Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Corona / Kısıtlamalar / Triaj!..

27.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çok yerinde bir karar aldı hükümet. 65 yaş ve üstünün sokağa çıkmasını kısıtlayarak.  Eksik tarafları doğal olarak var. Gezegenimizdeki hemcinslerimiz de gayet güzel bir reaksiyon veriyor genelinde.

Kim bundan bir ay önce dünyanın böylesine bir reaksiyon gösterebileceğine ihtimal verirdi?

Eksikler var doğal olarak 65 yaş ve üstü kısıtlamasında. İki gün önce böylesine bir kısıtlamanın mantıklı olduğunu yazmıştım.  Evdekilerin saat başı 250 adım atmaları ve günde bir kez 20-30 dakika kültür fizik yapmaları önerilmeli.  Tüm kararlar tek elden paylaşılmalı. Bir kısıtlama İçişleri Bakanlığından, bir kısıtlama (mangal yakmak) Tarım Bakanlığından değil.

Belki ilerdeki günlerde bu kısıtlama saat 17-19 haricinde diye düzeltilir. Ve bu saatlerde diğer yaş gruplarına kısıtlama getirilebilir. Böylelikle bu yaş grubu da yürüyüşe çıkabilir. Bu kültür fizik vs gibi gereksinime TV’lerimiz de değineceklerdir ve programlar düzenleyeceklerdir umarım.

Trump, Malarya (Sıtma) ilaçları konusunda bir tweet attı. Nijerya’da bu ilaçları alanlar aşırı dozdan öldüler. 

İzan, insaf ve sükunetle davranmak gerek. Bazılarının ağırbaşlılık, kimyalarına aykırı galiba, başkan olsalar bile.

Türkiye’de bir günde 25 kişi öldü bu konu ile ilgili. 21’i korku ve aptallıktan – saf alkol/ ispirto içmişler – 4’ü de Corona’dan. Bir gün sonrasında ise virüsten Sağlık Bakanı’nın beyanına göre 21 kayıp verdik.

Önümüzdeki günlerde çok iyi haberler gelecektir. Bu konuda bu kadar yazmamın sebebine de kısaca değineyim. Belki 22 yaşımdan itibaren havadaki mikroplar ve UV şuaları ile dezenfeksiyon konusunda deneysel doktora yaptığım için. 1970’li yıllarda Almancadan çevirerek “Damlacık Enfeksiyonu” tabiri hakkında bilimsel yazılar yazmıştım. Bu tabir tuttu. Daha önce bu tabiri kullanan var mıydı, bilmiyorum, bir tez konusu olabilir. O ve 80’li yıllarda UV  ile Su dezenfeksiyonu konusunda yayınlar ve çalışmalar yaptım. Çok yaygınlaştı; apartmanlarda bile UV dezenfeksiyonu uygulayanlar var. Bir ara barajlarda bile uygulandı. Yani düz bir Dahiliyeci – Nefrologdan daha fazla bu konular ile aşinayım. Bu UV ve Su dezenfeksiyonu sonra çok yayıldı. İlk ayaklara giyilen bilhassa dişçi muayenehanelerinde vs de uygulanan ayaklara takılan poşetler üzerine yayınlar yaptım. Birkaç on yıl tüm dünyada kullanılan Gigasept ise Endoskopi dezenfeksiyonunu öneren ekipte idim vs…

Çok trajikomik hikayeler de duyuyorum. Veliefendi Hipodorumu’nda girişte ateş ölçülmüş. Ölçülen dereceler kısmen 33.5 - 35 gibi kayda geçmiş. Ölçenler korkudan uzaktan ölçtükleri için. (Normali 36.7 derece)

Covid 19 tahlilleri kısmen yanlış negatif ve yanlış pozitif de çıkıyormuş. Bu tür sorular ve kargaşa daha birkaç hafta devam edecektir.

Burada detayına girmemin abes olacağı bazı bürokratik nedenlerle aşı çalışmaları çok gecikiyor. Can derdinde olunca epeyce hızlı olarak gönüllülerde aşı denemeleri yapılmaya başlandı bile. İlk tahminlerim daha önce bir aşı geliştirileceğidir.  Tekrar kısaca birkaç habere değineyim ve altyapısına.

Alsas’da (Fransa) 75 yaş üzerindeki hastaların solunum cihazlarına bağlanmaması kararı alınmış. Almanya sınır da gelenleri almamaya başlamış.

Doğal olarak sert tedbirler ve hazin hikayeler de olacaktır. 1970’li yıllarda RNA virüslerinin “canlı” sayılıp sayılmayacağı felsefi olarak tartışılırdı.

Artık “canlı” sınıfındalar ve dudak uçuğu, esasen jenital uçuk veya zona ve suçiçeği minimal farklılıklarla ayni aileden.  Yani biz virüsler ile beraber yaşıyoruz.

Triaj denilen şeyde de, cephedeki hekim veya savaştaki karar kademesi “75 yaşın üstünü solunum cihazına almama” gibi kararlar alabilir. Cephedeki hekim bir şey yapmasa da yaşayacak olanlara dokunmaz. Çok çaba sarf ederek kurtarması imkan dışı olana da. İşgücünü verimli bir şekilde harcayacağı hastaların tedavisine yönelir.

Bu arada kurunun yanında yaş da yanar. Esasen tüm bunları harmanlayınca bile türümüz başarılı bir sınav veriyor bu günlerde ve her gün ve her saat daha güvenilir ve net bilgilere ulaşacağız. Mühim olan bolca test yapılması.

Ben test yaptırma gayretinde olmadım, çünkü iyiyim atlattığım gribal enfekte ne olursa olsun. Yani triajda “koy kenara” olacak alt gruptayım.  Fazla maydanoz olmaya gerek yok.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Kasım 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Sosyal medyada dolaşan bir palyaço fotoğrafının Instagram'da hiçbir şekilde profil fotoğrafı yapılamadığı iddia ediliyor. Fotoğrafın üzerinde oynanmış bir palyaço foto...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Kasım 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Kasım 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Kasım 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test