Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Coronavirüs belası İdlib'den kurtulmamıza vesile olabilir mi?

27.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünyanın ve ülkemizin korona virüsü salgınıyla bunaldığı şu günlerde, İdlib'deki gelişmeler dikkatlerden kaçmaktadır. Ancak bölgedeki durum Türkiye için tehlike oluşturmaya devam etmektedir.

Soçi'de imzalanan mutabakat ile Türkiye'nin üstlendiği İdlib'te terörist unsurların temizlenmesi ve kontrol altına alınması sorumluluğu insani amaçlarla kabul edilmiş bir görevdi. Hedef, sivil halkın Suriye ve Rusya saldırıları sonucu hayatlarını kaybetmemesi ve Türkiye sınırına yeni bir yığılmanın önüne geçilmesiydi. Kurulan 12 gözlem noktası bu amaç doğrultusunda teşkil edilmişti. Ancak bu noktalardan altısı Suriye ve Rusya güçlerinin hakimiyet sağladığı bölgede kalmıştır.

Türkiye'nin 5 Mart 2020 tarihinde Moskova'da mutabakatın imzalanması sırasında Suriye Arap Cumhuriyeti isminin telaffuz etmesi dikkat çekici olmuştur. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Esad'ın bilgisi var mı?" sorusu da manidar bulunmuştur. Bu hususlar Türkiye'nin Suriye ile diyalog sürecine yaklaşabileceğinin işaretleri olarak kabul edilebilir.

M-5 karayolu Suriye birlikleri tarafından ele geçirilmiştir. M-4 otoyolunun açılması sorumluluğunu Rusya Türkiye'ye bırakmamış, kendisinin alacağını duyurmuştur. Bu durumda artık Türk gözlem noktalarının işlevi ortadan kalkmaktadır. Korona virüs salgını nedeniyle BM tarafından tüm taraflara yapılan ateşkes çağrısı da dikkate alınırsa Türk askerlerinin sınırlarımız gerisine çekilmesi isabetli olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Haziran 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Dezavantajlı şartlarda yemek pişirip Instagram fenomeni olan Taha Duymaz sosyal medyanın gündeminde. Taha Duymaz çektiği videolarla sosyal medyayı ikiye böldü.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Haziran 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Simpsons çizgi filmi yine geçmişte yaptıkları bölümlerden kesitlerle gündemde. ABD Başkanı Donald Trump'ın öldüğü sahne ve polis binasının yakılması bugün tekrar payla...

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test