Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye bir kıskaç içinde…

6.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye dış politikada son dönemde zor bir süreçten geçiyor. Ülke adeta bir kıskaç içine alınmış durumda. Bu durumda oluşumuzun nedenlerinin başında bulunduğumuz coğrafya geliyor.

Bulunduğumuz coğrafya dünya ülkelerinin menfaatlerinin bölüşme noktasıdır. “Boğazlar” nedeniyle Avrupa ile Asya arasında köprü konumunda bulunuyoruz. Bu köprüde hem ABD’nin hem de Rusya’nın gözü tarih boyunca hep oldu.

“Montrö Anlaşmasını” bozmak için adeta bahane arıyorlar.

Hem doğu, hem de batı sınırlarımıza bakın. Tabii güney ve kuzeye de… Batıda, Yunanistan, Bulgaristan, kuzeydoğuda Ermenistan, Rusya ile gerilim yaşıyoruz. Doğuda ise Irak, Suriye, İran, Mısır ile hem biz gerilim yaşıyoruz, hem de onlar kendi içinde yıllardır bitmeyen bir kavga veriyorlar. Komşudaki kavgadan bize ne diyemeyiz, o ateş bizi de etkiliyor. Güneyde Libya bir türlü iç karışıklıktan kurtulamadı. Şimdi biz de Libya’ya asker gönderdik.

Bunun anlamı şudur. Türkiye’nin dış ilişkiler problemi maalesef geçici değil. Adeta ebedi olmuştur.

Böyle bir coğrafyada bulunduğumuza göre sıkıntılarıyla yaşamaya mahkûmuz.

Peki, ne yapmamız gerekir? Öncelikle, ulusça birlik ve beraberliğimizin daimi mutabakatını kendi içimizde yaratmak ve yaşatmak durumundayız.

Politikacılarımız, ayrıştırıcı bir dil yerine birleştirici dil kullanmalıdır. Dış politikada ülkemizin “Kırmızıçizgilerini” ortak akılla belirleyip, yazılı bir mutabakat haline getirip imza altına almalıyız.

Gerçek nedir?

Gerçek şudur. Ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafyada yer alan ülkelerden, Müslüman olanlarının kaderi maalesef, İngiliz, Amerikan ve İsrail’in tarih boyunca izlediği “BÖL ve YÖNET” politikalarıyla belirleniyor.

Bunlar değerli madenlerin yanı sıra petrol ve doğalgaz zengini ülkeler olduğu için egemen ülkeler bu topraklardan elini ayağını çekmiyor.

Ortadoğu, son yıllarda Rusya ile yukarıda ifade ettiğim üç ülkenin “Rekabet ve hakim olma” alanı haline geldi. Ortadoğu’da bugün bu mücadele veriliyor.

Yapılmak istenen böl ve yönettir. Bugün için bir kısmı da yapılmıştır. Irak bölünmüştür. Suriye parçalanmıştır.

Türkiye ise Parçalanmak istenmektedir.

İran ise topun ağzında ve gelecekteki hedef olarak gündemdedir.

Bütün bu gerçekleri, Türkiye’nin başına dert edilen terör örgütlerine verilen desteklerde görüyoruz. Ahtapotun kolları gibi adeta Türkiye’yi sarmış durumdalar.

Biz ise ne yazık ki hala gerçekleri görmeyerek iç çekişmelerle adeta bir birimizi yiyoruz.

Biz artık ülke menfaatleri doğrultusunda önceliklerimizi belirlemeliyiz. Hatalarımızı, yanlışlarımızı doğru analiz ederek, hiçbir siyasi tarafta olmadan ülke menfaatleri etrafında birleşmemiz gerekiyor. Ülkemizin bekası için “Kırmızıçizgilerimiz” korumalıyız. Ortak akılda birleşerek yeni bir “Kurtuluş manifestosu” hazırlayıp hayata geçirmeliyiz.

Bu görev, onun bunun değil, bütün vatandaşlarımızındır.

Günümüzün problemi maalesef “BEKA” sorunumuzdur. Geciktirmeye tahammül yoktur. Çözüm, siyasettedir ve görev, tüm siyasi partilere düşmektedir. Tehlike çanları çalmaya başlamışken, umarım ve temenni ederim ki siyasetçilerimiz ülkenin menfaatleri etrafında birleşir.

Gerisi laf-ü güzaftır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test