Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ne yiyelim ne içelim dediler, soruyu bilene sordular

6.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Güvenilir Ürün Platformu'nun toplantısına gıda sektörünün çok önemli isimleri, bilim insanları ve gıda yazarları katıldı

Güvenilir Ürün Platformu İcra Kurulu, Genel Sekreter Elif Attepe’nin koordinasyonu ile yılın en etkili toplantısını yaptı. Aslında bu bir başlangıç.

Bir dizi toplantı yapacaklar ve sonunda bu toplantıları bir zirve ile taçlandıracaklar. Evet ilk toplantının ana mottosu “Ne yiyelim ne içelim güveniliri nasıl seçelim” şeklinde ifade edilmişti.

Bilindiği gibi son dönemde bir yandan yetkili kurumların cezalandırmaları, ifşa çalışmaları diğer yandan yeme içme konusunda ilgili ilgisiz herkesin ağzına geleni söylemesi platformu böyle bir toplantı yapmaya yönlendirmişti.

Toplantıda yeme içme sektörünün en güçlü üreticileri, tüketici örgütlerinden bilim insanlarına, gazetecilerden sivil toplum önderlerine geniş katılımlı bir kitlenin karşısına çıkarılmıştı.

Herkes sordu. Sektörün bir numaralı üreticileri yanıt verdi. İstanbul’un tam ortasında Elite World İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya üreticileri temsilen Aroma Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mahmut Atom Duruk, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Muratbey Peynirleri Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol ve Bereket Döner CEO’su M. Nezif Emek katılmıştı.

Hepsi de alanlarına hakimdi. Bilim insanlarının ve sivil toplum örgütü önderlerinin onlarca sorusuna tek tek yanıt verdiler. Verdikleri yanıtlar işin ehlinin konuya yaklaşımını yansıttı.

Mesela Bereket Döner CEO’su Nezif Emek, dönerciliğin Türkiye’deki yerinden bahsetti ve  “Ucuz dönere siz yaprak döner diyorsanız güvenilir üründen ziyade güvenilir ticaret tartışması ortaya çıkıyor” diyerek tartışmayı farklı bir boyuta taşıdı.

Bu arada Nezif Emek’in döner konusunda bilgisi herkesin dikkatini çekti. Keşke bu konuda herhangi bir görüş alınacaksa Nezif Emek’i başvurulsa noktasına geldi herkes.

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis'in  iklim değişikliğinin gıdadaki olumsuz etkilerine ilişkin sözleri tarihe geçecek nitelikteydi. Hatta bu konuşmadan sonra söz alan Mahmut  Atom Duruk: “Karbon ayak izini çok önceden konuşmalıydık” diye başladı ve şöyle devam etti:

- Gıdayı kitap yazanlara bırakırsanız olmaz. Tohumdan başlayarak gübrenin kontrol edilmesi lazım. İklimin yumuşatılması lazım. Şalvar giyip benim ürünüm organik denmesini çok doğru bulmuyorum. Binlerce gıda mühendisi, akademisyen ve işin uzmanı var ve seslerini istedikleri gibi duyuramıyorlar. Onların önünü açmamız gerekiyor.

Muratbey Peynirleri Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, kaliteli ve güvenilir olmanın bir bedeli olduğunun altını çizdi.

Toplantını açılışını yapan Herbalife İdari ilişkiler Direktörü Samet Serttaş’ın sivil toplum örgütlerinin güvenilir gıda konusunda sesinin daha fazla çıkması gerektiğini söylemesi uzun süreli bir tartışmaya neden oldu.

Evet çok sayıda sivil toplam örgütü önderinin bir araya gelerek oluşturduğu Güvenilir Ürün Platformu çok önemli bir çalışma başlattı.

Sonraki tartışmalar bal, kırtasiye, bebek ürünleri gibi konularda devam edecek. Amaç konunun gerçek sahiplerinin görüşleri kamuoyu ile buluşturmak.

 

 

Vali önerdi, Antalya’nın çok önemli bir fuarı oldu

Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun başlattığı enerji fuarını daha üst noktalara taşınması için ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı'nın önderliğinde yapılan yuvarlak masa toplantısında beyin fırtınası estirildi. 

Ali Bıdı’nın ANFAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı olması ile birlikte Antalya’nın fuar kenti olmasının önünün açıldığını yazmıştık.

Son dönemde atılan adımlar bu tespiti haklı çıkaracak yönde.Ama bunu ifade ederken Antalya’da herkesin fuar konusu ile yakından ilgilendiğini yazmamız da gerekiyormuş.

Neden mi? Bakın anlatalım… Antalya’nın fuarlarla ilgili yakaladığı başarıyı paylaşmak için ANFAŞ Yönetim Kurumu Başkanı olarak Ali Bıdı Vali Münir Karaloğlu’na bilgi vermek için ziyarete gider. Vali Münir Karaloğlu dikkatle dinler.

