Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kültür ve Turizm Bakanını dinlerken… Çeşme Projesi

13.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hafta başında İzmir Ticaret Odası’nda, bölgemiz için çok önemli bir toplantı yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla yapılan "Ege Turizm Planı Değerlendirme Toplantısı"na katıldım. Ersoy, bu toplantıda, dünyada örnek gösterilecek bir proje hazırladıklarını belirtti.

Sayın Bakan, İzmir’e bu projenin tanıtımı için gelmişti. Zira bir müddettir İzmir kamuoyunda bu proje, bilen, bilmeyen veya eksik bilenler tarafından alabildiğince konuşuluyordu. Toplantı sayesinde projeyle ilgili detaylı bilgili birinci ağızdan almış olduk.

Toplantı dolayısıyla İzmir Ticaret Odası Başkanı Sayın Mahmut Özgener’i özellikle tebrik ediyorum. Sayın Bakanı davet ederek proje hakkında hepimizin doğru bilgilendirilmesini sağladı.

Zira bu proje Bakanlık tarafından açıklanmak istendiği halde, bir şirket veya şahsın “Çeşme Kanalı” ile proje açıklaması karıştırılarak bir sürü spekülasyonlara yol açmıştı.

Bu nedenle Sayın Bakan, toplantıda, kendilerinin hazırladığı projenin “kanal” ile bir ilgisinin olmadığını kaydetti. "Ege Turizm Merkezi - Çeşme" ve "Ege Turizm Merkezi - Didim" olmak üzere 2 proje hazırladıklarını ifade eden Ersoy, bunlardan ilkinin Çeşme etabı olduğunu, bu projenin ilk tanıtımını yaptıklarını hatırlattı.

Sayın Bakan görüntülü olarak yer, zemin, zaman ve sınırları ile kamulaştırmaları, arazi mülkiyetlerine kadar projenin en ince detaylarını açıklarken, kararlı ve konuya hakim olduğunu da ortaya koydu. Öncelikle toplantının ön yargıların kırılması açısından çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Toplantı bugüne kadarki dedikoduları da ortadan kaldırdı.

Sayın Bakan, sektörün içinden gelen biri olarak birikim ve tecrübesiyle konuya hakim göründü, projedeki her nokta ve detay hakkında açıklamalarda bulundu.

Turizm sektörünün içinde gelen birinin proje hakkında bilgi vermesi önemliydi. Ayrıca sakin ve kararlı bir tutumu vardı. Umarım ve isterim ki Bakanlık görevinde uzun dönem bulunarak projenin takipçisi olsun.

Proje hakkında anlattıkları, katılımcılara ve İzmir kamuoyuna güven verdi.

Ayrıca projenin gerekçelerini sıralarken, kullandığı dil ve seçtiği cümlelerde çok başarılıydı.

Sayın Bakan’ın detaylarıyla anlattığı proje, İzmir ve bölgesinin turizmine katkı koyacağına inanıyorum.

 

Anlaşılmalı ve yardımcı olunmalı

Sayın Bakanın tutum ve konuşmalarından edindiğim husus özetle şudur.

Konuyu biliyor, cesur ve mükemmeliyetçi bir yapıda.

Burada bir hususun önemini paylaşmak istiyorum. Hem Çeşme hem de Didim için açıklanan projeler “tam destek” verilmesi gereken iki proje olduğunu düşünüyorum.

İzmir’in, Çeşme’nin ve bölgenin adeta “çehresini” değiştirecek bir atılım olarak görüyorum. Tabii tamamlanması için biraz müddet istiyor. Bunun gereği olarak, bölge belediyelerinin projeye çok dikkatle sahip çıkması gerekmektedir. Özellikle İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanımızın, Çeşme Belediyesi Başkanımızın olumlu yaklaşımlarının şart olduğu kanısındayım ve bu desteği de vereceklerine eminim.

Zira Bakan bu hususta hakikaten samimi ve kendisini bu işe vermiş bir siyasetçi. Bir yandan da sektörün bir parçası durumunda. Zira yıllarını turizme vermiş ve başarısını da sektörde kanıtlayarak “Zirve” yapan bir kişi.

Ben çok etkilendim.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda yıllarını vermiş ve yönetmiş bir kişi olarak heyecanlandım. Umarım bu projenin gerçekleşmesinde engellemeler değil, birliktelikler konuşulur.

Proje mükemmel düşünülmüş. Eksikleri olabilir, ancak “Kervan yolda düzülür” felsefesini de unutmayalım.

Olumlu katkıları bildirelim. Projenin her safhasında paydaşlar olarak rol alalım ve destekleyerek işin gerçekleşmesini sağlayalım. Bu proje Ege ve İzmir’in, Çeşme bölgesi için bir “Kurtuluş” ve gelişim atağıdır. Lütfen destekleyelim.

Projeyi anlatırken samimi ve tutarlı gerekçelerle, mükemmeli aradığınızı hissettim. Ümit ederim bu anlayış içinde sonuca varmanızla ülkemizin ve bölgemizin turizmine katkıların öncüsü olarak anılırsınız Sayın Bakanım.

Dinledim ve çok beğendiğim bir toplantı oldu. Başarılar dilerim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

A P

18.03.2020 - 00:41
Acaba spekülasyon muydu? Yoksa 3-5 yıldır pişirilen bir işin içinde iş olması durumu muydu? Bu proje ile Türkiye-İzmir-Çeşme Turizminde ne fark yaratılacak? Bu farkı turizm sektörü ve turistler fark edecekler mi? Yatırımın finansmanı nasıl sağlanacak (mesela turist garantili yid ?), kaç yıl sürecek, inşaatlar sırasında bölge turizmine nasıl etkisi olacak?
Yazarlar
Website Security Test