Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ICC nezdindeki tahkim yargılamalarında önlem kılavuzu

22.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya için bir odak noktası olmaya devam eden Coronavirus 2019’un (Covid-19), Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) nezdindeki tahkim yargılamalarına etkilerini hafifletmeye yardımcı olmak amacıyla, ICC, 9 Nisan 2020 tarihinde bir kılavuz notu (Kılavuz)  yayınlamıştır.

Söz konusu kılavuz kapsamında, tahkim yargılamasındaki, tarafların, avukatların ve hakem kurulunun, anlaşmazlıkların adil, süratli ve uygun maliyetli temelde çözümünde oynadıkları rolün önemine dikkat çekilmiştir. Bununla birlikte Kılavuz kapsamında, ICC Tahkim Divanı’nın açık olmaya devam ettiği belirtilmektedir.

Kılavuz, öncelikle ICC Tahkim Kuralları’nın 22/1’inci maddesine atıf yapmıştır. Buna göre; hakem kurulu ve taraflar, uyuşmazlığın karmaşıklığını ve değerini dikkate alarak tahkim yargılamasını süratli ve az masraflı bir şekilde yürütmek için her türlü çabayı gösterecektir. Yine kılavuz kapsamında, ICC Tahkim Kuralları’nın 25/1’inci maddesine değinilerek; hakem kurulunun mümkün olan en kısa süre içerisinde uygun bulduğu tüm yöntemleri kullanarak davanın vakıalarını tespit edeceği vurgulanmıştır.

Yukarıdaki tahkim kuralları ve ICC tahkiminin temel prensipleri ile uyumlu şekilde; Kılavuz kapsamında; tahkim yargılamasında Covid-19 kaynaklı gecikmelerin etkisini azaltmak için tarafların, avukatlarının ve hakem heyetinin gereken usulü tedbirleri almaları gerektiği vurgulanmaktadır.

Covid-19’un etkilerini hafifletmek amacıyla alınacak önlemler kapsamında, ICC Tahkim Kurallarının 24/3’üncü maddesinde yer alan “Verimli dava yönetiminde devamlılığı sağlamak için hakem kurulu, bir başka dava yönetimi toplantısı yapmak yoluyla veya başka bir şekilde taraflara danıştıktan sonra, ek usuli tedbirler alabilir veya usuli zaman çizelgesini değiştirebilir.” ifadesi dayanak gösterilmiştir. Söz konusu kural gereği, hakem kurulunun dava yönetimindeki verimliliği esas alarak tedbirler alabileceği söylenilebilir.

Yukarıda yer alan 24/3’üncü madde dairesinde; Covid-19 sürecinde, verimli dava yönetiminde devamlılığı sağlamak ve Covid-19’un yaratacağı olası gecikmeleri azaltmak üzere, hakem kurulunca taraflara danışılarak izlenebilecek bir dizi önlem niteliğinde yönteme de Kılavuzda yer verilmiştir.

Bu tedbir yöntemleri arasında; mümkün ve uygun olduğu durumda; video konferans veya sesli konferans yöntemleri kullanılarak duruşma yapılması da yer almaktadır. Bu açıdan, tahkim yargılamasında Covid-19’un etkilerinin aza indirilmesi amacıyla, sesli konuşma, görüntülü konuşma ve benzer iletişim yollarından yararlanılması suretiyle teknolojik araçların kullanımına yönelik teşvik edici yaklaşım göze çarpmaktadır.  Bu noktada, Kılavuz, Covid-19 sürecinde ICC nezdindeki tahkim yargılamalarında sanal duruşma yapılabileceği mantığını içermektedir.

Zira kılavuz kapsamında da yer aldığı şekilde; Covid-19 nedeniyle; sağlık ve emniyetin önemi ile seyahat kısıtlamaları, çoğunlukla farklı ülkelerin tabiiyetindeki tarafların yer aldığı ICC tahkim süreçlerindeki konferans ve duruşmalarda fiziki katılımı etkileyecektir. Covid-19 nedeniyle fiziki duruşma yapılmasının imkansız olduğuna taraflarca veya Hakem Kurulu tarafından karar verilmesi halinde, gecikmeyi en aza indirecek şekilde duruşmaların yeniden planlanmasının esas olduğu belirtilmiştir. Fiziki duruşmanın vazgeçilmez olduğu ve güncel koşullarda da toplanmanın mümkün olduğu haller için; katılımcılar arasında yeterli mesafenin bırakılması, maske ve dezenfektan jel kullanımı gibi tedbirler öngörülmüştür. Yine Kılavuzda da ifade edildiği şekilde; Covid-19 sürecinde tarafların, vekillerinin ve hakem kurulunun duruşma oturumu için tek bir yerde fiziken toplanmaları mümkün olamayabilecektir. Dolayısıyla, böyle bir durumla karşı karşıya kalınması halinde, Kılavuz’da sanal duruşma yöntemi öngörülmüştür. Elbette, söz konusu sanal toplantı ve duruşmalarda, tarafların muvafakati, gizliliğin korunması, uygulanacak usuller, kullanılacak araçlar önemli hale gelmektedir. Yine Kılavuzda, sanal duruşma yapılması halinde, uygulanan bu usulün, verilecek kararın tenfizinde herhangi bir olumsuz tesirinin olmaması için kararda bunun gerekçelerinin belirtilmesi gibi bir dizi önlemler alınması gerektiği belirtilmiştir. Kılavuz ekinde, sanal duruşmaların organizasyonuna ilişkin protokolde yer alması bakımından önerilen maddeler bulunmaktadır. Bu noktada, yargılamaya ilişkin kararın hukuken icra edilebilmesi yönünden söz konusu yöntemin tarafların avukatlarınca da dikkatle incelenmesi gerektiği düşünülmektedir.

Son not olarak; Covid-19, küresel anlamda yerleşmiş alışkanlıkları, düzenlemeleri bir yana bırakarak, yeni düzene adapte olma gereğini hissettirmektedir. Dolayısıyla, gerek ulusal, gerek uluslararası organizasyonların yaşanan kaotik durumun olumsuz yansımalarını en aza indirmeyi amaçlayan rehberler oluşturdukları gözlemlenmektedir.

Ticari ihtilaflarda sıklıkla başvurulan ICC’nin de, tahkim yargılamalarındaki sürdürülebilirliği sağlama eğiliminde olduğu söylenilebilir. Kılavuz bütün olarak incelendiğinde, önlemlerin, gecikmeleri en aza indirgeyecek şekilde planlandığı görülmektedir. Bu amaçla, tarafların, avukatlarının ve hakemlerin tek bir yerde fiziken bulunmalarına gerek olmadan uzaktan birbirlerine erişmeleri ve oturumların teknolojik araçlar kullanılarak uzaktan yapılması yönünde bir sanal duruşma mantığı Kılavuzda yer almaktadır. Şahsi bir kanaat ile tarafların fiziki olarak bir araya gelmedikleri çevrimiçi bir “sanal duruşma” uygulaması, uluslararası tahkim yargılamalarında alışılagelmiş bir yöntem değildir. Özellikle, farklı ülkelerde bulunan tarafların yer aldığı yargılamalar düşünüldüğünde; fayda/maliyet dengesi yönünden, Covid-19 sonrasında dahi teknolojik araçlardan yararlanılan çevrimiçi oturum uygulamalarına eğilim olacağı tahmin edilebilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test