Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Koronavirüsün ekonomi politiği

13.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bütün dünyayı saran koronavirüs salgını, günlük hayatı derinden etkiliyor. Ülkemizde de koronavirüs vakasının saptanmasıyla, bu mesele gündemimizin başat konusu oldu. Artık hemen herkes bu konuyla yatıp kalkıyor. Koronavirüs konusu, giderek, yalnızca bir sağlık sorunu olmaktan çıkıp, aynı zamanda ekonomi-politik bir olay haline geliyor.

Ekonomideki olumsuzluklar

Bu konu elbette yalnızca günlük hayatı olumsuz etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda tüm dünyada birçok alanda tehlike çanlarının çalmasına neden oluyor. Ekonomi ve siyaset yaşamı da bu salgından alabildiğine etkileniyor. Zaten durgunluk içersinde bulunan küresel ekonomik düzen, korona virüsü nedeniyle bir kez daha darbe yiyor.

Ekonominin temel öğeleri olan üretim, tüketim ve yatırım faaliyetleri, bu salgının yarattığı olumsuz iklimin kuşatmasında kalıyor. Bu probleme dünya petrol fiyatlarındaki düşüş de eklenince, ekonomi ve finans çevrelerinde, tedirginlik, panik artıyor. Örneğin, normal koşullarda petrol fiyatlarındaki düşüş ekonominin canlanması için olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmesi gerekirken; içinde bulunduğumuz ortamda tam aksine bir hava oluşturuyor.

Koronavirüs salgınının, önemli bir ara mal üreticisi ve ithalatçısı ülke olan Çin’de başlaması nedeniyle, dünya ekonomisinin tedarik ve üretim zincirleri de bundan olumsuz etkileniyor. Başta turizm olmak üzere birçok üretim ve hizmet alanının küçülmesi, ekonomide daha büyük çöküşleri ve yıkımları gündeme getirebilir.

Küreselleşme sarsılıyor

Uzunca bir süredir düşüş içinde olan küresel dünya düzeni, bu son gelişmeyle daha da sarsılıyor. Küresel ekonomideki durgunluk artıyor, büyüme tahminleri aşağıya çekiliyor. Birçok uluslararası kuruluş, şimdiden geçen yılki 2,9’luk büyüme oranını yakalamanın hayal olduğunu ilan ediyor. Dünya ekonomisinin büyüme oranı için daha düşük oranlar tahmin ediliyor. Faizlerin düşürülmesi de durgunluğa çözüm olmuyor.

Tabii bütün bu gelişmeler, zaten yoksulluğun, işsizliğin ve gelir adaletsizliğinin girdabında sürüklenen geniş kitleler için, tehlikenin daha da büyük olduğunu gösteriyor. Dünyada var olan işsizlik, açlık, yoksulluk ve bunların yarattığı göç dalgaları artabilir. Başta sağlıkta olmak üzere sosyal alanlardaki sorunlar daha da ağırlaşabilir.

Bütün bu olumsuzlukların en ağır fatura edileceği kesimler, yine toplumun en çilekeş ve yoksul kesimleri olacaktır. Bu kesimler için hayat daha da çekilmez hale gelecektir.

Korku iklimi ağırlaşıyor

Bir başka önemli olumsuzluk, toplumsal yaşamda korku ikliminin daha da ağırlaşmasıdır. Korana salgını, korkuyu artırarak, korku iklimini daha da güçlendirmektedir. Korkular, adeta gündemi ve hayatı teslim almaktadır. Bu durum, sonuçta, korkudan beslenen yönetimlerin ve siyasal iktidarların işine yaramaktadır.

Böylesi korkular ve olağandışı gündemler, insanları gerçeklerin gündeminden uzaklaştırmaktadır. Örneğin bizim ülkemizde, ekonomik sıkıntılar, işsizlikteki artış, İdlib’deki şehitler ve mülteci sorunundaki belirsizlikler gibi önemli konular; ya gündemin alt sıralarına düşmekte, ya da tamamen gündemin dışında kalmaktadır. Kısacası, temelde olan yine toplumun sıkıntı çeken alt gelir gruplarına olmaktadır.

Hayat devam ediyor

Aslında hayat devam ediyor. Suriye’de sağlanan geçici ateşkes ortamı, önümüzdeki dönemde kalıcı bir çözüme dönüştürülebilecek mi? Edirne ve Ege kıyılarına yığılan sığınmacıların sorunu, nasıl bir duruma evrilecek? İşsizlikte ilan edilen 13,7’lik artış oranı, önümüzdeki aylarda aşağıya çekilebilecek mi? Koronavirüs etkisiyle piyasada daha da tırmanan fiyat artışları kontrol edilebilecek mi? Yeni kurulan partiler, siyasal yaşamda nasıl bir dalgalanmaya yol açacak? Muhalefet ve özellikle de ana muhalefet, iktidarın saldırılarına ve gerginliği tırmandırma politikalarına nasıl yanıt vermeli? Muhalefet partileri, iktidarın oyunlarını bozabilecek mi? Eski Adalet Bakanı Şevket Kazan’ın cenazesinde ortaya çıkan görüntüler, siyasal iktidarın18 yıl sonra geldiği durumu ve çözülüşünü mü gösteriyor? Bütün bu konular, dikkatle izlenmeyi ve bütün yönleriyle değerlendirilmeyi bekliyor.

İşte tüm bu nedenlerle, yalnızca koronavirüse takılıp kalmamak gerekiyor. Bu salgına karşı gereken önlemleri almakla birlikte, onun hayatımızı ve gündemimizi esir almasına teslim olmayalım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test