Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’in korkutan riskli semtleri!!!

17.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de 5 riskli ilin 2. sırasında yer alıyor. Başkan Soyer hafta içi günlerde de sokağa çıkma yasağı istedi.

Sonunda O da dayanamadı; Sağlık Bakanlığına çağrı yaparak İzmir’in coronovirüs rakamlarının, kendilerine de verilmesini istedi.
Başkan Soyer bu isteğinde haklı.
“Hiçbir bilgiye sahip değiliz” diyor.
Neden istiyor?
Merakından değil herhalde; daha sağlıklı hizmet verebilmek için..
Başkan Soyer; salgınla mücadele şu an, “virüs hafta içi bulaşmaz, hafta sonu bulaşır” mantığı” ile yapılıyor ki bu yanlış bir mantık” diyor ve kesinlikle hafta içi de sokağa çıkma yasağı uygulanmasını istiyor.
Bunda da haklı.
Çünkü; İzmir’de sokaklar, caddeler çok hareketli, üstelik de yayılım hızının en çok arttığı bir dönemden geçiyoruz.

İzmir çok riskli
15 Nisan itibariyle ülkede ölü sayımız bin 518’e, salgın tanısı konulan insan sayısı ise 69 bin 319’a çıktı. En riskli 5 il var, İzmir ikinci sırada.
KONAK: Kültürpark çevresi, Alsancak ve Liman çevresinde vaka sayısı az. Karataş-Güzelyalı arası riskli, dikkat edilmesi gereken bir bölge. Devamında özellikle Balçova'ya doğru gidildikçe sıkıntı büyüyor. Buralarda sokağa çıkarken çok dikkat edilmesi gerekiyor.
KARABAĞLAR: İzmir’in en sıkıntılı ilçelerden biri. Yeşilyurt Devlet Hastanesi çevresinde yoğun vaka tespitleri var. Yeşillik Caddesi’nin Konak yönüne giderken sol tarafı kırmızı alan. Hatay Caddesi’nin Üçkuyular’a gidişte sağ taraf; Nokta’dan Üçkuyular’a kadar dikkat edilmeli, sokağa çıkılmamalı.
BAYRAKLI-BORNOVA: İki ilçenin hemen her mahallesinde vaka var. Bornova-Bayraklı birleşme yollarının üzerindeki yerleşim bölgeleri “kırmızı çizgi.” Bu merkezlerde yaşanların sokağa çıkmamaları öneriliyor.
ÇİĞLİ: Salgının en tehlikeli seyrettiği yer. Vaka sayısı çok yüksek. Özellikle Menemen yönüne doğru Ahmetefendi bölgesinde ağır vakalar var.
BUCA: Merkezin yanı sıra Fırat Mahallesine doğru olan bölgede sıkıntı büyük. Özellikle Gaziemir'den Buca'ya doğru otoyoldan giderken sol tarafta kalan bölgede vaka çok. Hastanede tedavi görenlerden komada olan yok. Kaynaklar ve çevresi temiz.
KARŞIYAKA: Alaybey'den Bostanlı'ya kadar olan bölgede hasta sayısı çok fazla. İskele çevresi “kırmızı” bölge. Mavişehir’de de evde karantinaya alınan çok hasta var. Ne yazık ki sahil şeridi ve çarşılar önlem almayan insanlarla dolu. Karşıyaka da Karabağlar gibi insanı korkutan görünüm sergiliyor.
MENEMEN: Çok sayıda hasta var. Sokağa çıkılmaması isteniyor. Salgın yayılımı günden güne artıyor.
BALÇOVA-NARLIDERE: Balçova'da yoğunluk biraz fazla. Narlıdere ona göre şanslı. Bu iki ilçede de nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu bölgeler risk taşıyor.
GAZİEMİR: Sarnıç tarafı tehlikeli. Merkezde hastalar evde izleniyor.
GÜZELBAHÇE: En şanslı ilçe. Sadece 5 vaka görüldü. Biri hastanede yatıyor.
Urla, Karaburun, Seferihisar da, Güzelbahçe gibi şanslı bölgelerimiz. Urla’da da sadece 5 vaka tespit edildi. Testleri ev karantinasından sonra negatif çıktı.
Çeşme dikkat edilmesi gereken bir ilçe. İtalya ile deniz seferlerinin durdurulması gerekiyor. Hastalık buradan yayılıyor.Vatan ve Millet Cephesi