Hatta zaman zaman sorular sorar. Vali Münir Karaloğlu’nın fuar konusunda bu kadar ayrıntılı bilgiye sahip olması, sorular sorması Ali Bıdı'yı şaşırtır. Ama esas şaşkınlığı Vali’nin şu sözleri ile gündeme gelir:

- Antalya’da bir enerji fuarı yapılması lazım…

ANFAŞ da uzun süredir enerji fuarı üzerine çalışmalar yapmaktaydı. Ancak Münir Karaloğlu'nun bu sözleri üzerine çalışmalar hızlandı ve işte geçtiğimiz günlerde Antalya’nın enerji üssü olması hedefiyle yola çıkılarak ENEREX Antalya Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı açıldı.

Fuarın hikayesi böyleydi. Fuar daha birinci yılında 10 binin üzerinde ziyaretçi katılımı sağladı ve 70’den fazla firma 150’nin üzerinde markasını sergiledi. Ama en önemlisi fuarda bir ilke imza atıldı. Gazeteciler, bilim insanları ve sektör yetkilileri bir araya geldi ve bu fuara ne yapılırsa marka olunuru tartıştı.

Bu yuvarlak masa toplantısında çok önemli öneriler çıktı. Hatta fuarın enerji maliyetlerinin nasıl düşürüleceği sorusuna yanıt aranan bir platform olması gündeme geldi. Önerileri Ali Bıdı şöyle değerlendirdi:

- Bu yıl bir ilke imza attık ve Türkiye’nin ilk enerji verimliğini fuarının kapılarını açtık. Önümüzdeki yıllarda bu fuar Türkiye’nin enerji politikalarına damga vuran bir buluşma olacak. Enerji hem işletmelerin hem de ülkemizin en önemli maliyet kalemlerinden biri. Bu maliyetlerin aşağı çekilmesi için bu fuar yol gösterici olacak. bu fuara katılan oteller enerji maliyetlerini aşağı çekecek. Seralar , fabrikalar, organize sanayi bölgeleri yenilenebilir enerji sistemlerini kurarak enerjiyi daha az para ödeyecek. Ve en önemlisi tek tek bireyler olarak konutların üstünü birer enerji üretim merkezi haline getireceğiz. Tekrar ediyorum. Bu Fuara katılan enerji maliyetini düşürecek.

Bu arada yuvarlak masa toplantısına Enerji Bakanlığından Murat Ersin Şahin, ASKON’dan Ahmet Aydınlı ve Dr.İsmail Çapak, Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr İsmail Yüksek, SERKONDER Başkanı Halil Kozan,  çok sayıda iş insanı ve gazeteci katılarak  görüşlerini bildirdi.

 

 

Toyota CEO’sundan iki müjde birden

 

Ali Haydar Bozkurt yeni modele çok güveniyor ve hibrit konusunda bu modelin Toyota'nın liderliğini pekiştireceğini söylüyor...

Toyota CEO'su Ali Haydar Bozkurt iki müjdeyi birden verdi. İlk müjde Avrupa'nın ardından Türkiye'de de satışa çıkan yeni Toyota Corolla Hatchback (HB) hibrit modeline ilişkindi. Yeni model ilk etapta rakiplerine göre yüzde 9 daha indirimli piyasaya çıktı ve 193 bin 300 liradan başlayan fiyatla satışa sunuldu.

Ellerinde yeterince Corolla Sedan bulunup bulunmadığı soruldu Bozkurt’a, yanıtı şöyleydi:

- Bu yıl daha yılın başındayız 16 bin adet yazılı siparişimiz var elimizde Toyota Corolla Sedan için. Bunun yaklaşık 10 bini hibrit modeller. Şu anda alabildiğimiz adet 26-27 bin civarında. Bunun üzerine bugün itibarıyla 16 bin daha bugün olsa yarın satabileceğimiz sipariş var elimizde. Bu yıl sonuna kadar ilave bir hibrit siparişi daha alma ihtimalimiz çok zayıf. Filo firmaları şu anda inanılmaz bir hızla hibrite dönüyorlar ve çok yüksek talep var. Corolla’nın benzinli versiyonuna da talep yüksek.

İkinci müjde ise ikinci elde yükselen fiyatların otomobilde bollaşma ile düzene gireceğine ilişkindi… Ali Haydar Bozkurt bu konuda şu bilgileri paylaştı:

- Birinci el şu anda elimizde daha fazla araç olsa, sadece bir model için söyledim 16 bin adet olsa yarın sabah müşterisi hazır. İkinci elle ilgili şöyle bir şeyi gözden kaçırıyorlar. Son 1 yılda çok ilginç bir fotoğraf oluşmuştu. Dövizden dolayı sıfır fiyatları yükseldi bir yere geldi ama ikinci el fiyatları bir yerde kaldı. Bu fiyat farkı yaklaşık 1 yıl sürdü. Bundan dolayı aracını satıp sıfır araç almadı tüketici.  Böyle kalınca da bu yeni normalmiş gibi algılanıyor ama değil aslında. Tarihte hep şu olmuştur, birinci el fiyatı neyse ikinci elin bir konumu vardır orada durmak zorundadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test