Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kral çıplak veya genetik

17.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya ve insanlık tarihi hakkında bazı kitaplar kısmen milyonlar ile satıldı. Barut Mikrop Çelik/ Jared Diamond ve tabii Juval Harari Sapiens. Harari bilhassa, çok güzel yazması yanı sıra, kocası çok başarılı bir satıcı da olduğundan dünyanın gurusu konumunda şu anlar. Ana tema insanlığın hikayesi ve kültürlerin ve coğrafyanın medeniyet denilen tek dişi kalmış canavara tesiri ve türümüzün “eşit” olduğu, çok kabaca özetleyecek olursam.

Benzer konulara değinen Nicholas Wade’in “A Troublesome Inheritance Genes, Races ve Human History (Genler, Irklar ve İnsanlık Tarihi )” kitabını “odyo book” olarak Galapagos seyahatimde cep telefonundan kulaklık ile zevkle dinledim. Bu kitap daha Türkçe’ye çevrilmemiş.

Birkaç paragrafı tekrar dinledim ve önemsediğim yazarlarda yaptığımı yaptım. Kızımdan bir nüsha almasını rica ettim. Kızımın yanına vardığımda kitap başucunda duruyordu. Hem de Nicholas Wade tarafından imzalanmış bir şekilde. Torunlarımız meğer ayni okula gidiyorlarmış.

Wade, kitabında basit bir gerçeğe vurgu yapıyor ve o nedenle de medyada kanaatimce okuyup da anlamayanlarca epey abuk sabuk sataşmaya maruz kalmış. İnsanlar farklı mı? Evet, farklılar, çeşitli ırklar arasında farklar var. Ve bizler evrimleşiyoruz.

******

Bilim tarihinde bilhassa evrim bilimde “üstün insan (übermensch)” yaklaşımının yanlış anlaşılması, 2. Dünya Savaşı’nda etrafında savaşılan ana felsefe oldu. Ondan sonra da bir nevi tabu oldu; ırklar arasındaki farktan bahsetmek. “Hepimiz eşitiz” diye insanoğlu avunur ve düşünür oldu nerede ise. Halbuki bazıları daha eşit, bu da çok bariz idi.

Aşikar farklar var ve sadece And Dağları’ndaki yerlilerin yüksek irtifada oldukları için geniş olan göğüs kafeslerinde değil. Wade, Çinlilerin ortalama olarak beyazlardan daha yüksek İQ sahibi olduklarını ve Eskinazi, Yahudilerinin en yüksek ortalama İQ sahibi olduklarını yazıyor. Ve bunu yüzyıllarca hem dar bir topluluktan eş seçme, hem de Roma rakamları ile ticaret ve bankacılık yapmanın yüzyıllarda getirdiği daha iyi insan tanıma ve güven tesis etme gibi becerilerle olabileceğini ve hem de bazı Mendel kanunlarına göre oluşan hastalıkların bu toplumda daha sık olduğunu anlatan Utah Üniversitesi’nden ilginç bilimsel veri paylaşıyor.

Bu topluluktan Nobel ödülü alanların da fazla olması bir basit kayırma veya şans değil yani. At veya köpeklerde cins ıslahı ve haraları ile uğraşanlar bilirler. Çok çeşitli ırklar oluşturmak bin yıldan daha kısa sürede mümkün. Bir Dogge veya Danois ile bir Chi Hua Hua ayni türden ama farklı ırklardan köpekler.

Bir Papa’nın (Gregor I) Cuma günleri balıktan başka bir şey yemek istemesi ile evcilleşen tavşanlarda nasıl farklı ırklar gelişti, daha önce yazmıştım.

Nicholas Wade, elit lise Eton’dan sonra Cambridge’e gitmiş ve oradan da Nature, Science ve New York Times bilim editörü ve çoksatar bilim yazarı olmuş. Zevk ile okudum, bazı bahislerden ilerde de faydalanacağım.

******

“Artık Corona hakkında yeter yazdım” demiştim. Konuyu zihnimde kapattım. Arada bir TV açıyorum. Uzmanlar çıkıyorlar ve biri örneğin anlatıyor; “Küçük bir dairede yaşayan bir aile iseniz yüz yüze değil sırt sırta konuşun!”
“Coronayı kurnazca yenmek!”; Neden ödül verilmedi bu meslektaşa? Küçük bir dairede sırt sırta konuşan ailede virüs yayılmayacak bu mümkün mü? Havada asılı kalan mikro damlacıklar?

Sonra; 45 günde havaalanlarına hastaneler kurulacak (Sahra hastanesi kurma süresi 6 gündür – 45 günde umarım zirveler aşılmış olur ve mevcut hastaneler tekrar yeter durumda olurlar)

Sonra bir “whats app” gönderiminde New Jersey’den bir hekim çıkıyor ve akciğerde bazı enzimlerden bahsediyor; “Türklerde ve Afrika kökenlilerde, o nedenle o gruplarda Covid daha az olacakmış. (ABD’de Afrika kökenlilerde bu hastalık 4 misli fazla!) .

Hayırlısı. En iyisi ya kitap dinlemek veya okumak, ya da dizi izleyip arada yürümek… Sağlıcakla kalın!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Türkiye'de nereye meteor düştü? Meteor düşmesi nedir? Düşen meteor görüntüleri haberimizde. Türkiye'de birçok noktadan görülen meteor düşmesi haberi sosyal medyada hız...

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Mayıs 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bölgenin yerel televizyonu Çay TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayına bağlanan Rize Valisi Kemal Çeber ise Alim'...

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mayıs 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

Yazarlar
Website Security Test