Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bu ekip sanal fuarı da, sanal URGE’yi de yapar

22.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Tahsin Öztiryaki'den Burak Önder'e, Çetin Tecdelioğlu'dan Ceyda Erem iş dünyasının önemli isimleri yeni dönemde ihracatın önünün açılması için sanal etkinliklerle ilgili çalışma başlattı.

Tahsin Öztiryaki iş dünyasında çok sayıda kurumun başında, yönetiminde, kuruluşunda bulundu ve bulunmaya devam ediyor. İş dünyasının Tahsin Abisi olmasına karşın bir çok yenilik ve genç fikir ondan çıkmıştır. Hemen son yeniliğine geçelim. Fuarlar yapılacak yapılmayacak, ne zaman yapılacak tartışmaları sırasında ortaya bir görüş attı ve ses getirdi:

- Sanal fuarlar yapalım.

Ve hemen çalışmaya başladı. İki önemli fuar kuruluşunu yanına aldı. Ankara’ya fikirlerini iletti. Ve sanal fuarlara bir de ek yaptı. URGE ve birebir görüşmeleri de sanallaştırdı. Bu konudaki en çalışkan isimlerden biri olan Burak Önder’in yaptığı çalışmadan da esinlenerek ilk sanal URGE için düğmeye bastı. Türkiye’nin ilk sanal URGE’si Kolombiya’da yapılacak. Daha önce bu ülkede reel URGE çalışmaları yapan Burak Önder’in bu konudaki önerileri de dikkate alınacak. Tahsin Öztiryaki’nin ardından Adil Pelister bu konuda düğmeye bastı. Sonra da Malatya’dan çıkan en çetin adam devreye girdi. Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, virüs salgını nedeniyle hiçbir şeyin eskisi olmayacağını vurguladı ve şu öneriyi getirdi:

- Ticaret Bakanlığımızın ve ihracatçı birliklerimizin öncülüğünde alt yapısı güçlü ve sürdürülebilir bir E-İhracat platformu kurulmalı. Bu platformun altında E-Mağaza, sanal fuar ve dijital pazarlama kolları yer almalı.

Heyecan verici bu gelişmeye konunun uzmanı CNR Holding de dahil oldu. Yarım asırlık bir fuarcılık geçmişi olan CNR sanal fuarla ilgili çalışmaları hızlandırdı. CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem konuyla ilgili açıklaması şu şekildeydi:

- Ülkemizin hedefleri göz önüne alındığında bizlerin oturup bekleme lüksü yok. İhracatçıların dünyaya açılan kapısı olan fuarlarımızı sanal ortama taşıyacak alt yapımız hazır. Ülkemize döviz getiren ve büyümeye katkı veren ihracatçılarımızla el ele vererek düzenleyeceğimiz sanal fuarlarla ihracata ve ihracatçıya olan desteğimizi sürdüreceğiz.

Peki bu iş olur mu? Bize göre İran ve Irak’ta bekleyen tırlar meselesine bir gecede inovatif çözüm getiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve ekibi tam zamanı diyerek sanal fuar ve sanal URGE için düğmeye basacak… Konuyla ilgili açıklama hatta somut adımın atılması bir tık ötede… Bekleyin görün.

 

Kurtuluş yeşil ekonomide

Herkesin morali bozuk. Nasıl olacak nasıl düzelecek karar kara düşünüyor herkes. İşte böyle bir ortamda yeşil bir mesaj geldi. Enerjiden başlayarak her şey yeşil olursa işlerin düzeleceği savunuldu.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (International Renewable Energy Agency, IRENA) tarafından yapılan bu açıklama enerji dönüşümünü desteklemenin, uluslararası iklim hedeflerine ulaşmak için önemli bir fırsat yarattığını ortaya koydu ve şu eklemeyi yaptı:

- Enerji dönüşümü 2050 yılına kadar ekonomik büyüme sağlayacak. Milyonlarca yeni istihdam yaratacak. Ve insan refahını yükseltecek ve gelecekte daha güçlü ekonomiler için sağlam bir temel oluşturacak.

Bunun için yapılması gerekenler şu başlıklarda toplandı:

. Ekonomi: Daha iddialı bir karbonsuzlaşma için gereken yatırım büyük sosyo-ekonomik faydalara sahip olacak; küresel GSYİH'yi 2050 yılına kadar 98 trilyon ABD doları artıracak ve yenilenebilir enerji sektöründe yaklaşık 42 milyon yeni iş yaratılması sonucu, istihdam mevcut seviyesinin dört katına çıkacak. Üstelik bu rakama enerji verimliliğinde 21 milyon ve sistem esnekliği kapsamında 15 milyon yeni iş eklenebilir. Böylece ekonomiler daha dayanıklı ve dış şoklara daha hazırlıklı olacaktır.

Sağlık ve refah: Bu yenilenebilir enerji yatırımları, fosil yakıtların sağlık ve çevresel maliyetleri dikkate alındığında kendi maliyetlerinin sekiz katından fazla tasarruf sağlayacaktır. Daha temiz bir hava ile dünyanın her bölgesinde sağlık ve refah gelişecektir.

Karbonsuzlaşma: Bu yatırımlar, 2050 yılına kadar küresel enerji üretiminden kaynaklanan C02 emisyonlarını en az yüzde 70 oranında azaltabilir ve Paris Anlaşması'nın hedeflerini daha erişilebilir hale getirebilir. Yeşil hidrojen yakıtı kullanımı ve sanayide ve taşımacılıkta kullanılan teknolojilerin elektrifikasyonu net sıfır emisyona doğru bir yol sunmaktadır.

 

 

Hem iş hem de refah sağlıyor

 

Laurence Tubiana (European Climate Foundation Genel Müdürü) yenilenebilir enerji ile ilgili çalışmaların ekonomiye katkılarının önemine dikkat çekti. 

Rapora ilişkin en anlamlı değerlendirme Laurence Tubiana (European Climate Foundation Genel Müdürü) yaptı.  İşte o değerlendirme: “Düşük karbonlu bir geleceğin sürdürülebilir şekilde inşası, büyük ölçekli altyapı yatırımı gerektiriyor. Yenilenebilir enerjiye dayalı enerji dönüşümünü hızlandırmak, günümüzde çok ihtiyaç duyulan istihdam yaratma gereksinimine cevap sunarak ekonominin canlanmasını sağlayabilir. Bunu yaparken, dünya genelinde toplumun tüm kesimlerine fayda sağlama potansiyeli olan hava kalitesine, insan sağlığına ve refah seviyesine katkı sunabilir.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test