Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kolonya ile coronayla savaş: Yüzyıllar süren adet

17.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birçok açıdan, Türkiye’nin Covid-19 ile mücadelesinde normalin dışında bir atılım olmadı. Hükümet tüm uluslararası uçuşları, spor müsabakalarını, 90.000 camide namazları iptal etti. Okullar, üniversiteler ve restoranlar kapatıldı. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkmaları yasaklandı.

Diğer ülkelerin aksine, Türkiye’nin vatandaşlarına sağlığı için uyguladığı kendine has bir politikası var: vatandaşlarına kolonya temin etmek. 18 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 65 yaş üzerine devlet tarafından kolonya sağlanacağını duyurdu. Günler sonra, yerel üreticiler pandemi sırasında kolonya fiyatlarını yükseltmeyeceklerinin garantisini verdi. Yetkililer “Merak etmeyin, kolonya stoklar bitmeyecek” dedi.

Türkiye yabancılara göre “germafobilerin" ülkesi. İngilizceden çevirilme bu kelime, temizlik ve bakteri ölümüyle tabiri caizse “kafayı bozmuş, obsesisfleşmiş” insan anlamına geliyor. Alışık olduğumuz, her restoranda ıslak mendil dağıtılması, namaz öncesi abdest alınması bu alışkanlıklara örnek. Birçoğu artık adetten sayılarak gelen bu gelenekler, yabancıların çok alışık olduğu durumlar değil. 2015 yılında yapılan bir ankette katılımcılara lavabo ve tuvalet kullanımı sonrası ne sıklıkla elleri yıkadıkları sorulmuştu. Fransa %62, İtalya %57 ve Hollanda %50 evet yanıtını verirken, Türkiye %94 oranında el yıkama oranıyla tüm Avrupa ülkelerinin açık ara farkla önüne geçmiş oldu. 

Fakat bunların hiçbiri Türkiye’nin kolonya aşkını anlatmaya yeterli değil. İlk üretildiği Alman şehrinden adını alan kolonya, Osmanlı devletine 19. Yüzyılda geldi. Reklamı ise zamanın padişahı II. Abdülhamid tarafından, her gittiği yere yanında kolonya taşımasıyla ve bir kutu kolonyayı saatler içerisinde bitirmesiyle ünlenerek yapılmıştı. II. Abdülhamid’in bu alışkanlığı toplum içerisinde kısa zamanda yayıldı ve kolonya Türkçe sözlükteki ismini almış oldu (Başlarda “odokolon” diye adlandırılırken daha sonra “kolonya” ismini aldı).

Türk adetleri yıllar geçse de değişmiyor. Anadolu evlerinde ev sahipleri misafirlerine, yemek, tatlı ve çay servisinde bulunmadan, ellerini dezenfekte etmeleri için bir kaç damla bakteri öldüren kolonyadan ikram ediyor. Benzer şekilde, garsonlar restorana gelen önemli misafirlere ve otobüs çalışanları uzun yol yolcularına aynı kolonya ikramında bulunuyor.

Son dört aydır virüsün hızla yayılmasıyla beraber kolonyaya talep de katlanarak büyüyor. Bir internet üzeri satıcısının verilerine göre kolonya satışı pandeminin başlamasından beri %3,400 arttı. Kolonya çoğunlukla alkolden oluştuğu için virüsü yok etmekte işin aslında oldukça başarılı.

Ve her ne kadar aynı işlemi gören sabun daha ucuz olsa da, kültürüne yerleşmiş güzel kokulu kolonyadan vazgeçmiyor Türk insanı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 29 Mayıs 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Türkiye'de nereye meteor düştü? Meteor düşmesi nedir? Düşen meteor görüntüleri haberimizde. Türkiye'de birçok noktadan görülen meteor düşmesi haberi sosyal medyada hız...

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Mayıs 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bölgenin yerel televizyonu Çay TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayına bağlanan Rize Valisi Kemal Çeber ise Alim'...

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mayıs 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test