Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Üretimin devamlılığı sağlanmalı

20.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanımızı dinlerken konuya giriş bölümü o kadar uzun oldu ki bu virüs krizinin faturası galiba bizlere çıkacak diye düşündüm. Ancak daha sonra devletin alacağı tedbirler sıralanınca konunun ayrıntılı olarak ele alınmış olduğunu gördüm. Aşağıda değineceğim birkaç konu dışında alınan tedbirler sektörlerin ve toplumun beklentilerini karşılamış bulunuyor. Öylesine ki sektörlerin ticari faaliyetlerini aktive etmek için emekli maaşlarındaki tabanın artırılması ve bayram ikramiyeleri ile durgunlaşmış olan piyasanın kısa vadede kontrollü bir şekilde hareketlendirilmesi de ihmal edilmemiş. Bu süreci en az hasarla atlatmak istiyorsak üretimin devamlılığı sağlanmalıdır İhracat stok kredileri ile desteklenerek üretimde devamlılık sağlanmıştır. Kriz bitince ciddi bir talep artışı olacak arz geride kalacaktır. Bu durum sanayi sektörüne iyi anlatılmalıdır.

100 milyar liralık destek üretimin ve ticari faaliyetlerin devam ettirilmesi halinde hazineye gecikmeli de olsa geri dönebilecektir. Önemli olan bu dönüşün 6 ay içinde sağlanması ve hali hazırda ciddi bütçe açığı yaşanan ortamda bu açığın daha da büyümesinin önüne geçilmesi olacaktır. Bu konuda vatandaşa ve devlet denetim organlarına büyük görevler düşmektedir. Bireysel menfaatlerden uzak ve başkalarından bekleme yerine top yekûn bu tehdit karşısında birlik beraberlik içinde ulusal mücadeleye katılım sağlamak zorundayız. Aksi taktirde bu desteğin faturası toplumumuza çok daha ağır çıkabilir.

Tedbirlerde üç konuda daha beklentilerim vardı:

1. Turizm sektöründe yurtdışı rezervasyonlarında iptaller yaşanmaktadır. İç turizmi desteklemek açısından sabit gelirli çalışanların bireysel ve aileleri ile yapacakları yaz tatilleri belge karşılığı SGK tarafından %20 oranında desteklenmelidir. Bu tür destek daha önce Fransa’da krize giren turizm sektörüne yaz ve kış sezonları için uygulanmış ve başarılı olmuştur. Bu destek mali kontrol sistemi iyi yapılabilir ise hazinede kayba neden olmayacak sektör de bu krizi atlatacaktır.

2. Tarım sektöründe üretim temiz havada ve daha sınırlı bireylerin bir araya gelmesi ile gerçekleşmesi nedeniyle üretim devam edecektir. Bu sektörde üretim teşvik edilmeli; üreticilerin ve tarım işçilerinin hijyen konularında eğitilmeleri ve tarım alanlarına gidişleri kolaylaştırılmalı, tohum, gübre, tarım ilaçları vb. hammadde temini kolaylaştırılmalı faaliyetleri kredilerle de desteklenmelidir. Aksi taktirde kriz sürecinde ve sonrasında ortaya çıkabilecek arz talep dengesindeki bozukluk piyasalarda enflasyon baskısına neden olacaktır.

3. Vatandaş sosyal ve psikolojik açıdan yaşanmakta olan korku tüneline girmiş bulunmaktadır. Bu duygu içinde ülkemizde sokağa çıkma yasağı olmamasına rağmen insanlar kendilerini ev hapsine tabi tutmaktadır. Gerek ailevi gerekse sosyal açıdan komün yaşamı seven Türk insanı için bu değişime uyum sağlamak zor olmamıştır. Ancak bu durum toplumun üretkenliğini büyük oranda yok etmiş bulunmaktadır. Bireyler bugünkü disiplinlerini bozmadan hijyen kurallar içinde üretime katılmaları için bilgilendirilmelidir. Gerek görsel ve yazılı basında gerekse sosyal medyada topluma negatif enerji pompalayan yayınlara son verilmeli sadece konunun uzmanları tarafından kamuoyunun sağlıklı bilgilendirilmesi sağlanmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test