Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gerilim filmi

6.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yılbaşından bu yana ülkemizde ve dünyada yaşananlar, adeta bir kâbusu andırıyor. Uyanmak isteyip uyanamadığımız her geçen dakika daha fazla heyecan ve gerilimin arttığı bir senaryo.

2020 yılı Amerikan kıyamet filmlerinin başlangıç sahnesi gibi başladı. Generalin vurulması Coronavirüsünün tüm dünyayı sarması, İnsanların sokaklardan çekilip koca koca yerleşim yerlerinin hayalet şehirlere dönüşmesi, Türkiye’nin Suriye’deki askerlerinin vurulmasıyla başlayan olaylar senaristleri kıskandırdı. Bu bir film olsaydı muhtemelen yüksek gişe yapardı.

Filmlerin her zaman izlemesi iyidir. Bu denli gerilimlerin içinde kimse yaşamak istemez. Maalesef ülke ve dünya olarak iki aydır bu gerilimlerin içinde yaşamaya devam ediyoruz.

İç ve dış gerilimlerin aynı zamana çakışması ayrı bir şanssızlık.

Bu gerilim senaryosu bizim 2020 yılı için makro düzelme beklentilerimizin, piyasa yansımalarını altüst etti. Tahvil faizlerimizdeki %10 altı test etmesinden sonra hızla %12’lere doğru yükseldi.

Dövizdeki hareket Swap tedbirlerinin zamanında alınması sayesinde ve doların diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesinin de etkisiyle yukarı hareketlerin sınırlı kaldığını görüyoruz. Bu süreçte doların değer kaybı ve Euro’nun değer kazanması Euro’da faiz indirim marjının olmaması dolardaki iyimser beklentilerin önceden satın alınması ve ABD on yıllıklarına gelen satışlarla izah edilebilir. Nitekim FED’in program dışı 50 baz puan faiz indirmesi endişeleri haklı çıkardı.

Doğrusunu söylemek gerekirse meslek hayatım boyunca Altın yatırımcısının bu kadar şanslı olduğu bir dönem hatırlamıyorum, Altın 1. yıl TL/Dolar paritesinin 7,22 olmasıyla prim yapmıştı 2. Yıl FED’in dolar faizinde indirime gitmesi, Ons altına trend yaptırınca prim yaptı bu yıl ise coronavirüs endişeleriyle ve Suriye gerilimiyle ortaya çıkan dalgalanma en çok altına yaradı. Gerilimlerin sürmesi kaosun sürmesi kimsenin temennisi değil ancak, altın yatırımcısının bundan şikayeti olduğunu zannetmiyorum.

Hisse senedi piyasalarına baktığımızda Şehit haberleri ve Suriye’deki çatışma haberleri geldiğinde 114,000 puanda bulunan borsa İstanbul 100 endeksi 99,300 e kadar düştü. Buradan hızla toparlanmasına rağmen bu seviye 10. aydan bu yana destansı yükselişin başına ve seviye olarak 2017 6, ayındaki endeks düzeyine işaret ediyor.

Bu da hisse senetlerine yatırımcı çekmek derdinde olan bizler için borsa İstanbul’da yatırımın 5-10 yıllık periyotlarla yapılması gerektiği ya da hisse senedi piyasasında işlem yapacak olanların, zamanlama oyununa, azami dikkat etmesi gerektiğini gösteriyor. Diğer şekilde 4-5 aylık sabrınızın karşılığı kazancınızın bir günde yok olduğuna şahit oluyorsunuz.

Bundan sonraki süreç tekrardan toparlanma, yaraları sarma sürecidir. Suriye’de çatışmaların azaltılması, herkesin gücü kadar etkili olacağı bir süreç başlayacak, zaman zaman nüksederek bir süre daha devam edeceği görülen Suriye konusu belki daha sonra buna eklemlenecek Libya meselesi bizim canımızı sıkmaya devam etse de azalarak devam edeceğini bekliyorum.

Coronavirüs İran gibi ülkelerce hafife alınıp yayılmasına zemin sağlanmazsa yazın gelmesiyle azalmaya başlayarak etkinliğini kaybedecektir.

Önümüzdeki aydan itibaren yepyeni gündemlerin önümüze gelmesi mümkün, aksi takdirde 2020 yılı tüm kötülüklerin başlangıç yılı olarak tarihe geçecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test