Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güzel, mutlu, sağlıklı bir Türkiye; “Eğitimin” içindedir

27.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Demokratik, laik bir Cumhuriyet’i benimsemiş bir eğitim sisteminin yerine bir başka eğitim sistemini uygularsanız; o eğitimle Türkiye’yi bir düzlüğe çıkaramazsınız. Türkiye’nin eğitim sistemi kuruluşunda, akla ve bilime dayalıdır. Aklın ve bilimin olduğu yerde totemler, tabular yoktur. Araştırmaya dönük; aklı ve bilimi olan eğitim, bilimle doğru hareket eden eğitim Cumhuriyet’in karakteridir. Siz bunun dışında kalmış, çağdaşlıkla ve çağdaşlaşmayla hiçbir yakınlığı olmayan çağın dışında kalmış bir eğitimi çocuklara vermeye çalışırsanız, bu milletin çöküşünü hazırlarsınız.

Çağ; akıl ve bilim çağıdır. Aklın ve bilimin ürettiği teknolojiden uzak bir eğitim Türkiye’yi çağdaş yapamaz. Bakınız, evrensel boyutlarda uzunca zamandır; matematik, fizik, kimya, biyoloji, Türkçe konularında sınıfta kalıyoruz. Hal bu iken çocuklarımıza verilen eğitimin yanlış olduğunu söylemeye mecburum. Medresenin kapısından bilim girmedi ve Osmanlı çöktü. Batı’nın aklı Osmanlı’nın bilek gücünü yendi ve Osmanlı çöktü. Bilek gücü mü? Akıl gücü mü? Hangisine itibar edeceğiz? Cumhuriyet’i kuranlar akıl gücüne itibar ettiler. Ve bu aklı da bilim gücüyle birleştirdiler.

Hayatta geçerliliği olmayan, geçmişte kalan, geleceği hiçbir şekilde yönlendirmeyecek, unutulmaya mahkum dersler, hayatta sadece bilinenleri tekrar ederek yaptırılan ezberlemeler eğitim olamaz. Eğitim; yaratıcı, geleceği planlayan, üretimi teşvik eden ve çağın son teknolojisini yönlendirebilecek bir zekayı ortaya çıkarmalıdır. Eğitim, benim de içinde olduğum toplumumu huzurlu, güvenceli, mutlu yaşamasını temin eden en büyük güçtür. Güzel, mutlu, sağlıklı bir Türkiye eğitimin içindedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test