Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Coronavirüs belası İdlib'den kurtulmamıza vesile olabilir mi?

27.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünyanın ve ülkemizin korona virüsü salgınıyla bunaldığı şu günlerde, İdlib'deki gelişmeler dikkatlerden kaçmaktadır. Ancak bölgedeki durum Türkiye için tehlike oluşturmaya devam etmektedir.

Soçi'de imzalanan mutabakat ile Türkiye'nin üstlendiği İdlib'te terörist unsurların temizlenmesi ve kontrol altına alınması sorumluluğu insani amaçlarla kabul edilmiş bir görevdi. Hedef, sivil halkın Suriye ve Rusya saldırıları sonucu hayatlarını kaybetmemesi ve Türkiye sınırına yeni bir yığılmanın önüne geçilmesiydi. Kurulan 12 gözlem noktası bu amaç doğrultusunda teşkil edilmişti. Ancak bu noktalardan altısı Suriye ve Rusya güçlerinin hakimiyet sağladığı bölgede kalmıştır.

Türkiye'nin 5 Mart 2020 tarihinde Moskova'da mutabakatın imzalanması sırasında Suriye Arap Cumhuriyeti isminin telaffuz etmesi dikkat çekici olmuştur. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Esad'ın bilgisi var mı?" sorusu da manidar bulunmuştur. Bu hususlar Türkiye'nin Suriye ile diyalog sürecine yaklaşabileceğinin işaretleri olarak kabul edilebilir.

M-5 karayolu Suriye birlikleri tarafından ele geçirilmiştir. M-4 otoyolunun açılması sorumluluğunu Rusya Türkiye'ye bırakmamış, kendisinin alacağını duyurmuştur. Bu durumda artık Türk gözlem noktalarının işlevi ortadan kalkmaktadır. Korona virüs salgını nedeniyle BM tarafından tüm taraflara yapılan ateşkes çağrısı da dikkate alınırsa Türk askerlerinin sınırlarımız gerisine çekilmesi isabetli olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test