Facebook ta paylaştweet le

Daha kararlı bir yaklaşım gerekiyor

20.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Alınan tedbirler hiç bir tedbir alınmamasından daha iyidir. Sayın Cumhurbaşkanı tedbirlerle ilgili detaylı bilgi verdi. Ancak açıklanan tedbirlerde, bunlar da etkili olmazsa neler yapılır kısmı yok. Pakette, “bu virüsün etkilerinden her ne gerekirse yaparak, işadamlarımızı, şirketlerimizi ve çalışanlarımızı koruyacağız, bunun için de gerekeni yapacağız” kısmı yok. Yani alternatif yok. Virüsün etkilerinin ortadan kaldırmak için 3 hafta, 6 ay ya da başka bir süre yeterli olmadı neler yapacağının cevabı yok. Fransa Cumhurbaşkanı’nın bu konuda bir açıklaması var. Diyor ki ‘Biz kararlıyız, bu virüsün etkilerinden tek bir şirketimiz, işadamımız ve işçilerimiz mağdur olmayacak, gereken her şeyi sonuna kadar yapacağız.’ Kesin bir adanmışlıktır bu. Ekonomik tedbirlerin etkileri ortadan kaldırıncaya kadar süreceği mesajını veriyor. Bu daha kararlı bir yaklaşımdır.

Sayın Cumhurbaşkanımız bir teknik raporu açıkladı. Bu teknik rapor benim sorduğum gibi sorulara yol açıyor. ‘Gereken her şeyi yapacağız hiç kimse zarar görmeyecek’ denseydi daha faydalı olurdu.
Bu bir küresel salgın, her ülke kendince tedbirler alıyor. Birçok ülke milyarlarca dolarlık paketler açıkladılar. Bizim de bu tür büyük harcamaları yaparken ‘ya enflasyon artarsa’ gibi korkulara kapılmamamız gerekiyor. Türk halkı çok uzun yıllar yüksek enflasyonlarla yaşadı. Bizim bu konuda batıdan daha çok tecrübemiz var. Devlet gerekli her türlü harcamayı yapmalı. Bunun için gerekirse para basmalı, likiditeyi bol tutmalı. Burada ‘bütçe kurallarına uyalım, açık vermeyelim’ gibi mülahazalar fevkalade hatalı olur.

Türkiye bu süreçte alacağı tedbirler kapsamında ihtiyacı olan bazı ürünleri yurt dışından ithal edebilir. Maske, dezenfekten ürünler, geliştirilebilecek aşı gibi ürünleri ithal edeceğimizden dolayı döviz ayağını güçlü tutmamız gerekiyor. Bugün için dolar 6,4 liradan, euro ise 7 liranın üzerine çıktı. Dövizi ihracatı artırmakla artırabiliriz. Devlet ihracatçıya garanti vermeli. İhracat yaptığınızda paranız 3 ya da 6 ay sonra gelse de ihracat yaptığınız günün kuru üzerinde TL’ye çevirme garantisi vermeli. İhracatçı, dövizin düşeceği korkusu yaşamamalıdır.

Türkiye’nin bu dönemde sıcak paraya ihtiyacı var. Sadece bu kriz döneminde ve sadece coronavirüsle mücadelede kullanmak koşuluyla sıcak para girişini kolaylaştırmakta fayda var düşüncesindeyim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 22 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 21 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Nisan 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar