Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dünya’yı kadınlar yönetseydi?..

6.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

84 yaşındayım. 65 yıldır gazetecilik yapıyorum. Binlerce kitap okudum, binlerce yazı yazdım.

Ve…sonunda anladım ki; “Erkekler, tarih boyu ‘kadınların kendilerini parmaklarıyla oynatacaklarını’ anladıkları için onları ‘cahil bırakmak’ ve de ‘fiziki güçleri ile ezmek için’ ellerinden geleni artlarına koymamışlardır!..”

Ve de… Bu acımasız süreç yüzünden “Dünyayı hep erkekler yönetmiş” ve “bugünkü tabloyu yaratmış, ‘insanlığın unutulduğu’ hâle getirmişlerdir!..”

Eğer, “Dünyayı kadınlar yönetmiş olsa” idi, hiç şüphem yok ki, “Bugünün dünyasında insanlar ‘insan gibi’ yaşardı!..”

Onun için Mustafa Kemal Atatürk’ün “demokrasi hedefli” Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduktan hemen sonra, “ülkesini o hedefe ulaştıracak” bir “büyük devrim adımını” atmış; “zamanının en ileri kadın haklarını, Türk kadınına kazandırmıştı!..”

Atatürk biliyor ve inanıyordu ki; “Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti hedefine ulaşmak için”, mutlaka ve mutlaka “ülkenin yönetiminde kadınların en az erkekler kadar söz sahibi olması” gerekiyordu!..

“Ondan sonra gelenler”, ne yazık ki, “bu gerçeği anlayamadılar”; Atatürk’ün attığı “büyük adım” onların zamanında “küçüldü” ve Türkiye, TC’nin kurulmasından 100 yıl sonra, 2020 yılında bile “ülke yönetiminde kadınların, erkeklerin çok gerisinde kalmış bir devlet olmaktan” kurtulamadı!..

Kadın “anadır”; ne yazık ki, Adem’den beri ve de hâlâ “Havva’lar, dünyada hakları olan yeri” alamamışlardır!..

“Teknolojik” uygarlığın, savaşlar, katliamlar, cinayetler, felaketler dünyasına egemen olduğu süreçte de,  ne yazık ki, “açlık ve sefalet” milyarları etkilemeye devam ediyor. Çok açıkça görülüyor ki, bu tabloda da “insanlık” yoktur!..

Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in “Cennet, anaların ayaklarının altındadır” sözü, birçok kaynaktan doğrulanan “sahih” bir hadistir ve bu “sahih hadis” beni, “Eğer ‘kadınlar yönetse idi’ Dünya cennet gibi olurdu” diye düşündürüyor!..

Sevgili okurlarım, bütün “bunları” ne için yazdım, “herkese sorduğum” bir soru ile anlatayım:

Bugün Dünyayı ve ülkeleri yöneten siyasetçiler, “birbirlerini” yiyeceklerine ve de ülkelerini de, insanlarını da yedireceklerine, bu acı tabloyu yaratan kararları vermeden önce, birazcık, evet birazcık “Şimdi benim yerimde bir kadın, bir ana olsaydı ne yapardı” diye düşünebilselerdi, bir düşünün; kim bilir Dünya ne kadar değişik olurdu?..

 

Tanrı, Türkiye’yi korusun!..

Ülke, Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e deprem felaketi ile sallanıp duruyor. Onca insanımız öldü; Bilim Adamları “tehlikenin ne kadar büyük olduğunu” anlatmaya çalışıyor.

Dünyada “spor müsabakalarının yapılmasını bile engelleyecek” hâle gelen; “el sıkışmayı yanaktan öpüşmeyi bile” fiilen yasaklayan bir Dünya Felaketi, kapımızda…

Bir başka felaket tablosu, ülkemizi “İDLİB” denilen belki de “ABD ve Rusya gibi” iki emperyal gücün “gizlice anlaşarak” kurduğu ve “Suriye rejimini kullandığı uluslararası bir tuzakta şehitler vermeye devam eder” hâle getirdi.

Bu süreç, “Yunanistan sınırında, Ege Adaları önünde” AB üyelerinin “insanlık dışı tutumlarını ortaya koyan” ve tüyler ürperten “acı” tabloları da sergilenme yolunu açtı.

“Deprem / Coronovirüs / Savaş / Göçmen dramı” ile karşı karşıya olduğumuz “çok riskli ve çok tehlikeli” günler yaşarken, “Enflasyon’un acımasız dişleri” de hem ekonomimizi, hem insanlarımızın, ailelerimizin bütçelerini kemirmeye devam ediyor.

Ülkemiz bu hâlde iken, “siyasetçilerimiz” ne yapıyor; “birlik ve beraberlik içinde bu ürkütücü tabloyu değiştirebilmek için” elbirliği ile çaba göstereceklerine, “hakaretler yağdırarak” birbirlerini yiyorlar!..

Ve de, “Şehitlerimizin cenaze törenlerinde bile ‘tokalaşmamak’ ile” Türk halkına “insafsız” mesajlar veriyorlar!..

Bitmedi… “Yok birbirimizden farkımız”; biz “gazeteciler” de, “elbirliği” ile “bu ‘inanılamaz gaflet tablosunun kat kat büyümesi için” elimizden geleni yapıyoruz; Allah yardımcımız olsun!...

 

Okuyucu Soruları

“Sapık düşünceli” bu adam suç işlemedi mi?

Bir okuyucum soruyor; “Yüzlerce, binlerce Türk vatandaşı gibi, bir Rus Hanım ile evliyim. Hanımım Türk vatandaşı oldu. Türkiye’de birçok kursa gitti. Türkçeyi sadece konuşma değil, “ileri derecede” yazabilmeyi öğrendi. Bir ihracat şirketinde çalışıyor. “İğrenç düşünceli” bir adam çıktı, bir kamuoyu araştırma şirketinin müdürü imiş. TV’lerde ekrana çıkarılıp, başköşelere oturtuluyor. Dünya Kadınlar Günü haftasında, tam bir “ayrımcılık” kuburuna düşerek, Rus halkı, Rus kadınları için çok çirkin bir söz etti. Bu suç değil mi? O sözden sonra bile TV ekranlarına çıkarılıyor ve Türk insanını zehirlemeye devam ediyor. Eşimin yüzüne bakamaz oldum, ne yapayım?..”

CEVABIMDIR; Sevgili okurum, sakın ola ki, “böylesine bir sapık düşüncenin sahibine bir şey yapmaya kalkışma”; değmez. Zira, sözleri “onun nasıl bir bacak arası düşkünü olduğunu” ortaya koyuyor. Sanırım, Cumhuriyet Savcılarımız, “gerekeni” yapacaklardır. Ya da bir “akil” Türk insanı suç duyurusunda bulunacaktır.

Ben “merak” ediyorum; “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin Moskova görüşmesinde anlaşır ve gerilime son verip, ‘eski’ günlerine dönerlerse” bu adam ne yapacaktır; TV ekranlarında nasıl “topaç gibi, fırdöndü gibi” dönmeye başlayacaktır?..

 

Sözün Özü

ABD Merkez Bankası (Fed)” ülke ekonomisini Coronavirüs salgınının etkisinden korumak için politika faizini 50 baz puan düşürerek  %1-%1.25 aralığına indirmiş. Bizde Coronavirüs’e ilaveten “Deprem var, İdlib Savaşı var, Göçmen yükü var, Enflasyon canavarı var”; artık “faizi sıfırlamamız gerekiyor” galiba!..

İnternet’ten “Esen” rüzgarlar!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test