Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ateşkes rahat nefes aldırdı

6.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Rusya’nın desteğini arkasına alan Suriye güçlerinin İdlib’i kontrol altına almak için ileri harekata başlamasının ardından devletimiz en üst seviyede;“rejim güçlerinin Soçi Mutabakatı sınırlarına çekilmesini, aksi halde bunu zorla sağlayacağımızı” ilan ederek şubat ayı sonuna kadar süre vermişti. Suriye yönetimi bu restimizi gördü ve verdiğimiz süre dolmadan baskın tarzında bir saldırıyla cevap verdi.

Bu gelişmenin ardından Rusya; Suriye’deki askeri birliklerini takviye ederek “silah gösterdi” ve Serakib’e Rus askeri polislerini göndererek Suriye güçlerinin ele geçirdikleri bölgelerden çekilmeyecekleri mesajını verdi. İran; Türkiye’yi suçladı ve tehdit etti. ABD; bir şeyler yapıyormuş gibi görünerek gönlümüzü aldı. AB Yunanistan sınırına yürüyen mültecilerin telaşına düştü. NATO bir karar veremedi. BM itidal çağrılarıyla ortamı yumuşatmaya çalıştı. BM İnsan Hakları Gözlemcileri acele bir rapor hazırlayarak Suriye’de bütün tarafların (ABD ve PYD hariç) savaş suçu işlemiş olabileceğini kayda geçirdi. Böylece müdahil ülkelerin Türkiye-Suriye arasındaki sorunu kendi çıkarına göre şekillendirmek için kullandığı bir kere daha teyit edilmiş oldu. Biz ise; önceden “ateşkesi sağlamak, mazlumları korumak, göçü önlemek, akan kanı durdurmak” maksadıyla İdlib’de askeri varlık bulundurduğumuzu söylerken, bu defa gerekçemizi “toprak bütünlüğümüzü tehdit eden terörle mücadele” olarak açıkladık.

Gerçekten de ülkemiz için en ciddi tehdit; ABD’nin, Suriye’nin kuzeyinde fiilen kurduğu özerk Kürt yapılanmasına resmiyet kazandırması (Irak’ta olduğu gibi) ve Akdeniz’e açılabileceği alan yaratmasıdır (bu alan Hatay’ı da kapsamaktadır). Ülkemiz için asıl tehdit Fırat’ın doğusunda PYD/YPG adıyla yuvalanmıştır. ABD; Türkiye dahil bütün bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünü hedef almıştır. Komşularımızın topraklarının özerk yapılara bölünmesi, aynı etnik unsurları barındıran ülkemizi de etkileyecektir.

Fırat’ın doğusunda PKK uzantılarını gözlemlemek için ABD ve Rusya ile müşterek karargahlar kurmayı kabul ederken, İdlib’de sınırımızdan yaklaşık 50-80 km derinlikte gözlem noktaları oluşturmayı tercih ettik. Muhataplarımız bu durumdan; İdlib’deki askeri varlığımızla, PKK tehdidiyle mücadeleden ziyade bu bölgedeki radikal İslamcı/cihatçı grupları koruduğumuz, kullandığımız algısı çıkardı. Suriye gibi karışık ortamda İdlib’deki radikal İslamcı gruplarla ilişkilerde dikkatli olmamız gerekmektedir. Bu gruplar bütünüyle bizim kontrolümüzde değildir ve kontrolümüzde olması beklenmemelidir. İçlerinde, gizli servis elemanlarının, provokatörlerin olmadığı söylenemez. Bunların neden olacağı, yaratacağı olaylar; bizi istemediğimiz, beklemediğimiz, hazırlıklı olmadığımız durumlara sokabilecektir. Nitekim son gelişmelerde bu grupların provokasyonlarının da etkisi vardır. Ilımlı muhalifler olarak adlandırdığımız bu gruplar bence sadece muhalif değil, ılımlı hiç değil, ABD ve İsrail’in amacına hizmet eden ve onların kontrolündeki güdümlü gruplardır. Suriye ABD’nin istediği kıvama geldiği taktirde silahlarını bize çevirerek bölgedeki terör yapılanmasının önünü açmak için çalışabilecekleri, çıkarlarının gerektirdiği tarafa kolayca geçebilecekleri ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Moskova zirvesinde varılan mutabakatla ateşkes kararı alınması rahat bir nefes aldırmıştır. Kalıcı bir çözüme katkı sağlaması en büyük dileğimizdir. Mutabakatla Suriye yönetiminin geri çekilmeyeceği anlaşılmış, bunca gerginliğin, karşılıklı can kayıplarının ne kadar anlamsız olduğu böylece ortaya çıkmıştır. Benim dikkatimi çeken en önemli nokta;“Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine, toprak bütünlüğüne” yapılan vurgudur. Her toplantıda böyle ifade edilmektedir ama bu irade hayata geçirilebildiği, Türkiye ve Suriye yönetimi çözüm için müşterek gayret gösterdiği taktirde emperyalist palanlarla başa çıkmak daha kolay olacaktır. Bu konudabütün taraflara, özellikle Türkiye ve Suriye yönetimine önemli sorumluluk düşmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test