Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Üretim Çin’den bizim gibi ülkelere kayacak

1.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Adana’daki birçok başarılı işadamı gibi Mehmet Fatih Bilici’nin ailesi de Darende’den geldi

İşte ana işi tekstil olan ama teknolojiden turizme, tarımdan enerji birçok alanda önemli yatırımları olan Bilici Holding böyle doğdu.

Yüksek lisansını ABD’de yapan ve Holding’in İstanbul bacağında etkin olan Fatih Bilici aynı zamanda iş dünyasının farklı örgütlerinde önemli görevler de yapıyor.

Bilici, tekstilin en önemli örgütü olan İTHİB’de yıllarca İsmail Gülle ile birlikte çalıştı.

Son seçimlerde İsmail Gülle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı olunca onu yalnız bırakmadı.

Koordinatör olarak İsmail Gülle’ye destek vermeye devam etti.

Gülle’nin beyin takımında yer aldı, ihracatla ilgili hazırlanan birçok yeni projenin perde arkasındaki isim oldu.

Yani bugünlerde her şeye rağmen ayakta kalmaya çalışan ihracatın gizli kahramanlarından biri olarak görev yaptı ve yapmaya devam ediyor.

İşte bu gizli kahramanla ihracatın son durumu konuştuk. İşte görüşleri:

. İsmail Başkan ile birlikte ihracatımızı arttırmak için çalışıyoruz. Geçen sene rekorla kapattık ama bildiğiniz gibi son 22 gündür pekiyi gittiği söylenemez.

. Corona hastalığı nedeniyle dünyada beklenmedik bir gelişim oldu. Genel ihracatımız 39.2 düştü, 1-22 Nisan arası 6.3 milyar dolar oldu.

. Tekstilde de yüzde 51.4 gerileme oldu 304 milyon dolarda kaldı, 22 günlük süreçte. Tekstil için sebebi tüm mağazaların kapanması oldu.

. Çin’de yeni yeni açılmaya başlanıyor. Satışlar düştü, internetten de zor oluyor satış çünkü insanlar şuan yaşamak için gıda türüne yöneldi. Zaten giyim tekstil işi biraz keyif işi.

İhracata ilişkin genel değerlendirmesi böyle oldu Fatih Bilici’nin… Sonra son günlerin en çok konuşulan maske olayına ilişkin şu bilgileri aktardı:

. Covid 19 çıktığından beri maske problemini aşmak için yoğun bir çaba harcadık. TİM olarak birinci maske makinemiz geldi çalışıyor.

. İkinci maske makinemiz de geliyor. Onun üretimini yapıyoruz. Yaklaşık 20-30 milyon maske günlük kapasiteye ulaştık, bunu kısa sürede aştık.

Peki ihracat nasıl gidecek? Fatih Bilici’nin verdiği bilgiler yeni ufuklar açacak nitelikteydi:

. Şimdilerde yiyecek-içecek ve sağlık sektöründe çok istek var. Tarımsal ürünler de gözde.

. İhracata global baktığımızda dünya Çin’e çok bağımlıydı. Bunun birazcık bizim gibi ülkelere kayacağı düşüncesindeyiz biz.

. Bu kısa süre içerisinde olmayabilir ama Eylül ayından sonra ihracatımızın çok daha fazla artacağını düşünüyorum.

. Bizim Türk Ticaret Merkezlerimiz var. Dünyada bu merkezleri arttırarak hem Türkiye tanıtımı hem de ihracat yapamayan firmalarımızı oralara götürerek daha aktif hale getirmeyi planlıyoruz.

. Coronavirüs olmasaydı bizim bu sene çok yoğun bir programımız vardı. İhracat için ülkeleri gezecektik fakat bu olmadığı için artık internet üzerinden veya daha çok çalışarak yapacağız.

