dr. M. Burak Öztop ve Medicalpark Hastanesi Genel Müdürü Sn. Veysi Kubba konuğumdu. Dünya’da, 23 milyon hasta ile 200 milyar dolara yakın bir ciro büyüklüğü yaratan Sağlık Turizmi  için İzmir’in potansiyelini konuştuk. Fuar için özverili çalışmaları nedeni ile ETİK Başkanı Sn. Mehmet İşler ve GL  Platform Fuarcılık Gn. Müdürü Gül Ceylan’a teşekkürlerimizi iletiriz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Eylül 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test