Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Global virüs

10.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bilebildiğimiz kadarıyla, yakın tarihte insanoğlu bu kadar büyük bir varoluş mücadelesi vermedi. Ekonominin evrenselliği, globalleşme, yenidünya düzeni gibi kavramlar sürekli bize bir şeyler fısıldıyordu.

Diyordu ki; bu iletişim çağında senin bir şey üretmek, icat emek için para ve zaman harcamana gerek yok. İş birliği yapalım sende kazan bende kazanayım. Ama kimin ne kazanacağı asla söylenmedi.

Aslında diyordu ki; biz gelişmiş ülkeler dünyanın en üst düzey insan kaynağına sahibiz. Bizler akıl eder, icat eder, planlamayı ve programlamayı yaparız. Siz öteki dünyanın düşük insanları bizim 1500 dolara sattığımız ürünü saati 1 dolara çalışarak üretirsiniz.

Ve bu anlayış üzerine yenidünya düzeni inşa edilmeye başlandı.

Bilindiği üzere dünyanın bütün önemli markalarının, araştırma geliştirme merkezleri Avrupa ve ABD merkezli ülkeler olurken, bu ürünlerin tamamı ya da önemli parçalarının üretim yerleri Çin. Tayvan, Malezya, Hindistan gibi insan popülasyonu yüksek kişi başı gelirleri düşük, ülkeler oldu.

ABD ve Avrupa üretiminin çok önemli bir kısmını Uzakdoğu’ya ve batı Asya’ya kaydırırken bu işin sonunun nereye varabileceğini hiç düşünmediler. Çünkü bu fikrin akıllarına gelmiş olmasının sarhoşluğunu yaşamaktaydılar.

Yüksek katma değerli ürünleri, marka lisans ve patent dayatmalarıyla ellerinde tutarken. Başa çıkamadıkları ilerlemeler kaydeden, ülke ve markalara karşı, ambargo, vergi artışı, siyasi yaptırımlar hatta darbe girişimleriyle ön kesme gibi birbirinden yaratıcı uygulamalar geliştirdiler.

Bu globalleşme virüsü, tüm dünya ülkelerini esir almışken, virüsü yayanların ağızları kulaklarında; şirket karlarını, borsa endekslerinin uzaya fırlayacakmış gibi duran coşkusu taçlandırmışken, bir virüs çıkageldi: Coronavirüs

Aniden tekere çomak sokan bu virüs borsaları yıktı, dev ekonomileri birden durdurdu. Duranı daha da batağa sürükledi. Bundan daha kötüsü, bir ürünü ölümcül stratejik ürün haline getirdi.

Koca Koca bilişim, iletişim, teknoloji 4,0 daha bilmem ne, nano mühendislik tanrılarına diz çöktürdü…

O ürün cerrahi maske idi hepsi birbirine sordu nasıl yapılır? Nerede bulunur? Kimseden çıt yok.

Sonra hep bildiklerini yaptılar, Fransa ve İtalya’nın maskesine çöktü. İtalya başkasının maskesine, ABD ise hepsinin maskesine...

İnsan gülmek istiyor, ancak olaylar o kadar trajikomik ki gülemiyoruz.

Globalleşme safsatası an itibariyle bitmiştir. Ülkelerin ihtiyaç duydukları tüm ürünlerin yerli kaynaklarla karşılanması kaçınılmazdır.

Gelişmiş ülkeler ucuz maliyetler nedeniyle üretimlerini başka ülkelere taşınmasına eskisi kadar rahat izin vermeyeceklerdir.

Korumacılık, teşvik ve desteklerle kendi üreticilerini korumak adına tedbirler alınacaktır.

Gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülkelerin koruma duvarlarını aşmakta güçlük çekecekler, bu sebepten yeni üretim ve tüketim kanallarının açılması kaçınılmaz olacaktır.

Virüs sonrası dünya ekonomisi için paradigma değişikliği kaçınılmazdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test