Facebook ta paylaştweet le

Şimdi hayatı olduğu gibi kabullenme zamanı

10.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Corona salgını nedeni ile adeta evlerine tıkılmış insanlara geçen haftaki yazımda  "umut etmek ve beklemek"ten bahsetmiştim." Beklemenin sınırsızlığında, düşüncelerin girdabında kaybolanlara ise bugün; "şimdi hayatı olduğu gibi kabullenme zamanı " diyerek yazıma başlayacağım. Boşuna ona karşı mücadele etmeyin.

Başta ölüm korkusu olmak üzere, işsizlik, geçim, geleceğe dair duyulan kaygılar, sıkıntı, evdeki darlık ve buna bağlı olarak ortaya çıkan aile bireyleri ile çatışma halleri, küskünlükler, bazen şiddete dönüşen öfke, bazen tükenmişlik hissi, toplumun karşılaşacağı yeni kriz halleri.

En kötüsü de bunun ne kadar süreceğinin bilinmemesi. Ancak mekânın darlığı nedeniyle evde ortaya çıkan sıkıntılar, gerekli bakım ve ev işlerinin artması, çocuklarla ders çalışma ve pek tabii ki ikili ilişkide yaşanan darlık yeni çatışma alanları da ifade ediliyor. Bunlar bulaşma, hastalık ve ölüm korkusundan daha şiddetli. Çünkü bu korkular hiç söylenmiyor veya çok daha az ifade ediliyor..

Bu durumda bunu çok açık bir şekilde konuşmak ve evdeki günlük yaşamımızı ve sorumlulukları yeniden yapılandırmak gerektiğinin inanıyorum.

Salgınla ilgili genel bilgiye ve direktiflere harfiyen uyan, bu imkanlara sahip kişiler, bu bakımdan kendilerini güvende hissediyor olabilir. Bunun istisnası yaşlı ve kronik hastalığı bulunan kişiler. Burada sağlıkla ilgili kaygıların ifade edildiğini görüyoruz. Ama burada da bu kişilerin kendilerini tamamen izole ettiğini ve sonra dört duvar arasında yalnızlıkla mücadele etmek zorunda kaldıklarını izliyoruz..

Dört duvar arasında sıkışan yaşamların insanları çatışmalı hale sokacağı beklenmektedir ama bununla nasıl başa çıkılacağı, çaresi düşünülmüş müdür?  Burada akılcı olmaktan başka çaremiz olmadığına göre,  yapabileceğimiz tek şey bu durumu şu an olduğu şekliyle kabullenmek. Hayattaki şartları pek çok kez değiştiremiyoruz. Şu an asıl olan kendine iyi bakmak, uykusuna, beslenmesine sporuna dikkat edip krizden sonra ortaya çıkacak fırsatları değerlendirebilmek için güç toplamak.

Şu anda hangi beklenti ve hayallerimiz olduğuna ve bu durumla nasıl mücadele edileceğine odaklanmak yerine, durumu mevcut haliyle kabullenmeli, durmalı, derin bir nefes almalı ve sakinleşmeli ve sonra hayatın önümüze hangi soruları çıkardığına bakmalıyız. Bu, şimdiye kadarki düşünce yapımızda bir dönüm noktası. Dışarıda bir şey yapamıyorsak, en azından durum karşısındaki içsel duruşumuzu değiştirebiliriz. Ancak bu, bulunduğumuz duruma bir anlam katabilir.

Burada içsel duruş üzerinden çok şey oluyor. Birçok kişinin elindeki imkânı, bilgiyi, duyguları paylaşmak ve başkalarına yardım etmek istediklerine ve bu konuda fikirler ürettiklerine şahit oluyoruz.

Her insanın kişisel kaynakları var; yazmak, çizmek, el işi, yemek yapmak ve benzerleri. Bu kaynakları şimdi öne çıkarmak zamanı.  Öncelikle sakince oturup kendimizle ilişki kurmalıyız. Şimdi neye ihtiyacım var, ne yapmak isterim? Böylece yeni alanlar ve yeni imkânlar açılır. Bu zamanı uzun zamandır yapamadığımız şeyler için kullanabiliriz. Evi toplamak ve temizlemek de buna dâhil. Daha önce vakit bulamadığımız pek çok şeye odaklanabiliriz. Herkes kendi imkanlarını keşfedecektir.

Şimdi hayatı olduğu gibi kabullenme zamanı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar