Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Coronavirüs’ten daha tehlikeli ne olabilir?..

17.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu yazımda iki fotoğraf var… İçimi yakan, gözlerimi nemlendiren ve beni 1940’lı yıllara götüren iki resim!..

Çocukluğumuzda ilkokula başladığım 1942 yılından beri, taa Van’ın Muradiye İlçesine bağlı Çaldıran Köyü’nde (Şimdi ilçe oldu) Babamız bölük komutanı olarak görev yaparken beslediğimiz Kibar (Benimdi) ve Karabaş (Sevgili kardeşim Hıncal’ındı) adlı “bekçi” köpeklerimiz vardı. Onlarla arkadaş olmuştuk.

Ve 30 yıl sonra Ankara / İstanbul / İzmir kentleri içindeki “apartman sakini” dönemini bitirip, Urla’da bahçeli bir evde oturmaya başladığımızda eşim Özay Hanımla beraber “bizim Urla’daki evimizi ‘yazlıktan tam yıl oturulacak mekan haline getirmemizde’ başrolü oynayan” Urlalı genç bir kangal olan Kibar’ın ve sonra da hayatımıza giren Cimbom’un, Dost’un, Tarçın’ın, Rin Tin Tin’in kalplerimizdeki yerlerini sızlatan “biri sevgiyi, öteki vahşeti çağrıştıran” iki tablo!..

Birinde, sürü otlarken, “dinlenen ve küçük kuzuyu güven altına alan” dünyaca ünlü Kangal köpeği, ötekinde, “insanlık dışı” bir zihniyetin ülkemizdeki temsilcilerince “kucağımızda kıvranarak ölen” Tarçınımız gibi zehirlenen sadık dostlarımız…

“Laik / sosyal / hukuk devletine sahip” bir ülkede, 21’inci asırda bir profesör çıkıp “Köpek giren eve melek girmez” diyorsa ve o adam hâlâ İlahiyat Fakültelerimizde ders veriyorsa ve bu ülkede “bu katliamları önleyecek” bir doğru dürüst kanun çıkarılamıyorsa, Savcılar baş sallamaktan öteye hiçbir şey yapmıyorsa, bu “acı tabloları daha çoook yaşayacağız” demektir.

Coronavirüs bugün “büyük” tehlikedir, ama çok yakında “insanoğlu” onu yenecek ve Vebalarda, Koleralarda, İspanyol griplerinde olduğu gibi perdeyi indirecektir!..

Ama, Müslümanlık, Hristiyanlık, Musevilik başta olmak üzere inanç dünyamızda “yobazlık” üstü bir türlü örtülemeyen dipsiz kuyu olmaya devam ederse, elbette ki “Coronavirüs’ten daha büyük tehdit olmayı” sürdürecektir!..

Tarih, “bu gerçeğin” acı örnekleriyle doludur!..

 

Okuyucu soruları

Dünya’yı değiştirenlerden ama?

Bir okuyucum soruyor: Fransa’da “Dünyayı değiştirenler” serisinden yayınlandı; “Mustafa Kemal Atatürk / Modern Türkiye’nin babası”

Evet, Dünya kabul ediyor, Atatürk’ün “dünyayı değiştirenlerin başında gelenlerden biri olduğunu” ve ona saygı gösteriyor. Ama Türkiye’de hâlâ aksini söyleyenler, hakaret edenler, hakaretleri seyredenler, seslerini sedalarını çıkarmayanlar var. Bunlar susturulmayacak mı?

Cevabımdır: Herkes Atatürk’ü sevmek zorunda değildir, ama saygı göstermek zorundadır. Zira, İstiklal Savaşını kazanan, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Hatay başta Anadolu’yu esaretten kurtaran, yıkılmış ve teslim olmuş Osmanlı’nın yerine Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, “Türklerin Atası” olan bir lider, bir kahraman, bir asker, bir devlet adamı, bir inkılapçı ve ilk cumhurbaşkanımızdır!..

Ona hakaret, Türkiye Cumhuriyeti’ne, “Ben Türküm” diyenlere hakarettir.

Dahası üçüncü cumhurbaşkanımız Celal Bayar’ın söylediği gibi; “Atatürk’ü sevmek, bir ibadettir!..”

Ve benim köşemde her hafta yazdığım gibi; “Atatürk’ün olduğu yerde her zaman ümit vardır ve Atatürk Anadolu’da ebediyen yaşayacaktır.”

Atatürk’e hakarete yeltenen, eden sapıklar her zaman olacaktır; zavallılar!..

 

Coronavirüs’ün düşmanı; Moral!..

Haftalardır evlerinden dışarı çıkmayan ve daha belki de haftalardır çıkmayacak olan halkımıza, yani bizlere, hepimize, bilim adamlarından, psikoterapistlerden öğütler:

* İnsan bedeni 62-69 Mhz frekansa sahiptir. Virüsler ise 57-60 Mhz frekansta titreşirler. Eğer sizin frekansınız normalden biraz bile düşükse virüslerin etki alanına girebiliyorsunuz. Moraliniz düşükse, psikolojik ya da fiziksel olarak bir rahatsızlığınız varsa bunun sebebi enerji frekansınızın normalin altında olmasındandır. Corona gibi ölümcül virüslerle savaşmak için yüksek moral ve yüksek enerji gerekmektedir. Böylece bağışıklık sistemi de güçlenir. Kişi virüse yakalansa bile hasta olmadan bunu atlatabilir. O yüzden bu süreçte frekansımızı yükseltmemiz çok önemlidir.

* Sevgili vatandaşlar, ev karantinasında olduğunuz sürece hayvanlarınız, çiçekleriniz, beyaz eşyalarınız ile konuşmaya başlamanız normaldir. Bu sebeplerle bize başvurmanıza gerek yok. Profesyonel yardıma ancak bunlar sizle konuşmaya başladığında başvurun. Teşekkür ederiz.

* Tüccarın biri bir gün yolda Veba’yla karşılaşır. Endişeyle Veba’ya bakar ve “Nereye gidiyorsun?” diye sorar. Veba, “Bağdat'a” diye yanıtlar. “Kaç kişinin canını alacaksın?” diye tekrar sorar, Tüccar. Veba, “Çok değil, sadece 5 bin kişi” der. Aradan zaman geçer ve Tüccar yolda yine Veba’yı görür. Fakat duymuştur ki Bağdat’ta vebadan 60 bin kişi ölmüştür. “Bana 5 bin kişiyi öldüreceğini söylemiştin. Oysa sen 60 bin cana kıymışsın” diye hesap sorar Veba’ya. Veba ise gayet sakin “Ben 5 bin kişi öldürdüm. Geriye kalanı korkudan öldü”der.

* Vücut sağlığınız ile beraber, akıl sağlığınızı da koruyunuz. Unutmayınız ki, bozulan psikoloji, vücut direncini dibe indirir.

 

İnternet’ten “esen” rüzgarlar!..

 

Sözün Özü

Allah “üç hak” verir; Birinci hak; Yunanistan sınırına yığılan göçmenler… İkinci hak; Cuma gecesi “Sokağa Çıkma yasağı” ile marketlerin, fırınların, bayilerin önüne yığılan yüzbinler… Üçüncü hak; ?????.. Süleyman Soylu artık çok dikkatli olmalı!...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Kasım 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Kasım 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Kasım 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test