Ankara’dan Kayseri’ye gidişte son durak Himmet Dede adlı küçük bir köy istasyonudur.
Himmet Dede, Türkiye siyasi tarihinde çok önemli bir istasyondur.
Demokrat Parti iktidarı zamanında İsmet İnönü Kayseri’ye yaptığı seyahatte, tren bu istasyonda özel bir nedenle durdurulur. İsmet Paşa’nın Kayseri’ye gitmesi engellenmek istenir. Himmet Dede istasyonunda bekleyen trende İsmet Paşaya “Kayseri’ye girmeniz fevkalade mahzurludur. Sizden tekrar Ankara’ya avdet etmenizi rica ediyoruz Paşam’ diyerek Kayseri’ye girmesi engellenmeye çalışılır.
***
2 Nisan 1960, bundan tam 60 sene evvel meydana gelen bu olayda, Himmet Dede istasyonunda bulunan Binbaşı Selahattin Çetiner’e trenin hareket etmemesinin sağlanması söylenir. Çetiner “Paşam sizin yolunuzu kesmek ve Kayseri’ye girmenize engel olmaktansa intihar ederim” diyerek trenin Kayseri’ye devam etmesini sağlamıştır. Ertesi günü Binbaşı Çetiner görevinden alınır.
***
O yıllarda bugün olduğu gibi iki ayrı cephede yurdum insanları kutuplaştırılmıştır. İktidar partisi olan Demokrat Partinin oluşturduğu “Vatan Cephesi” ve muhalefetin oluşturduğu “Millet Cephesi.” Aynı bu günkü durum; “Cumhur İttifakı “ ile “Millet İttifakı” gibi.
***
Siyasetin yanlış yönetilmesi, kısır siyaset zıtlaşması ile o yıllarda ülkemizin hem çok kaybı olmuş, 27 Mayıs ile demokrasimiz duraklamış, yeniden raya oturması çok zaman almıştır.
Himmet Dede o gündür bu bugündür ülkemizde bir demokrasi istasyonu olarak anılır.
***
Tüm dünya gibi ülkemizde, bugün Covid-19 virüsü ile çok ciddi bir sorunlarla karşı karşıya. Bu krizin doğru yönetilmesi gerekir. Ancak daha dakika bir gol bir durumu yaşadığımızı unutmayalım.
Her bir şehirde insanların neye ihtiyacı olduğunu, kimlerin aç, muhtaç olduğunu en iyi belediyeler bilir. Belediyelerin bu krizde topluma yönelik, hızlı bir şekilde ulaşmasını engellemek, siyasi kutuplaşmanın bir göstergesi algısı yaratmıştır.

Ekranlardan 14.5 milyar dolar kriz paketi açıklayıp, ‘Suriye’den gelen insanlara gerekirse bir 40 milyar dolar daha harcarız’ derken, vatandaşa seslenip para istenmesi, ülkenin böyle bir krize hazır olmadığının göstergesidir.
Müteahhitlerden toplanan paralarla müteahhitlere yine İstanbul’a 2 Corona hastanesi yaptırılmasını izlerken, aklıma hep Kayseri’den evvelki son tren istasyonu gelir.

Himmet Dede..
Güzel bir deyimin ilk kelimeleridir bu; “Himmete muhtaç dede; kim kime himmet ede?’’
Galiba biraz hem nalına hem mıhına oldu; af ola.

Af Yasası’nda muhalefetin
“iki perdelik” oyunu!..

Meclis TV, o güne özel “karartıldığı” için; gece yaşananlardan pek bilginiz olmadı.
Af Yasası’nda “muhalefet” iki ayrı tavır sergiledi. Buna iki perdelik oyun da diyebilirsiniz?
Birinci perde..
Muhalefet sözcüleri, Meclis’teki görüşmelerde; AKP - MHP ortaklığı karşısında ezici bir üstünlük sağladı. Cumhur İttifakı, muhalefetin yönelttiği eleştirilere ikna edici karşılıklar veremedi. Çünkü muhalefetin söylediği her şey doğruydu.
İkinci perde.
Görüşmelerde o derece başarılı, akıcı, mantıklı muhalefet sergileyen CHP, İYİ Parti ve HDP, oylamada sınıfta kaldı.
Çünkü muhalefetten oylamaya sadece 51 milletvekili katıldı.
Oysa; CHP’nin 139 milletvekili var, oylamaya sadece 19 milletvekili,
HDP’nin 61 milletvekili var, oylamaya sadece 24 milletvekili,
İyi Parti’nin 38 milletvekili var, oylamaya sadece 8 milletvekili katıldı.
Üç partinin toplam 238 milletvekili var, sadece 51’i oy kullandı.
Partilerin liderleri ve grup başkan vekilleri bile oy kullanmadılar.
Neredeydiler?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 23 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

NAZİF KOCATÜRK

20.04.2020 - 20:33
Hep marjinal kacaksınız. Bu zihniyetle tırtıllar gibi yerlerde sürüneceksiniz. Hiç bir zaman kelebek olup uçamayacaksınız. Böyle uzaktan kemçirip duracaksınız sonsuza kadar. Kafanızı yiyeceksiniz iktidarsızlıktan. Hala daha laf da anlamıyorsunuz ya. Bu millet ne desin size. Devam edin siz fitneye fesata. Bunlarla tatmin yapıyorsunuz kendinize işte...

Buca

19.04.2020 - 19:13
Malesef karşıdan seyredip iktidar zora düşsün diye kenarda bekleyip hizmet işini zora sokan chp şimdi ortaya çıkmış vay efendim verileri bize vermiyorlar ... arkadaş belediye olarak hangi muhtara sordunuz 65 yaş üstü kim var nasıl yardımcı oluruz diye boş yapıyorsunuz 40 yıldır siz devam edin meşe oynamaya...
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 29 Mayıs 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Türkiye'de nereye meteor düştü? Meteor düşmesi nedir? Düşen meteor görüntüleri haberimizde. Türkiye'de birçok noktadan görülen meteor düşmesi haberi sosyal medyada hız...

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Mayıs 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bölgenin yerel televizyonu Çay TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayına bağlanan Rize Valisi Kemal Çeber ise Alim'...

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mayıs 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test