Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Salgın sonrasında dünya eskisi gibi olmayacak

17.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Corona salgını hız kesmeden insanlığı etkilemeye devam ediyor. Bütün dünyada vaka ve ölüm sayılarının her gün bir öncekinden daha yüksek olduğuna tanık oluyoruz. Bazı bilim insanlarının; henüz ortaya çıkmamış vakalar olabileceğine ve salgının bu hızda ve bu şekilde devam etmesi halinde insanlığı öngörülenden daha uzun süre etkileyeceğine ilişkin açıklamaları endişe vericidir. Bugün doğal olarak bütün dikkatler toplum sağlığına odaklanmıştır. Dileriz bu salgın en kısa sürede atlatılır ama öngörülenden daha uzun süreceği görüşleri doğru çıkarsa; bütün iç ve dış tehditlerle birlikte düşünüldüğünde, toplum sağlığının yanında ulusal güvenlik de tehlikeye girecektir.

Sınır komşularımız olan Irak ve Suriye’de; her biri kendi çıkarına göre bir amaç belirlemiş çok sayıda terör örgütü varlığını ve eylemlerini sürdürmektedir. Bu örgütlerin hangi yayılmacı ülke yönetimleri tarafından desteklendiği, silahlandırıldığı ve finanse edildiği bütün açıklığıyla ortadadır. Buna karşılık Irak ve Suriye yönetimleri son derece zayıf durumdadır. Irak fiilen üçe bölünmüş durumdadır ve merkezi yönetim ABD’nin desteğiyle ayakta durmaktadır. Suriye yönetiminin Rusya’nın desteği olmadan varlığını koruması oldukça zordur. Salgının bu hızda devam etmesi ve öngörülenden çok daha uzun sürmesi halinde gerek terör örgütlerine gerekse bu ülkelerin yönetimlerine sağlanan destek sürdürülebilecek midir? Salgın; henüz 3-4 aylık süredeki seviyesinde bile ülkelerin üretimini, tarımını, ticaretini, turizmini, kısaca bütün ekonomileri önemli ölçüde etkilemiştir. Pek çok ülke stoklarıyla mücadeleyi sürdürmektedir. Çok daha uzun süre devam ettiği taktirde destekleyen ülkeler kaynaklarından pay ayırmaya devam edebilecek midir, yoksa herkese “kendi başınızın çaresine bakın” deyip sahadan çekilecek midir? Nitekim ABD, son bir ayda Irak’taki dokuz üssünün dört tanesinden çekilmiştir. Bunun bir başlangıç olduğunu söylemek sanırım yanlış olmayacaktır.

Refah içindeki ABD toplumu kendi toprağında savaşa hazır bir toplum değildir. Korona salgını; yüzlerce yıldır topraklarında savaş yaşamamış olan ABD’nin verdiği büyük bir savaştır. ABD yönetimi; yayılmacı politikasını toplumunun sağlık, huzur ve refahına tercih edebilecek midir, tercih ederse toplumunu ikna edebilecek midir? Putin; başlangıçta salgının 2-3 ayda atlatılacağını söylerken son olarak gelecek yıla kadar sürebileceğini, ekonomilerin bu durumdan çok fazla etkileneceğini açıklamıştır. Bu durumda Rusya bölgeye kaynak ayırmaya devam edebilecek midir? Keza bölgedeki koalisyon ülkeleri, AB ülkeleri ve İsrail ABD projesine ve terör örgütlerine, İran Şii milislere, Türkiye Suriye Milli Ordusuna ve Libya’ya desteklerini daha ne kadar sürdürebileceklerdir? Bu işin altından nasıl kalkılacaktır?

Kuşkusuz salgının çok uzun sürmesi halinde bütün bu ülkeler, öncelikle ekonomisi zayıf olanlar, kendi sorunlarından başkasına kaynak ayıramayacak, büyük maliyetle bölgeden çekilmek zorunda kalacaklardır. Bu durumda kontrolsüz kalan terör örgütlerinin ve muhalif güçlerin- ki hemen hepsi bölgedeki kaçakçılık, uyuşturucu, haraç vb yasa dışı işleri organize etmektedir- nasıl bir kaosa sebep olacağı, ulusal birliğini sağlayamamış zayıf yönetimlerin bunlarla nasıl baş edebilecekleri, ülke yönetimlerinin kontrolsüz terör örgütlerinin veya çıkar gruplarının eline geçmesi halinde bölgenin ne duruma düşeceği çok iyi hesaplanmalı, önlemler zaman kaybetmeden alınmalıdır. Salgının ve bölgemizdeki muhtemel gelişmelerin etkisiyle ortaya çıkacak ekonomik daralma, işsizlik, gelir seviyelerinin düşmesi, sanayi ve tarımsal üretimdeki azalma, af yasasıyla bazı mahkumların serbest bırakılması, toplumun ayrıştırılması, yasa dışı organizasyonların ve çıkar odaklarının bu zafiyetleri istismar etmesi karşımıza birtakım iç güvenlik sorunları da çıkaracaktır.

Günümüzde karlılık, rant ve çıkarlar; toplumsal dayanışma, huzur, refah ve verimliliğe tercih edilmiş, geçmişte yaşanan acı tecrübelerle kurulan sistemler güncellenmek yerine bütünüyle ortadan kaldırılmış, böyle krizler öngörülememiş, zamanında gerekli hazırlıklar yapılmamıştır. Hala bu krizden bile çıkar sağlamaya çalışanlar vardır. Bu nedenle ben “salgından sonra dünyanın eskisi gibi olmayacağını” söyleyenlere katılıyorum. Bölgesel iş birliği, toplumsal dayanışma, bilimsel yaklaşım ve liyakatli ekiplerle sistemli çalışma her zamankinden daha önemli hale gelmiştir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test