Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bağış kardeşliği

1.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiltere televizyonlarında son günlerde en çok yer alan haberlerin başında, kişisel çabalarını ortaya koyan insanların topladıkları bağışlarla ilgili haberler geliyor. Yapılan faaliyet ve o faaliyetle toplanan bağış miktarını duyduğunuzda gözlerinize de kulaklarınıza da inanamıyorsunuz ve başlıyorsunuz düşünmeye; benim ülkemde de bu yapılamaz mı?

Günlerce haber oldu, 99 yaşında Savaş Gazisi bir asker, madalyaları ceketinin cebine iğnelenmiş, elinde yürüteci, evinin arka bahçesinde 99. yaşını geride bırakıp, 100. yaşına gireceği güne kadar 100 tur atmayı hedeflemiş. Ulusal Sağlık teşkilatı NHS için böyle bir “sosyal vatandaşlık” yaptığını söyleyen Savaş Gazisi, halkı, açılan bağış hesabına katkıda bulunmaya çağırıyor ve 12 milyon pound hedef koyuyor. 100. yaş günü geldiğinde hesapta toplanan para 26 milyon pound oluyor ve 100 yaşındaki delikanlı, halk kahramanı ilan ediliyor.

Birleşik Krallık’ta STK’ların sağladığı imkanlarla ve yardımlarla yaşamını sürdüren milyonlarca insan, şu an yaşanmakta olan karantina nedeniyle aldıkları destekleri kaybetmiş durumdalar. Bu nedenle hepsi “sivil insiyatif” olarak gerçekleşen eylemler sade vatandaş tarafından hayata geçiriliyor. Mesela her sene nisan ayında yapılan ve milyonlarca pound bağış toplanan Londra Maratonu bu yılın ekim ayına ertelendi, malum nedenler yüzünden. Maraton için bir yıldır hazırlık yapan sporcular amatör veya profesyonel olmalarına bakmaksızın, evlerinde, bahçelerinde gerek yürüyüş bantlarıyla gerek diğer spor aletleriyle gerekse sadece yürüyerek ya da koşarak maraton ruhunu yaşatıp bağış topluyorlar. Onlarca hatta belki yüzlerce örnek var bu şekilde.

Peki biz güzel ülkem Türkiye’de böyle sosyal vatandaşlık hareketleri yapamaz mıyız? Buna mani olan bir yasa mı var? Yoksa zihinler mi buna kapalı? Ya da bezmiş, sinmiş, sönmüş bir vaziyette miyiz?

Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) faaliyetleri ve kurumsal başarıları açısından dünyada parmakla gösterilecek ülkelerden biridir Birleşik Krallık. STK’ların bu başarısının altında yatan nedenlerden biri kendilerini lanse etme diğeri de kaynak yaratma becerileridir bana göre.

Türkiye’de klasikleşen ve hantallaşan kabuklarını kırıp, yapılanan, yeni kaynaklar yaratan STK’lar mutlaka vardır ancak “kişisel meziyetleriyle bağış toplama” sistemini sade vatandaşa bu şekilde indirgeyebilen bir STK’yı henüz göremedim. Gala geceleri, konserler, kermesler, ayni yardım, nakdi yardım gibi artık klasikleşen ve zorlaşan yöntemler yerine, Türkiye’deki STK’ların, İngiliz STK’lardan esinlenerek “bağış kardeşliği” yapma zamanı çoktan geldi de geçiyor bence. Toplumun en çok “iyileşmeye” ihtiyaç duyduğu dönemde, “birlikte iyileşme” zemininin bu kadar müsait olduğu günlerde, sade vatandaş evinde “sıkıntıdan patlamak” üzereyken, böyle yenilikçi bir yöntemi Türkiye’de de aktif hale getirmek neden mümkün olmasın?

Her kurumun ve bireyin, sakin sakin düşünüp, “yenilenmek için” bu kadar vakti varken, vizyon sahibi STK’larımız bu konuyu ele alırlarsa, hayat yeniden normale döndüğünde, hem fark yaratacak aksiyonlarla katma değerlerini arttırabilirler hem de yeni bir dünya düzeni kuruluyorken bizlere de ilham ve motivasyon kaynağı olurlar.

Birmingham’dan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test