Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bernie de çekildikten sonra

10.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Önümüzdeki Kasım ayında ABD’de, Trump dört yıl daha iktidarda kalacak mı belli olacak.  Demokratların aday ön seçimlerinin ilklerini ABD’de iken izleme fırsatım oldu.  İnanın son derece başarılı bir şekilde çalışan Demokratlar var, “Trump ikinci dönem seçilsin” diye.

Trump’ın karşısına kim çıkacak?

İlk başta en başarılı aday adayı Bernie Sanders idi. Adam Demokrat değil, Bağımsız bir senatör. Musevi, kendisini Demokrat bir Sosyalist olarak tanımlıyor.

Geçen yıl kalp krizi geçirdi. Seçilirse 79 yaşında en yaşlı başkan olacak.  2016’da Hillary Clinton’a  karşı kaybetti. Eski başkan Carter çıktı “80’li yaşlar Başkan olmak için çok geç” diye beyanat verdi.  Obama “Yaşlılar geri çekilmeliler” dedi. Hillary Clinton “Mecliste ve Senatoda Bernie Sanders’ın tek arkadaşı yok “ diye evvelki ay konuştu. Ben ise kasabalı kafam ile sadece şaşırarak bakıyorum. Adayların çoğu artık “Çekilip bir genç insana destek olsalar daha iyi olur” denilecek yaştalar. Bu kadar bitmez hırsa hayret!

Diğer bir aday Obama’nın sekiz yıl başkan yardımcılığını yapmış olan gene ileri 70’li yaşlarda birisi; Biden.

Obama bile alenen eski yardımcısı Biden’i desteklemedi, Demokrat parti adayı ön seçimlerinde.

Biden “ak” derken “bak” dedi. Örneğin “Güney Afrika’da Apartheid yüzünden tutuklandım” dedi. Tutuklanmadığı ortaya çıktı. Özür diledi. Üçüncü kez başkan adayı olarak ortalara çıkıyor. Daha önce hiçbir eyalette seçim kazanamamıştı.  O kadar zayıf idi ki, “Merkez oyları toparlarım” diye bir milyarder (Bloomberg) aday oldu ve yarım milyar dolar para harcadı.

İlk üç eyalette Biden açık ara kaybetti.  ABD’li yorumcuların alay konusu oldu. Dördüncü Eyalette kazandı ve sonra  “Süper Salı” denilen 3 Martta diğer merkez adayların desteğini arkasına aldı ve yıktı geçirdi. 10 Eyalette birden birinci oldu. Tüm yorumcular yanıldıklarını kabul ettiler ve hayretlerini dile getirdiler.  “Aman Bernie olmasın” diye tüm aday adayları onu desteklemeye başladı. Ve Bernie'de bu hafta adaylıktan çekildi.

Artık Biden tek aday konumunda. Biden kendisinden bile az vasıflı oğluna Ukrayna’da, Çin'de kaymaklı işler ayarladığı için ayıplandı. Böyle devam ederse Trump muhtemelen tekrar kazanacak.

Ancaak Corona krizi patladı. Andrew  Cuomo  62 yaşındaki New York Valisi  ve esas lider olduğunu  Corona krizi  anında ispat etti. Bu önümüzdeki Kasım ayı seçimlerine yansır mı bilmiyorum. Bildiğim bir şey halkın gönlünü fethettiği ve mantıklı, izanlı bir şekilde olaylara müdahale ettiği.  Gönüllerdeki aday olduğu kesin ama Demokrat Parti konvansiyonuna yetişir mi? Bir dahaki seçimlerde mi aday olur bilemiyorum. (Kendisi şu an olmayacağını söylüyor) Çok hızlı bir dünyadayız kesin bir şey söylemek için erken.  Ama önümüzdeki yıllarda AB’ de dikkat edilecek isimlerden bir olacağı kesin.

Bana Helmut Schmidt’i hatırlattı. Kuzey Almanya’daki sel felaketinde bir senatör olarak o denli başarılı olmuştu ki. Ardından 1974’de Şansölye seçildi.

Özetle Trump’ın tekrar kazanma şansı yüksek. Virüs krizindeki basiretsiz idaresine rağmen. Demokrat kanattaki beceriksizlik yüzünden.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Ekim 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ekim ayında burçların aşk hayatı nasıl olacak? Burçları neler bekliyor?

Esra Erol'un programında yaşanan skandal bir olayla gündeme oturan Cengiz Koraltan'a Ülkücü oldukları anlaşılan bir grup meydan dayağı attı. Dayak görüntüleri sosyal m...

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 29 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test