 

Tarım için 15 maddelik öneri

paketini bilginize sunuyoruz

 

Geçen hafta ara verdik ama tarımı yazmak iyi geliyor. Çok ilgi görüyor. Herkes tarımı keşfetti. Çok sayıda iş insanı, sektör yetkilisi, sivil toplum önderi ve bilim insanı bir araya geldi ve tam 15 maddelik bir öneri paketini Ankara’da yetkililere gönderdi.

Güvenilir Ürün Platformu tarafından düzenlenen toplantıda ortaya çıkan15 maddelik öneri demetini önemsedik.

Konuyla ilgili herkesin bilgisine sunuyoruz...

1- Tarımın mücbir sebep sayılarak tarımsal üretim seferberliği ilan edilmeli.

2- Tarım ve gıda sektörünün özel destek kapsamına alınmalı.

3- Tarım işçilerinin ve üretim için gereken malzeme ve ekipmanın araziye sıkıntısız ulaşması için yerel yönetimler, kolluk kuvvetleri, kooperatifler ve STK’ların görevlendirilmeli. 65 yaş üstü tarım işçilerinin sokağa çıkma yasağından muaf tutularak gerekli sağlık kontrollerinin çok sık yapılarak araziye ulaşmaları sağlanmalı.

4- Mevsimlik işçilerin çalışma koşulları ve yaşam alanlarının iyileştirilmesi ayrıca işçilerin sağlık kontrollerinin düzenli yapılarak kontaminasyonu önleyecek tedbirlerin alınmalı ve gerekli ekipman temin edilmeli.

5- Tarım işçileri için sağlık personeline uygulanan teşvik ve ek destek sağlanmalı ayrıca tarım işçileri özel sigorta kapsamına alınmalı.

6- Ürün destekleme sistemi getirilmeli, tüketimi yoğun olan ve stratejik öneme sahip ürünlerin üretimi arttırılmalı. Ve yine bazı stratejik ürünlerde ihracata özel izinle müsaade edilmeli.

7- Çiftçilerin kredi borcu silinmeli ya da ertelenmesi gündeme getirilmeli. Ayrıca çiftçi borçlarının hasat sonrası verimliliğe göre düzenlenmesi sağlanmalı.

8-Ürünlere devlet alım garantisi ve desteği sağlanmalı. Ekilen ürünlerin güvence altına alınması ve özellikle stratejik ürünlerde ekim işlemi başlamadan destekleme fiyatları açıklanmalı.

9- Çiftçiye tohum, ilaç, gübre, mazot, yem ve elektrik desteği arttırılmalı. Üretimi ve ya kaliteyi etkileyen bu maliyet kalemlerinde KDV ve ya ÖTV muafiyeti sağlanmalı.

10- Üretilen ve hasat edilen ürünlerin tüketiciye ulaştırılmasında kooperatif ve yerel yönetimler sisteme dahil edilmeli.

11- Tarım Bakanlığı’mızın hazine arazilerinin ekime açılması konusunda yaptığı çalışmaların kapsamı genişletilmeli. Tarıma elverişli her metrekare toprağımız tarımsal faaliyetler için kullandırılmalı.

12- Ekilebilir arazilerin toplulaştırılması ve verimli tarımsal alanlar için belli koşullarda ekim zorunluluğu getirilmeli.

13- Ürün kalitesi ve rekolteyi etkileyen tüm konularda tarım teknolojileri ve yazılımları desteklenmeli ve teşvik edilmeli. Bu uygulamaların kullanımının yaygınlaştırılmasında yerel yönetimler, kalkınma ajansları, kooperatifler ve STK’lar devreye girmeli.

14- Özellikle meyve, sebze, kırmızı et, balık ve süt gibi talebin yoğun olduğu ve fiyatlarının regüle edilmesi gereken ürünlerin satışının yapılacağı tanzim satış noktaları kurulmalı.

15- İşsizlerin ve genç nüfusun tarıma yönlendirilmesi için projeler üretilmeli. Bu kişilerin maaş ve sosyal güvenceleri ile ilgili ek desteklerin uygulanmalı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test