Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

23 Nisan’ın çocuklar için temel anlamı; Cumhuriyet ve demokrasi değerleri ile yetişmek

22.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”, ülkemiz ve halkımız için çok büyük ve derin anlamlar taşıyor. En başta da elbette çocuklarımız için…

Üstelik içinde bulunduğumuz 2020 yılının 23 Nisan’ının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 100’üncü yıldönümü oluşu, bu yılki 23 Nisan bayramına apayrı bir anlam ve önem kazandırıyor.

Ancak yaşadığımız coronavirüs salgını nedeniyle; bu güzel ve anlamlı bayramı, önemli yıldönümünü, maalesef büyüklüğüne uygun biçimde kutlayamıyoruz.

Buna karşın, başta evlerinden dışarıya çıkamayan çocuklarımız olmak üzere, hemen her yurttaşımız, kendi ortamlarında ve yüreklerinde, bu önemli bayramı ve yıldönümünü içtenlikle kutlayacaktır.

Cumhuriyet’in temel felsefesi ve 23 Nisan ruhu

23 Nisan 1920’de, o en zor koşullarda, henüz daha ulusal kurtuluş savaşının başlangıcında, kurtuluşun ve kuruluşun önderi Mustafa Kemal’in Millet Meclisi’ni toplaması, halkın egemenliği yaklaşımına verilen önemin göstergesidir.

En belirgin ve çarpıcı biçimde ‘Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur’ özdeyişinde dile getirilen bu temel anlayış, hem kurtuluş mücadelesine ve hem de yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecine damgasını vurmuştur.

İşte bu nedenledir ki, ülkemiz uzun yıllar parlamenter demokrasi sistemini temel alan, halkın katılımını ve iradesini öne çıkaran bin anlayışla yönetilmiştir. Bu anlayış, bir bakıma, Cumhuriyet’in temel felsefesi haline gelmiştir.

Çağdaş yurttaşlar ve kuşaklar yetiştirmek

TBMM’nin açılış günü olan 23 Nisan 1920 tarihi, sonraki yıllarda ulusal egemenlik bayramı olarak coşkuyla kutlanmıştır.

Bayramın Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmesi ve aynı zamanda bir çocuk bayramı olarak kutlanması ise 1927 yılından itibaren olmuştur.

Bu bayramın farklı ve özgün yanı, dünyada ilk kez çocuklar için bir günün bayram ilan edilmesidir. Ama aynı zamanda, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklara verdiği önemin gösterilmesi adına da çok derin anlamlar taşımaktadır.

Buradaki temel amaç, Cumhuriyet değerleri ile donanmış, bu değerleri içselleştirmiş çağdaş yurttaşlar ve kuşaklar yetiştirmektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği, Türkiye’yi çağdaş uygarlık düzeyine yükseltmenin ve ulaştırmanın yolu, öncelikle yeni ve çağdaş kuşakların yetiştirilmesinden geçmektedir. 

Çağdaş ve laik eğitimin önemi

Çağdaş uygarlığı hedefleyen kuşakların yetişmesinde en temel alan da, elbette eğitim ve öğretim olmaktadır. İşte bu nedenle, genç Cumhuriyet’in en çok önemsediği ve el attığı alanların başında eğitim konusu gelmiştir. Eğitim alanı, her türlü gericilikten, hurafeden ve tutuculuktan arındırılmıştır. Tümüyle çağdaş ve laik eğitim anlayışı egemen kılınmıştır. Bu alanda yapılan yeniliklerde ve değişimlerde çağdaşlık temel ölçüt olmuştur.

23 Nisan’ın çocuklara armağan edilmesinin ve ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ olarak kutlanmasının altında da, işte böylesine derinlikli bir felsefe ve yaklaşım vardır.

Bir kez daha altını kalınca çizmeliyiz ki; temel amaç, çocukların Cumhuriyet’in temel değerleri ve demokrasinin evrensel ilkeleri ile dopdolu olarak yetiştirilmesidir. Yeni ve genç Türkiye Cumhuriyeti’ne çağdaş kuşaklar kazandırılmasıdır.

Günümüzdeki uygulamalar, Cumhuriyet ve 23 Nisan ruhunu kanatıyor

TBMM’nin açılışının 100’üncü yıldönümü ile ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ kutlanırken; ülkemizin eğitim alanında görülen gerici ve çağdışı uygulamalar, maalesef yüreğimizi karartıyor. Bu olumsuzluklar, aynı zamanda çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitsel başarılarını da olumsuz biçimde etkiliyor.

Bu olumsuz durumun etkileri, yalnızca öğrencilerin eğitsel başarı düzeyleri ile de sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda, ülkenin geleceği de karartılmış oluyor. Eğitimde, toplumsal yaşamda Cumhuriyet değerlerinden ve evrensel çağdaş anlayıştan hızla uzaklaşılıyor.

Bütün bu yaşananların ışığında; yeni bir ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladığımız bugünlerde; aklın, bilimin egemen olduğu çağdaş değerlere ve çağdaş yaşam anlayışına bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz.

Coronavirüs salgını nedeniyle yaşadığımız zor günler, aslında bu konuda da bizi derinden uyarıyor ve sarsıyor. Başta eğitimde olmak üzere, hayatın her alanında aklı ve bilimi egemen kılalım. Cumhuriyet’in ulusal değerlerinden ve demokrasinin evrensel ilkelerinden ödün vermeyelim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test