Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizm tesisleri açılacaksa, hepsini bekleyen değişimler!

22.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Evet, herkes bir endişe ve bilinmezin içinde. Turizm sektörü gerçek bir “vurgun” halinde bekleyişte.

Çünkü turizm fevkalade hassas ve ekonomi, sağlık, sosyal çalkantılar, siyaset, kargaşa vs gibi faktörlerin etkilerini hissetmekte öncü bir sektör.

Türkiye ise turizmde potansiyeli yüksek, sektöre büyük parasal sermaye imkanlarını, yani milyar dolarlarla ifade edilen paraları yatırmış ve yurt dışı döviz girişinin yüzde 30’unu turizmden elde eden bir ülke.

Şu anda kimse bu salgının ne zaman biteceği hakkında bilgi sahibi değil. Üstelik bunu sadece biz değil, dünyanın geri kalanı da tahmin edemiyor. Fransa Eylül sonunda, Rusya Temmuz ayında salgının kırılacağından söz ediyor. Yani her ülkenin hedeflediği ve tahmin ettiği bir tarih var. Ben, coronavirüs salgını sürecinde bir açıdan ülkemizi avantajlı görmekteyim. Nüfusunun ağırlıklı bölümü Müslüman olan bir ülke olarak dini değer yargılarımızın sağlık açısından farklı olmasına rağmen imkan ve şartlarımızı iyi kullanmaktayız.

Ayrıca Türkiye, turizmde eskilerin ifadesi ile buhran ve sıkıntılara “şerbetli” bir ülkedir, yani tecrübelidir. Bu da ayrı bir avantajdır.

Eğer belirsizlikler biraz azalır ve gelecek günlerde kesinlik kazanırsa Türk turizmcisi, yaşanan ve yaşanacak sıkıntılara “elastikiyetle intibak” sağlamakta başarı gösterecektir. Dediğim gibi, yeter ki ufuktaki bulutlar gri renkten sarıya doğru dönsün.

ANCAK!

Diyelim ki Haziran sonunda bu iş biraz berraklaştı ve turist trafiği açılış trendine girmeye başladı...

İş kolay olmayacak. Zira virüs riski belirli bir oranda sıkıntıları ve tehlikesini sürdürecektir. Yani bugün uymak zorunda olduğumuz koruyucu kısıtlamalar, belirli bir ölçekte devam edecektir.

Bu durumda tesislerimizin, küçüğü ve büyüğü ile, şehirdeki, sahildeki, dağdaki, yollardaki otel, motel, lokanta, ulaşım araçları, diğer konaklama tesisleri ve vasıtaları ile bugüne kadar alışık olduğumuz çalışma düzenini sürdürmeleri artık mümkün değildir.

Zira konaklamalarda tercihlerinin, büyük tesislerden daha küçük ve butik tesislere doğru kayma eğilimi göstermesi kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca hijyen şartları ve yemek salonlarının düzenleri ile “her şey dahil” sistemine ilginin azalacağı ve yeni bir düzene geçileceği muhakkaktır.

Personelin korunma ve hizmet şart ve standartlarının yeniden tanımlanması, mutfak eğitimlerinin yeniden verilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Sayın Bakanın ifade ettiği gibi, “kalifikasyon” belgelendirmelerinin güncellenmesi ve birtakım şartlar getirilmesi fevkalade elzemdir ve yerindedir.

Bu arada yabancı tur operatörleri, mutlaka kendi ülke insanlarının anlayacağı ilave şartları mukavelelerine yazacak ve takip edecektir; olmazsa olmazlarını sıralayacaktır. Türkiye’deki tesis sahipleri bunları tahmin edebilecek yetenektedir. Ancak bu arada devletin “desteklerde” maddi ve manevi olarak arkalarında durması gerekmektedir.

Bu hususlar sektör STK’ları tarafından bilinmektedir ve Bakanlık kanalıyla bunları hükümete iletmişlerdir.

Ancak sektörde, özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı ile STK’lar arasında bir anlaşmazlık havası hakim bulunmaktadır. Bu durum medyaya da yansımıştır.

Ekonomide sıkışık durum, turizmde ve tüm sektörlerde yaşanmaktadır. Halen yaşanan ayrışma ve rakip olma durumunun mevcut şartlarda sıfırlanması şarttır. Bu sıfırlamayı gerçekleştirecek olan da, sektörün yıldız insanı, Sayın Mehmet Ersoy’un bizzat kendisidir.

Sonuç olarak, en önemli hususlardan biri de şudur; hali hazırda kimi tesislerimiz sıkıntı içindeyken “kurt dumanlı havayı sever” misali, yerli ve yabancı sermaye de av peşindedir. Pek çok tesisin satışı, el değiştirmesi kaçınılmaz olacaktır.

Bu noktaya dikkat edelim derim. Her sıkıntı ve buhranda AB ülkelerinde ve dünyada böylesi durumlar yaşanmıştır, bilelim. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, çalışma şekilleri de eskisinden farklı olacaktır. Tesislerimiz, yeni düzende yeni hijyen ve sağlık standartları neyse, bunların gereği olan revizyonları yapmaya ve tedbirleri almaya mecburdurlar. Yapmayan veya yapamayanın geleceği, soru işaretidir. Bütün bu çerçeve içinde en önemli husus ise “insan eğitimi”dir.

Turizm mükemmellik ister, güven ister, vizyon ister. Eksiğe tahammülü yoktur. Gelenler hemen vazgeçip giderler. Ancak dediğim gibi, bizim turizmcimiz tecrübelidir, bunu da halledecektir.

Son söz olarak şunu belirtmek isterim; mevsimin ne zaman ve ne şartlarda açılacağı halen belirsizdir. Ancak tesislerimiz, anlaşmalarının yeniden gözden geçirileceği gerçeğini göz önünde bulundurarak, her ülkenin turistlerinin istekleri, nitelikleri ve özelliklerini dikkate almalıdır. Bunun için yabancı tur operatörleri ile yapılan anlaşmalarda değişime esas olan hususları dikte edeceklerdir. Unutmayalım ki bütün bunların olmazsa olmazı, yaza doğru dünya ülkeleri ve Türkiye’nin “salgın sonrası” sunacağı sağlıklı ortam ile yaşam koşullarında ortaya koyacağı “GÜVEN” şartlarının yakalanmasıdır. İşin kilit noktası budur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test