Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

100’üncü yılda, yeniden parlamenter sistem ve yeni bir anayasa

1.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir ’23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha geride bıraktık. Kimileri bayramın yalnızca çocuklarla ilgili bölümüne sahip çıktı; kimileri de birbirine benzeyen ve hemen her bayramda tekrarlanan ansiklopedik tarihi bilgileri yeniden sıralamakla yetindi.

Oysa bu bayramın bizce en önemli yanı; ulusal egemenliğin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 100’üncü yıldönümü oluşuydu. Üstelik parlamenter sistemin sonlandırıldığı, meclisin gerçek işlevini yitirdiği bir dönemde!..

 

23 Nisan’dan yansıyanlar

Bizce bayramın da, gündemin de, asıl bam teli tam da burasıydı. Yani günümüzde yaşanan gerçekler. Ve bu gerçeklikler karşısında alınan tavırlar, gösterilen duruşlar!..

Tarihi olayları bilmek, yaşanmışlıkları öğrenmek ve tekrarlamak yetmez. Onlardan gerekli dersleri çıkarmak ve o derslerin ışığında güncele bakmak, bugünü analiz etmek ve yarına yönelmek gerekir. Böyle bakılınca; öncelikle, en zor koşullarda halkın egemenliği anlayışını öne çıkarıp, meclis iradesiyle ulusal kurtuluş mücadelesini birleştirip bütünleştiren ve utkuya ulaştıranları, saygıyla anmak gerekiyor. Tabii en başta da ulusal kurtuluşun ve kuruluşun önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü…

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerine kapanmak zorunda kalan insanlarımız, bütün olumsuzluklara karşın ulusal egemenliğe ve meclise yürekten sahip çıktılar. Okullarına gidemeyen çocuklarımız, evlerini, balkonlarını, adeta okula, sınıfa dönüştürerek, 23 Nisan coşkusunu içtenlikle yaşadılar, yaşattılar. Geleceğe olan umudumuz bir kez daha yenilendi ve tazelendi.

 

100’üncü yılın ana teması

TBMM’nin 100’üncü yılının ana temasının, ülkemizde yeniden parlamenter sisteme dönülmesi ve demokrasinin inşası ile yeni bir anayasa yapılması konusu olduğunu düşünüyoruz.

İçinde bulunduğumuz bu zor günlerde, halkımız yaşanan süreci tüm yönleriyle irdeliyor ve değerlendiriyor. Ulusal kurtuluşa ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecine damgasını vuran ‘halkın egemenliği’ anlayışının yeniden öne çıkarılması gerekiyor. Bu yönetim anlayışının pratikteki ifadesi, yenilenmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemdir.

TBMM’nin 100’üncü yılının kutlandığı günümüzde, bu talebin gündeme getirilmesi ve yükseltilmesi, aynı zamanda demokrasinin savunulması ve istenmesi anlamına gelmektedir.

Elbette demokrasi mücadelesi, yalnızca parlamenter sistemi savunmaktan ve istemekten ibaret değildir. Ancak bu talep de, günümüz koşullarında, demokrasi mücadelesinin önemli bir bileşenidir ve öncülüdür. Buna koşut olarak, açılışının 100’üncü yıldönümünde, TBMM’ne işlevinin, etkinliğinin ve itibarının iade edilmesi talebi yükseltilmelidir.

 

Parlamenter sistem ve yeni anayasa

Bu bağlamda, başta Cumhuriyetin kurucusu, ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) olmak üzere, muhalefet partilerinin ve bütün muhalefet çevrelerinin, ülke çapında ‘yenilenmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem’ kampanyası düzenlemesini öneriyoruz.

Önümüzdeki siyasal sürecin temel kırılma noktaları, siyasal sistem ve yeni anayasa tartışmaları olacaktır. Bugün içinde bulunulan sistemle ülkenin yönetilemediği, artık pek çok çevrenin ve kesimin ortak görüşüdür. Dolayısıyla, bizce 100’üncü yılın ana teması da, başat gündemi de bu konuda düğümleniyor.

Öyleyse muhalefet ve özellikle de ana muhalefet, bu konuların çevresinde yeni birliktelikler örmelidir. Buna koşut olarak, öncelikle ‘yenilenmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem’ için ülke çapında toplumsal bir kampanya başlatılabilir. Gecikmeli olarak yapılacak CHP 37’nci Olağan Kurultayı, bu kampanyanın işaret fişeği olabilir.

 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun makalesi

23 Nisan ve 100’üncü yıl kapsamında yazılıp çizilenlere baktığımızda; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 22 Nisan tarihli Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan makalesini son derece önemli buluyoruz. Makaledeki görüş ve öneriler, tartışılıp geliştirilerek kurultayda tarihi bir çıkışa, bir manifestoya dönüştürülmelidir.

Bu kapsamlı makalede yer alan analizlerin, başta CHP’liler olmak üzere, toplumsal ve siyasal sorunlara duyarlı kesimler tarafından döne döne okunması ve tartışılması gerekiyor. Aslında bu görüşler; daha önce önerdiğimiz gibi; keşke kongreler sürecinde konuşulup tartışılarak, tabandan kurultaya ortaklaşarak taşınabilseydi ve kurultayda güçlü bir manifestoya dönüştürülebilseydi.

Toplumsal mutabakata dayalı yeni anayasa ve parlamenter sistem talebinin de vurgulandığı, Kılıçdaroğlu’nun önemli makalesini tartışmayı sürdüreceğiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test